Wybór materaca dla zdrowego snu. Poradnik

Joanna Turakiewicz
Łóżko z pojemnikiem na pościelŁóżko dwuosobowe z dwoma materacami i pojemnikiem na pościel
Łóżko z pojemnikiem na pościelŁóżko dwuosobowe z dwoma materacami i pojemnikiem na pościel beds.pl
Odpowiednio dobrany materac to nie tylko dobry sen, ale też lepsze samopoczucie w ciągu dnia, a przede wszystkim – zdrowy kręgosłup. Dlatego weź pod uwagę kilka ważnych parametrów, które w tym wyborze znacząco ci pomogą.

Materac powinien mieć odpowiednią sprężystość. Jej istota polega na dopasowaniu materaca do krzywizn ciała człowieka. Sprężystość punktowa, zwana inaczej elastycznością punktową, oznacza, że na ciężar ciała nie reaguje cała powierzchnia materaca, a poszczególne punkty. Model o dobrej sprężystości punktowej zapewni optymalne podparcie dla kręgosłupa.

Poradnik nie tylko dla śpiochów: Wybieramy poduszkę do spania 

Twardość materaca powinna być raczej średnia. Wbrew panującym do niedawna opiniom, twardy materac wcale nie wpływa korzystnie na zdrowie, powoduje bowiem za duży nacisk na naczynia krwionośne. Na zbyt miękkim z kolei ciało się zapada.

Warto zwrócić też uwagę na to, ile dany model ma stref twardości, dzięki którym lepiej dopasuje się do ciała. Ich liczba powinna wynosić co najmniej trzy, a maksymalnie siedem.
Ten parametr będzie szczególnie ważny dla osób o wadze ciała przekraczającej 70 kg, natomiast mogą go pominąć mierzący mniej niż 160 cm, bo taki materac i tak nie będzie do ich ciała pasował. Starannie dobierz wielkość – powinien być co najmniej 20 cm dłuższy od wzrostu osoby, która będzie na nim spała i odpowiednio szeroki. Strefy gęstości to parametr charakteryzujący niektóre materace lateksowe. Za ich sprawą twardość materaca zmienia się pod wpływem nacisku.

Rodzaje wypełnienia w materacach

Decydując się na konkretny model, zwróć uwagę, czy jego wypełnienie spełnia omówione wyżej parametry, a dopiero w drugiej kolejności na wygląd i cenę. Najtańsze twarde materace z pianki poliuretanowej można kupić już za niewiele ponad 100 zł, ale niestety trudno w ich przypadku mówić o komforcie kręgosłupa. Nie zapewniają sprężystości punktowej, podobnie jak ciągle popularne materace bonellowe, które niedostatecznie dopasowują się do krzywizn ciała i łatwiej odkształcają w wyniku długotrwałego użytkowania. Ich wypełnienie stanowią sprężyny umieszczone w jednej komorze, obłożone z dwóch stron włókniną, pokryte warstwą ochronną przytrzymującą sprężyny w środku.

Sprężyny stanowią też wypełnienie materaców kieszeniowych. Ten typ jednak gwarantuje sprężystość punktową ze względu na specyficzną budowę. Każda sprężyna zamknięta jest w osobnej kieszeni, dzięki czemu działają niezależnie od siebie. Stopień sprężystości materaca jest zależny od ilości sprężyn: im więcej, tym lepiej.

Bardzo dobrą sprężystością i trwałością odznaczają się materace lateksowe. Lepsze parametry ma surowiec naturalny, warto więc wybrać model, który w składzie zawiera co najmniej 20% naturalnego lateksu kauczukowego, zapewniającego lepszą niż syntetyczny wentylację, ograniczającego rozwój bakterii i roztoczy. Grubość takiego materaca powinna wynosić co najmniej 17 cm.

W materacach z pianki wysokoelastycznej do wypełnienia wykorzystuje się piankę poliuretanową o zwiększonej sprężystości. Takie materace dobrze podpierają kręgosłup i dopasowują się do krzywizn ciała, zapewniając przy tym dobrą wentylację. Pianka termoelastyczna natomiast reaguje na ciepło ciała, dopasowując się przez to dobrze do jego kształtu. Modne, ekologiczne materace – futony wykonane z surowej bawełny obszytej płótnem również bardzo dobrze podpierają kręgosłup.

Szata zdobi materac, czyli kilka słów o pokrowcach

Oglądając pokrowiec, sprawdź czy jest rozpinany, dzięki czemu można go zdjąć do prania oraz czy ma dodatkowe uchwyty ułatwiające przenoszenie. Może on być wykonany z bawełny lub materiałów syntetycznych z domieszką antyalergicznego włókna bambusa albo jedwabiu, które regulują odprowadzanie wilgoci i temperaturę. Pokrowce mogą być też wzbogacone o specjalne dodatki jak wpływający dodatnio na skórę aloes, kojący i ułatwiający zasypianie olejek lawendowy, działające antybakteryjnie nitki srebra albo specjalna powłoka stanowiąca dodatkową ochronę antybakteryjną.

Materac dla dwojga

Jeśli na materacu mają się wysypiać dwie osoby, powinien on posiadać dobrą sprężystość punktową. W przypadku odkształcających się na większej powierzchni materacy bonellowych lepiej będzie złożyć dwa osobne. Za to już na kieszeniowym niezależnie od różnic w ciężarze ciała obie osoby będą się wysypiać. Doskonale sprawdzi się też materac lateksowy. W sprzedaży są specjalne materace dla par, składające się z dwóch stref: męskiej i kobiecej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom