Wybieramy stół do jadalni. Poradnik

Joanna Turakiewicz, Zbigniew Manok, Otar Meble
Stół do jadalniStół jest sercem domu. Przy nim nie tylko jemy posiłki, ale również rozmawiamy i spędzamy wspólnie czas.
Stół do jadalniStół jest sercem domu. Przy nim nie tylko jemy posiłki, ale również rozmawiamy i spędzamy wspólnie czas. webandi (pixabay.com)
Wybór odpowiedniego stołu do jadalni nie zawsze jest łatwy. Nie wiedząc, jakie pytania zadać sprzedawcy, łatwo wpaść w pułapkę.

Stół jest często traktowany jako zbędny mebel, szczególnie, kiedy mamy do dyspozycji niewielką powierzchnię mieszkania. Miejscem rodzinnych spotkań stał się salon, a w szczególności kanapa i telewizor.

Stół to nie tylko mebel, który ma być funkcjonalny i pięknie się prezentować we wnętrzu. W europejskiej symbolice stół zajmuje istotne miejsce. Jezus, podczas Ostatniej Wieczerzy, spożywał przy stole kolację z apostołami, przy okrągłym stole spotykał się król Artur ze swoimi rycerzami. Przemiany ustrojowe w Polsce również zostały wynegocjowane przy okrągłym stole.

Abstrahując od elementów symbolicznych, stół jest również meblem niezwykle funkcjonalnym. Może służyć nie tylko do gotowania, spożywania posiłków, ale jest miejscem pracy. Rodzice z dziećmi mogą wspólnie odrabiać lekcje, a w wolnych chwilach, pograć w planszówki.

Projektanci mebli wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i udoskonalają stoły dodając im dodatkowe opcje. Pomysłowym rozwiązaniem jest zamontowanie szuflad pod blatem stołu, dzięki czemu zyskamy miejsce na sztućce, brusy, gry planszowe, książki czy inne materiały do pracy. Bardzo szybko można posprzątać z takiego stołu. Wystarczy, że wszystko wpakujemy do szuflad.

Często blat stołu dekorujemy podkładkami, ponieważ zwykły kolor drewna nie jest interesujący. A stół może być dziełem sztuki. Na rynku dostępne są stoły zrobione techniką intarsji. Polega ona na wykorzystaniu różnego rodzaju kolorów i struktur drewna, z którego powstają wzory, a nawet obrazy.

Wybierając stół do małego mieszkania warto postawić na okrągły mebel. W zależności od potrzeb można go rozłożyć, ale dzięki swojej owalnej formie łatwiej jest go obejść. 

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wybierając stół do jadalni.

Krok 1: Określ przestrzeń i liczbę biesiadników

Stół przed rozłożeniem powinien pomieścić tyle osób, ile korzysta z niego na co dzień. Po rozłożeniu zaś, tyle ile spotyka się np. podczas świąt rodzinnych. Wówczas w swej codziennej formie nie zajmie zbyt wiele miejsca, a będzie praktyczny.

Przestrzeń potrzebną na jego ustawienie przed i po rozłożeniu obliczamy nie tylko po obrysie blatu, ale dodając z każdej strony średnio 60 cm, by każdy mógł swobodne siadać i wstawać z krzesła, nie obijając się przy tym o inne meble lub ściany.

Krok 2: Wybierz kształt i wielkość stołu do jadalni

W ofercie producentów znajdziemy stoły kwadratowe, prostokątne, owalne, rzadziej okrągłe. Kwadratowy stół o wymiarach 90 x 90 cm po rozłożeniu na ogół nie przekroczy 180 cm długości. Choć dostępny jest na rynku model, rozkładany po ukosie, którego maksymalna długość przekracza 3 metry. Stoły prostokątne występują na ogół w wielkościach: 140 x 90 cm, 160 x 90 cm, 180 x 90 cm. Po rozłożeniu osiągają przeważnie do 4 metrów, przy czym dotyczy to modeli, które przed rozłożeniem mają długość co najmniej 160 cm. Wysokość stołów waha się od 73 cm do 80 cm.

Poznaj: Perfekcyjny obiadowy savoir-vivre 

Uwaga na dzieci!
Wybierając stół do domu, w którym są dzieci, bierzmy pod uwagę przede wszystkim modele pozbawione ostrych kątów. Najbezpieczniejsze będą stoły owalne i o zaokrąglonych krawędziach, a także takie, których krawędź blatu znajduje się w jednej linii z nogami, dzięki czemu brak wystających elementów, o które maluch mógłby się uderzyć.

Krok 3: Dopasuj stół do innych mebli

Jeśli w jadalni mają się znaleźć również inne meble, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na kształt, ale i na kolor. W ramach jednej kolekcji producenci oferują na ogół 2–3 różne stoły. Rzadko zdarza się szerszy wybór. Może się więc okazać, że pożądanej wielkości i kształtu model nie jest dostępny w odpowiednim odcieniu, a inny, nawet podobny jest o kilka tonów jaśniejszy lub ciemniejszy. W takim przypadku warto też dowiedzieć się, czy dany producent wykona mebel o odpowiednim kolorze na indywidualne zamówienie. Nie każdy daje taką możliwość.

Krok 4: Wybierz sposób rozkładania

Ten punkt może nam sprawić najwięcej niespodzianek. Bez wyczerpujących informacji, po rozpakowaniu mebla w domu można się nieprzyjemnie zdziwić. Otóż, nie wszystkie stoły mają przedłużające wkłady i wstawki ukryte w korpusie. Jeśli nie, musimy się liczyć z koniecznością przechowywania tych elementów osobno, co może być dość kłopotliwe. Zasadniczo, pod tym kątem podzielimy stoły na trzy kategorie:

  • z wkładami chowanymi w korpusie,
  • z wkładami albo przystawkami, które trzeba przechowywać oddzielnie, 
  • z wkładami, których część chowa się w korpusie, ale część trzeba przechowywać oddzielnie.

Długość stołu możemy zwiększyć na kilka sposobów:

  • poprzez wkłady umieszczane w środku blatu po rozsunięciu,
  • poprzez dokładki doczepiane z jednej lub obu stron blatu,
  • poprzez części blatu wysuwane z korpusu po jednej lub obu stronach stołu.

Najbardziej funkcjonalny i popularny jest pierwszy ze sposobów, pozwalający zwiększyć długość ponad dwukrotnie. Dokładki i elementy wysuwane mogą przedłużyć blat o od ok. 45 cm (z jednej strony) do 90 cm (z obu stron).

Przy maksymalnym rozłożeniu stoły często wymagają dodatkowych przykręcanych podpór zewnętrznych. Dzieje się tak w modelach, w których duża część blatu znajduje się poza korpusem. Wówczas i te dodatkowe nóżki trzeba gdzieś przechować. 

Zobacz równieżNowe życie starych rzeczy. Jak odnowić meble z wystawek 

W modelach rozsuwanych producent może ale nie musi zastosować maskownicę, czyli otaczającą blat prostopadłą listwę, za którą ukryta jest metalowa szyna mechanizmu. Trzeba się liczyć z tym, ze w modelach bez maskownicy po rozłożeniu, poniżej poziomu blatu może być widoczny niezbyt estetyczny mechanizm.

Krok 5: Materiał i powłoka

Najczęściej stosowanymi w produkcji mebli materiałami są:

  • płyta wiórowa,
  • płyta stolarska (z klejonego drewna),
  • lite drewno.

Meble wykonane z płyt wiórowych pokrywane są najczęściej okleiną naturalną, barwioną na pożądany kolor. Materiałami wykorzystywanymi do wykonywania tychże oklein jest drewno dębowe lub bukowe. Te dwa gatunki, gęste i twarde, są też najczęściej wykorzystywane do produkcji mebli z drewna litego, choć zdarza się i bardziej miękka sosna, a także drewno egzotyczne. Mebel drewniany jest solidniejszym, ale i najdroższym rozwiązaniem. Nawet jeśli zostanie powierzchownie uszkodzony, na ogół można go odnowić. Stosowane często w zgrabniejszych smukłych stołach w stylu klasycznym płyty stolarskie stanowią swego rodzaju kompromis między płytą wiórową i litym drewnem.

Uważaj na chińszczyznę!
Meble z teaku czy innych gęstych i twardych gatunków drewna wysokiej jakości są drogie. Za kilkaset złotych można znaleźć jednak dzieła produkcji chińskiej, do których wykonania używa się słabej jakości miękkich klepek drewnianych, które na meble się nie nadają. Trwałość takiego stołu będzie mocno ograniczona.

Ze względów ekologicznych większość producentów maluje swoje meble lakierami wodnymi. Są one bezpieczniejsze dla środowiska, niestety dość podatne na zarysowania, a także na oddziaływanie alkoholi wysokoprocentowych. Dlatego powierzchnię należy troskliwie chronić. Szczególnie podczas spotkań towarzyskich, na których podaje się alkohol, pod obrusem powinna znaleźć się np. cerata albo specjalny podkład piankowy. Jeśli już alkohol nam się na taki stół wyleje, absolutnie nie należy przykrywać go serwetką, by „wsiąkł" i zostawiać, ale jak najszybciej dokładnie umyć wodą i wytrzeć do sucha.
Z kolei dostępne u niektórych producentów stoły malowane lakierem akrylowym są zdecydowanie bardziej odporne na działanie wysokiej temperatury, wilgoci czy alkoholu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom