Wybieramy drzwi wejściowe do domu: na co zwrócić uwagę

redakcja.regiodom
Nowoczesne drzwi wejścioweWybieramy drzwi wejściowe do domu: na co zwrócić uwagę
Nowoczesne drzwi wejścioweWybieramy drzwi wejściowe do domu: na co zwrócić uwagę Aluhaus
Wybór drzwi zewnętrznych najczęściej zaczynamy od decyzji o materiale. Wtedy rodzi się pytanie: lepsze drzwi wejściowe drewniane czy aluminiowe. Warto przyjrzeć się nie tylko parametrom materiałów, ale i charakterystyce danego modelu drzwi.

Wybierając drzwi zewnętrzne do domu nie należy kierować się w pierwszej kolejności ich wyglądem i czasem gwarancji producenta. Dużo ważniejsze w przypadku drzwi wejściowych są parametry techniczne, bo przesądzają o trwałości drzwi i późniejszym komforcie ich użytkowania.

Polecamy poradnik: Jaką bramę garażową wybrać

Najważniejszymi parametrami drzwi zewnętrznych są przede wszystkim właściwości antywłamaniowe oraz izolacyjność cieplna.

Drzwi wejściowe właściwie wymierzone

W określeniu właściwych wymiarów drzwi pomagają doradcy salonów sprzedaży. Minimalne wymiary drzwi zewnętrznych są określone w polskim prawie i wynoszą: szerokość – 0,9 metra, wysokość w świetle ościeżnicy – 2 metry. Oczywiście dostępne są również drzwi produkowane na indywidualne zamówienie klientów. W ich przypadku nie obowiązuje wymiar standardowy, ponieważ jest on dokładnie taki, jak życzy sobie tego klient lub pozwalają na to istniejące warunki w miejscu montażu drzwi. W drzwiach wejściowych, które mają ponadstandardowy wymiar można dodawać naświetla boczne lub górne. Dzięki takim elementom inwestor ma wręcz nieograniczone możliwości kreowania fasady z wejściem.

Z jakiego materiału drzwi zewnętrzne

Do produkcji drzwi wejściowych najczęściej wykorzystuje się stal, drewno i aluminium. Drewno jest eleganckim, naturalnym materiałem, jednak ma swoje wady. Jedną z poważniejszych jest podatność na warunki atmosferyczne. Dlatego drewniana stolarka wymaga okresowej konserwacji. Powierzchnię drzwi drewnianych należy od czasu do czasu zeszlifować i pomalować. Stan powłoki lakierniczej musimy sprawdzać dwa razy w roku, jesienią i po zimie. Szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na zewnętrzne powierzchnie ram. Gdy powierzchnia ram i ościeżnic stolarki drewnianej pomalowana jest lakierem przezroczystym, trzeba ją odnawiać co 4–6 lat. Powłokę z farby kryjącej – co 5–8 lat. 

Warto przeczytać: Ciepły próg drzwiowy

W przeciwieństwie do drzwi z drewna, aluminiowe nie wymagają konserwacji i malowania co kilka lat. Powierzchnia drzwi oraz kolor pozostają w niezmienionym stanie przez lata. Ponadto aluminium jest odporne na działanie wilgoci i nadmiernego nasłonecznienia. Dzięki tym cechom w domu nie trzeba montować dodatkowego zadaszenia, które producenci zalecają przy montażu drzwi z drewna lub stali. To daje większą swobodę w aranżacji wejścia.

Osłonięcie wejścia zadaszeniem ma na celu ochronę drzwi przed wysoką temperaturą oraz wilgocią. Bez zadaszenia w okresie letnim słońce będzie intensywnie wysuszać drzwi drewniane, które mogą rozsychać i odkształcać się. Działanie wody (śnieg, deszcz) również bardzo niekorzystnie wpływa na geometrię skrzydła, powodując wypaczenia, odkształcenia. W czasie opadów wilgoć wnika w drewno, co może ostatecznie doprowadzić do gnicia i zagrzybienia drzwi. W przypadku konstrukcji stalowej – drzwi nagrzane od słońca będą się rozszerzać i wypaczać. 

Sposób otwierania drzwi do domu

Istotny jest również kierunek otwierania drzwi wejściowych. Na początek musimy zdecydować, czy chcemy zamontować drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz. – Z punktu widzenia możliwości produkcyjnych nie ma to znaczenia, jednak ze względów estetycznych oraz bezpieczeństwa antywłamaniowego korzystniejszym rozwiązaniem jest wariant drzwi otwieranych do wewnątrz. Zawiasy są wówczas po stronie wewnętrznej, więc nie widać ich od zewnątrz; nie ma też do nich bezpośredniego dostępu potencjalny włamywacz – mówi Marcin Bała z Aluhaus

Gdy wybierzemy już drzwi otwierane do środka lub na zewnątrz, musimy podjąć jeszcze jedną decyzję: chcemy skrzydło lewe czy prawe. – Aby określić kierunek otwierania drzwi nie ważne jest, z której strony drzwi staniemy. Jeśli skrzydło otwiera się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, to drzwi są lewe, jeśli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, to drzwi są prawe – tłumaczy ekspert.

Poczucie bezpieczeństwa a drzwi wejściowe

Drzwi zewnętrzne ochronią nasz domowy azyl, jeśli będą wyposażone w elementy poprawiające ich odporność na włamanie. Zdecydowanie najtańszym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa drzwi wejściowych są tzw. trzpienie antywyważeniowe. Montowane na stronie z zawiasami, skutecznie uniemożliwiają wyważenie drzwi. Nowoczesnym rodzajem zabezpieczenia są tzw. elektrorygle, pozwalające na odryglowanie bezdotykowo, od zewnątrz. Aby całkowicie zminimalizować niebezpieczeństwo manipulacji drzwiami, można wyposażyć je również w czytnik linii papilarnych lub klawiaturę numeryczną. Rozwiązanie takie pozwala połączyć swobodę i komfort użytkowania z bezpieczeństwem.

Drzwi zewnętrzne na straży ciepła

Drzwi wejściowe powinny dobrze izolować termicznie. Ich współczynnik przenikania ciepła, czyli U (jednostka W/(m2K)) powinien być jak najniższy. Im jego wartość będzie niższa od maksymalnie dopuszczalnego poziomu, tj. 1,5 W/(m2K), tym więcej ciepła pozostanie w naszym domu.

Oczywiście wpływ na przenikanie ciepła przez ścianę z drzwiami ma również sam sposób montażu. Należy dopilnować ekipę, by nie powstały mostki termiczne, przez które ciepło będzie uciekać.

Dowiedz się: Jak montować drzwi zewnętrzne zimą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom