Drzwi zewnętrzne chronią przed zimnem. Jakie drzwi wybrać i jak je zamontować

ewk
Drzwi zewnętrzneJeśli dokonamy dobrego wyboru drzwi zewnętrznych, to sprostają one nie tylko próbie włamania. Ochronią nas również przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi i hałasem wnikającym z zewnątrz do domu.
Drzwi zewnętrzneJeśli dokonamy dobrego wyboru drzwi zewnętrznych, to sprostają one nie tylko próbie włamania. Ochronią nas również przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi i hałasem wnikającym z zewnątrz do domu. Metalkas
Aby ograniczyć straty ciepła przez drzwi zewnętrzne, musimy pamiętać o ich odpowiednich parametrach i odpowiednim tzw. ciepłym montażu.

Drzwi zewnętrzne to pierwsza zapora przed zimnem i dlatego należy szczególnie starannie wybierać skrzydła i ościeżnicę, które zamierzamy zamontować w ścianie zewnętrznej.

Drzwi muszą być szczelne oraz mieć wewnątrz konstrukcji odpowiednią warstwę izolacji termicznej i akustycznej. Takie właściwości możemy zapewnić np. stosując dodatkową uszczelkę wokół ościeżnicy. Niweluje ona naturalne szpary pomiędzy skrzydłem, a futryną.

Podstawowy parametr wyboru – współczynnik przenikania ciepła

Podstawowa zasada. Należy unikać wyrobów, dla których producent nie określił współczynnika przenikania ciepła U. Przepisy określają, że współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi w ścianach zewnętrznych lub w ścianach między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi  nie powinien być wyższy niż 1,5 W/(m2K). A od stycznia 2021 roku będzie mógł wynosił maksymalnie 1,3 W/(m2K). 

Musimy pamiętać, że współczynnik przenikania ciepła zależy przede wszystkim od jakości i ilości użytych materiałów. Jednak nie bez znaczenia jest też sama konstrukcja drzwi, staranność ich wykonania oraz sposób montażu. Krótko mówiąc, odpowiedni współczynnik U, jest poza prawidłowymi wymiarami (wysokość minimalna 201 cm i szerokość min. 90 cm) jednym z najważniejszych parametrów drzwi zewnętrznych.

Warto przeczytać: Ciepły próg drzwiowy, by nie ciągnęło spod drzwi 

Warto też pamiętać, że z reguły drzwi o dobrym (czyli niskim) współczynniku U charakteryzują się też wysokim współczynnikiem izolacyjności akustycznej. A to znaczy, że będą dobrą ochroną przed hałasem np. z ruchliwej ulicy znajdującej się blisko domu.

Materiał drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z kilku podstawowych materiałów: drewna, utwardzonego PVC, włókna szklanego, stali oraz aluminium. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety oraz zapewnia nieco inną izolacyjność cieplną.

  1. Drzwi drewniane – mają dobrą izolacyjność termiczną; drzwi z litego drewna mają U = 2,6–1,8 W/(m2K), a w drzwiach drewnianych ocieplonych można nawet uzyskać U = 0,8 W/(m2K); ponadto drzwi z drewna charakteryzuje dobra izolacyjność akustyczna i mała rozszerzalność cieplna (nie zwiększają swoich rozmiarów podczas dużego nasłonecznienia); niestety są wrażliwe na wilgoć i koniecznie muszą być zabezpieczane (impregnatami, lakierem, fornirem, powłoką winylową, akrylową lub emalią chemoutwardzalną); ich cena jest raczej wysoka.
  2. Drzwi z PVC (potocznie PCW)  – ich izolacyjność cieplna to U = 2,5–1,1 W/(m2K); charakteryzują się wysoką dźwiękochłonnością; są lekkie i łatwe w montażu oraz utrzymaniu w czystości; ich cena jest niska.
  3. Drzwi stalowe – mają izolacyjność cieplną w granicach U = 2,6–1,8 W/(m2K); wykonywane są ze stali ocynkowanej odpornej na wpływ warunków atmosferycznych i zarysowania; są to  najczęściej drzwi w wersji antywłamaniowej; są znacznie cięższe niż pozostałe rodzaje.
  4. Drzwi z włókna szklanego – współczynnik przenikania ciepła U dla nich wynosi 1,6–1,3 W/(m2K); są lekkie, odporne na uszkodzenia, łatwe w pielęgnacji, odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych; niestety drzwi z włókna szklanego są drogi.
  5. Drzwi z aluminium – ich izolacyjność termiczna wynosi 2,5–1,1 W/(m2K); charakteryzuje je duża dźwiękochłonność, trwałość i sztywna konstrukcja; niestety są mało odporne na wgniecenia.

Jeśli już wybraliśmy odpowiadający nam produkt, trzeba się upewnić, czy współczynnik U podany na etykiecie drzwi lub w ich opisie dotyczy na pewno całych drzwi (czyli skrzydeł drzwiowych i ościeżnicy). Musimy na to uważać, ponieważ zdarza się, że producent określa przenikanie ciepła jedynie dla wybranych fragmentów drzwi, najczęściej tylko środkowych części skrzydła docieplonych pianką. Naturalnie jest to najcieplejsze miejsce drzwi, a podany współczynnik przenikania ciepła nie oddaje w pełni charakterystyki termicznej produktu.

Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych

Wśród fachowców funkcjonuje nazwa „ciepły montaż". Określa ona taki montaż stolarki drzwiowej i okiennej, który gwarantuje, podczas którego nie powstaną obwodowe lub miejscowe mostki termiczne (miejsca nieciągłości izolacji, przez które będą następować straty ciepła). Najlepszym wyjściem jest powierzenie montażu drzwi firmie specjalistycznej. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielny montaż, trzeba pamiętać, aby bezwzględnie przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcji producenta. 

Przeczytaj więcej: Ciepły montaż okien i drzwi zewnętrznych 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom