Wybieramy choinkę na święta. Co zrobić, aby długo była świeża i pachnąca

Marzena Smoręda
Choinka na świętaZobacz galerię choinek i poznaj tajniki zachowania poszczególnych drzewek w dobrym stanie.
Choinka na świętaZobacz galerię choinek i poznaj tajniki zachowania poszczególnych drzewek w dobrym stanie. Polska Press Grupa
Niektórzy wybierają ciętą jodłę, inni wolą świerk albo sosnę. Są też zwolennicy ekologicznych choinek w doniczkach, które po świętach nie lądują na śmietniku, lecz sadzone są w ogrodach. Do wyboru choinkowego drzewka powinniśmy podejść jednak praktycznie i wiedzieć, jak je pielęgnować.

– Przede wszystkim drzewko musi być na tyle świeże, by zbyt szybko nie straciło igieł i ładnego wyglądu. Tymczasem choinki ścina się nawet miesiąc przed wystawieniem ich na sprzedaż. Ich stan zależy od tego, jak były przechowywane i transportowane. Wiele jednak zależy od nas samych. Jeśli wiemy, jak postępować z drzewkiem, będzie ono cieszyć nasze oczy nawet przez kilka tygodni – mówi Jerzy Laczek z Przedsiębiorstwa Handlowego Centrum Ogrodnicze ACM Agrocentrum przy ulicy Paderewskiego w Kielcach. Decydując się na zakup ciętej choinki lub drzewka w doniczce, powinniśmy wiedzieć, że każde z nich ma swoje wady i zalety. Przedstawiamy ich plusy i minusy, tak, aby każdy mógł dokonać jak najlepszego wyboru, a także radzimy, jak o nie dbać.

Zobacz również: Choinka na pniu – co to jest i ile kosztuje

Kupujemy choinkę

Zanim kupimy świąteczne drzewko, trzeba je dokładnie obejrzeć. Rozłożyć gałązki na boki i zwrócić uwagę, czy jest gęste i symetryczne oraz, czy igły nie są przesuszone. Powinny być sprężyste i mieć żywy kolor. Odchylamy je do góry – jeśli odpadają, to znak, że choinka szybko je straci.
Jeśli drzewko trzeba przewieźć do domu autem, pakujemy je na dach, pniem do przodu. Wcześniej trzeba je ściśle owinąć kilkoma warstwami siatki ochronnej, a dodatkowo folią. To zabezpieczy roślinę przed ciągiem powietrza, który podczas jazdy mocno wysusza igły. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów źle zabezpieczona choinka może wyschnąć na wiór.

– W domu drzewko można od razu ustawić w stojaku, jeśli jednak do świąt zostało trochę czasu, trzeba je przechowywać w chłodnym miejscu, z pniem zanurzonym w wodzie. Przedtem zdejmujemy folię, siatkę zostawiamy i ścinamy z pnia plaster drewna zasklepiony żywicą, by roślina mogła pić wodę. Silne światło, ruch powietrza i wysoka temperatura przyspieszają wysychanie igieł, dlatego choinkę ustawiamy jak najdalej od kaloryferów i przeciągów. Aby drzewko długo zachowało świeżość, najlepiej ustawić je w stojaku ze zbiornikiem na wodę – radzi Jerzy Laczek.

Ogrodnik radzi też, aby nie zapomnieć przedtem o spiłowaniu końcówki pnia, ponieważ drzewo ratuje się przed utratą wody i zasklepia rany żywicą. Do wody warto dodać odżywkę dla kwiatów ciętych albo łyżkę stołową cukru na 0,3 litra wody. Gdy oprawiamy choinkę w stojak bez pojemnika na wodę, nie przycinamy pnia, chyba, że musimy go dopasować do oprawy.

Drzewko z korzeniami

Wiele osób kupuje drzewko z korzeniami, posadzone w donicy. Robią to z myślą, by później – wiosną – przesadzić je do ogrodu. Nadają się do tego stożkowe odmiany świerków, na przykład biały Conica, jałowców – pospolity Hibernica, jodła koreańska. Można je kupić w centrach ogrodniczych.

– Warto jednak sprawdzić, wybijając je z doniczki, czy rzeczywiście były uprawiane w pojemniku, czy tylko wsadzone do niego z gruntu. Szansę na przetrwanie ma tylko dobrze ukorzeniona roślina. Aby roślina przetrwała w mieszkaniu, można ją w nim trzymać nie dłużej niż półtora tygodnia – wyjaśnia ogrodnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom