Wybieramy blachodachówkę - na co zwrócić uwagę

redakcja.regiodom, Blachotrapez
Pokrycie z blachodachówkiWybieramy blachodachówkę - na co zwrócić uwagę
Pokrycie z blachodachówkiWybieramy blachodachówkę - na co zwrócić uwagę Blachotrapez
Blachodachówka jest pokryciem lekkim, dlatego nie obciąża nadmiernie konstrukcji domu. Jest też dużo tańsza od dachówek. Dlatego takie pokrycie widać na wielu polskich domach. Radzimy, na jakie parametry blachodachóki zwracać szczególną uwagę.

Pokrycia z blachy są uniwersalne i łatwo wpisują się w różne style architektoniczne. Blachodachówka dostępna jest w różnych wzorach i kolorach. 

Sprawdzamy parametry techniczne blachodachówki

Wybierając blachodachówkę musimy zwrócić uwagę nie tylko na grubość rdzenia, który znajduje się pod warstwą ochronną i wykończeniową. Ważny jest również rodzaj powłoki, która pokrywa blachodachówkę.

– Grubość stalowego rdzenia ma znaczący wpływ na trwałość blachodachówki i szczelność pokrycia. Ważną składową materiału pokryciowego jest także powłoka ochraniająca rdzeń. Zwróćmy uwagę, na to z czego jest wykonana. Dużą odporność na zarysowania i zwiększoną żywotność mają powłoki, w których zastosowano stop cynku i magnezu – mówi Antoni Luberda ekspert firmy Blachotrapez.

Co decyduje o jakości blachodachówki?

Decydując się na pokrycie z blachodachówki, przeanalizujmy kilka rzeczy, które mogą mieć wpływ na jego trwałość.

Polecamy: Wady i zalety różnych pokryć dachowych

– Decydując się na blachodachówkę, sprawdźmy, jaki okres gwarancji przewiduje producent. Zazwyczaj trwa on ok. 10–15 lat. Znajdziemy jednak na rynku propozycje, które objęte są nawet 40-letnim okresem gwarancyjnym. Jeśli budujemy dom, który ma służyć pokoleniom, to właśnie w stronę tych produktów powinniśmy skierować naszą uwagę. Kolejną istotną rzeczą jest stal, z której wykonane zostało pokrycie. Najlepsze surowce na rynku światowym dostarczane są przez huty niemieckie. Sprawdźmy, czy firma, na której produkt się decydujemy, kupuje stal u liderów rynku – mówi Antoni Luberda.

Różnorodność kolorów i wzorów blachodachówek

W zależności od przewidywanego koloru elewacji, stylu, w jakim planujemy wybudować dom, a także charakteru otoczenia, wybrać możemy blachodachówkę zupełnie prostą lub o nieco bardziej fantazyjnym wzorze. W przypadku kolorów – możemy przychylić się w stronę klasycznej czerwieni, odświeżającej zieleni, a nawet mniej standardowych rozwiązań, takich jak brąz czy czerń. – Ciekawym rozwiązaniem dla osób preferujących dachówkę ceramiczną jest blachodachówka, która przypomina ją swoim wyglądem. Jest ono szczególnie atrakcyjne, kiedy chcemy odnowić dach starego budynku, którego konstrukcja nie może zostać nadmiernie obciążona pokryciem z dachówki ceramicznej – mówi ekspert.

Ciekawym rozwiązaniem jest blachodachówka z posypką mineralną. Takie pokrycie dachowe ma bardzo dobre właściwości akustyczne tłumiąc hałas, eliminuje też efekt dudniącego deszczu. Ponadto dzięki posypce naturalnej blacha nie nagrzewa się do wysokiej temperatury. Jej szorstka faktura zatrzymuje śnieg do czasu, aż odtaje w sposób naturalny. Dzięki temu obsunięcia śniegu są wyeliminowane bez konieczności stosowania zapór śniegowych. 
Blachodachówka z posypką może imitować porycie naturalne (np. gont drewniany) lub tradycyjne dachówki ceramiczne.  

Zobacz również: Na jakim dachu układać blachodachówkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom