Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem pompy ciepła

Materiał informacyjny LG Electronics Polska
Pompy ciepła są obecne na naszym rynku od kilku lat. Ich popularność w ostatnim czasie znacząco wzrosła, jednak wiele osób ciągle się waha czy wybór takiego rozwiązania grzewczego to dobry pomysł. Pojawiają się pytania o obsługę urządzenia, efektywność jego pracy przy niskich temperaturach zewnętrznych czy koszty eksploatacji. Podjęcia decyzji nie ułatwiają też szeroka oferta dostępnych modeli oraz dość wysokie wydatki inwestycyjne. Czy pompa ciepła to dobry wybór? Zdecydowanie!

Jak działa pompa ciepła?

Na polskim, jak i europejskim rynku największą popularnością cieszą się pompy typu powietrze-woda, które są tańsze i łatwiejsze w montażu niż na przykład pompy gruntowe czy wodne. Pompa ciepła typu powietrze-woda to urządzenie, które przekształca energię cieplną z powietrza w ciepło do celów użytkowych. Ta transformacja odbywa się poprzez zaawansowany cykl chłodniczy. Innymi słowy, odnosi się do techniki przenoszenia ciepła z odnawialnych źródeł energii, takich jak powietrze. Pompy ciepła mogą jednocześnie pokrywać zapotrzebowanie na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową w niemal wszystkich obiektach budowlanych – zarówno nowo powstających, jak i modernizowanych. W porównaniu z konwencjonalnym systemem kotłowym jest to rozwiązanie bardziej wydajne. Za pomocą pompy ciepła możemy także chłodzić budynek, jednak nie będzie to tak efektywne, jak w przypadku klimatyzatora.

Dofinansowania do pomp ciepła

Koszty inwestycyjne pompy ciepła są stosunkowo wysokie. Jednym ze sposobów na ich obniżenie jest ubieganie się o dofinansowanie z programów rządowych i lokalnych. 22 kwietnia br. ruszyła nowa edycja programu Mój Prąd, która obejmuje nie tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne, ale też urządzenia dodatkowe, takie jak pompy ciepła powietrze-woda. Wsparcie finansowe przeznaczone jest dla prosumentów, którzy na dzień składania wniosku posiadają przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kWh do 10 kWh i rozliczają się za wyprodukowaną energię elektryczną w systemie net-billing lub złożą dokumenty potwierdzające, że są w trakcie zmiany systemu rozliczeń. Większość pomp ciepła LG spełnia kryteria programu dotyczące podwyższonej klasy energetycznej, czyli dla temperatury zasilania 55ᵒC mają klasę energetyczną A++, więc wysokość dopłat może wynieść do 19,400 zł. W przypadku pozostałych modeli LG można ubiegać się o dofinansowanie w kwocie do 12,600 zł. Dofinansowanie można uzyskać również z programów rządowych takich jak Czyste Powietrze, Moje Ciepło, Stop Smog oraz Ciepłe Mieszkanie, a także w ramach wojewódzkich, gminnych lub miejskich dotacji do wymiany starego źródła ciepła na bardziej ekologiczne. W tym drugim przypadku wysokość dopłat ustalana jest przez lokalne władze, dlatego warto śledzić informacje na ten temat w odpowiednich dla swojej miejscowości urzędach.

Pompy ciepła LG współpracują z modułami fotowoltaicznymi. W praktyce oznacza to, że koszty związane z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej czy na cele c.o. są znacząco minimalizowane. Pompa ciepła wykorzystuje bowiem do swojej pracy energię wytworzoną z fotowoltaiki, a nie pobiera jej z sieci.

Rodzaje pomp ciepła typu powietrze-woda

 • Pompa ciepła typu split
  W pompie ciepła LG Therma V Split jednostki wewnętrzna i zewnętrzna są odseparowane. Te dwa komponenty połączone są czynnikiem chłodniczym. Elementy po stronie wodnej znajdują się w jednostce wewnętrznej. Ponadto wszystkie przewody wodne związane z ogrzewaniem znajdują się wewnątrz budynku dzięki czemu ryzyko zamarznięcia wody jest zminimalizowane. Split został zaprojektowany specjalnie dla nowo budowanych i remontowanych domów. W portfolio firmy LG dostępne są dwie wersje urządzenia: ze zintegrowanym zbiornikiem CWU lub bez.
 • Pompa ciepła typu split ze zintegrowanym zbiornikiem CWU
  Pompa ciepła LG Therma V R32 IWT z wbudowanym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową to uniwersalne rozwiązanie do dostarczania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Łączy w sobie jednostkę wewnętrzną i zbiornik na wodę. Nie wymaga skomplikowanych prac hydraulicznych i zajmuje mało miejsca, dzięki czemu umożliwia szybką i łatwą instalację – może zostać zamontowane np. w zabudowie kuchennej. Pompa pracuje w oparciu o ekologiczny czynnik chłodniczy R32 o niskim współczynniku ocieplenia globalnego (GWP). Charakteryzuje się wysoką wydajnością działania.
 • Pompa ciepła typu hydrosplit
  Mając na uwadze innowacje i bezpieczeństwo, pompa ciepła LG Therma V R32 Hydrosplit rozdziela jednostkę wewnętrzną i jednostkę zewnętrzną, łącząc je tylko rurami wodnymi. Wymiennik ciepła znajduje się w jednostce zewnętrznej, co zmniejsza ryzyko wycieku czynnika chłodniczego w pomieszczeniu. Szybka i łatwa instalacja jest możliwa dzięki wbudowanym elementom hydraulicznym jednostki wewnętrznej.
 • Pompa ciepła typu monoblok
  Pompa ciepła LG Therma V Monobloc S charakteryzuje się niskim poziomem hałasu oraz najlepszą wydajnością w serii Therma V. Połączenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej w jedno urządzenie umożliwia podłączenie z instalacją wewnętrzną jedynie rurami wodnymi, eliminując potrzebę instalacji rur chłodniczych. R32 Monobloc S zapewnia doskonałą wydajność grzewczą, szczególnie w niskich temperaturach otoczenia, jednocześnie obniżając emisję dwutlenku węgla dzięki czynnikowi R32.

Korzyści wynikające z zastosowania pomp ciepła

Najważniejszym argumentem przemawiającym za pompami ciepła jest fakt, iż nie zużywają one paliw kopalnych. Nie dochodzi tu do spalania, a więc i emisji szkodliwych pyłów, dymu czy smogu do atmosfery. Pompy ciepła typu powietrze-woda do ogrzewania budynku wykorzystują energię elektryczną, ale w głównej mierze energię odnawialną, pozyskiwaną z powietrza zewnętrznego – stosunek ten wynosi ok. 25% do ok. 75%, co sprawia, że urządzenia te są doskonałym rozwiązaniem niskoemisyjnym.

Pompa ciepła to rozwiązanie bardzo wygodne w użytkowaniu. Wystarczy ustawić parametry pracy pompy, by cieszyć się komfortowymi warunkami w domu przez cały rok. Można ją również dołączyć do urządzeń w domu inteligentnym – będzie automatycznie reagowała na warunki zewnętrze i odpowiednio dostosowywała do nich temperaturę. Komfort użytkowania pomp ciepła LG zwiększa też bezpłatna aplikacja LG ThinQ dostępna na smartfony i tablety. Pozwala zdalnie monitorować pracę urządzenia i sterować nim z dowolnego miejsca. Dzięki temu można łatwo zmieniać parametry pompy, dostosowując je do naszych aktualnych potrzeb.

Jak obniżyć koszty użytkowania pompy ciepła?

Efektywna praca pompy, a co z tym idzie, nasze zadowolenie z jej posiadania i niższe rachunki za prąd, zależą przede wszystkim od odpowiedniego doboru urządzenia. Dlaczego? Ponieważ przewymiarowana lub niedowymiarowana pompa ciepła nie będzie pracować wydajnie i energooszczędnie, pobierając więcej prądu. Na dobór pompy ma wpływ wiele czynników: m.in. metraż budynku, rodzaj jego konstrukcji, region, w którym znajduje się nieruchomość, liczba zamieszkujących ją osób, jakość i rodzaj zastosowanych izolacji, ocieplenia ścian i poddasza, rodzaj zastosowanego ogrzewania: ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe. Pompa ciepła będzie działała najbardziej efektywnie w dobrze ocieplonym budynku oraz przy zastosowaniu systemu ogrzewania podłogowego. Przed wyborem pompy ciepła warto też wykonać audyt energetyczny, żeby sprawdzić zapotrzebowanie cieplne budynku. Dopiero wszystkie te informacje pozwolą dobrać urządzenie odpowiednie dla naszego domu i naszych potrzeb oraz obniżyć rachunki za prąd.

Biorąc pod uwagę wysokie koszty inwestycyjne związane z zakupem pompy ciepła, powinniśmy wybrać produkt producenta, który jest znany i istnieje na rynku od lat. Wzrost zainteresowania zakupem pomp ciepła spowodował pojawienie się wielu nowych firm, które kuszą klientów niską ceną urządzeń. Niestety najczęściej nie idzie ona w parze z jakością wykonania, pojawiają się też problemy z późniejszym ewentualnym serwisowaniem, a nawet z dostępnością części zamiennych. Zakup pompy ciepła to inwestycja na lata, dlatego warto postawić na zaufanego, sprawdzonego dostawcę. Jednym z nich jest firma LG, która oferuje ekologiczne pompy ciepła typu split, hydrosplit oraz monoblok. Charakteryzują się podwyższoną efektywnością energetyczną, a większość z nich działa w oparciu o ekologiczny czynnik chłodniczy R32.

Przed wyborem pompy ciepła warto też przyjrzeć się tabelom wydajności urządzeń w różnych temperaturach zewnętrznych. Większość pomp ciepła LG może pracować w temperaturze zewnętrznej od -25°C do 35°C, co umożliwia zachowanie wysokiej efektywności oraz niezawodną pracę niezależnie od warunków otoczenia. Pompy LG typu split zachowują 100% swojej nominalnej mocy (pompa nie traci swoich parametrów mocy grzewczej) do temperatury zewnętrznej -7°C, a w przypadku pomp LG typu monoblok jest to -15°C. Dodatkowo, temperatura zewnętrzna nie ogranicza eksploatacji pompy LG, ponieważ urządzenia mają grzałki elektryczne – wbudowane lub dostępne jako opcja.

Warto mieć świadomość, że na efektywną pracę wpływ ma – poza odpowiednim doborem urządzenia – także jego prawidłowy montaż. Większość zgłaszanych awarii pomp ciepła spowodowanych jest właśnie niepoprawnym doborem oraz niewłaściwą instalacją urządzenia. Chcąc tego uniknąć, należy korzystać wyłącznie z zaufanych dostawców, certyfikowanych firm instalacyjnych oraz dokonywać corocznego przeglądu pompy. W przypadku pomp ciepła LG pierwsze uruchomienie systemu odbywa się zawsze przez autoryzowany serwis, dzięki czemu możemy mieć pewność, że będzie on działał poprawnie i efektywnie. Inżynierowie LG stale prowadzą badania i rozwijają technologie stosowane w swoich urządzeniach, by te były jak najbardziej wydajne i trwałe. Potwierdzeniem ich jakości jest 5-letnia gwarancja na pompy LG. Firma zapewnia też opiekę serwisową oraz współpracuje z Autoryzowanymi Partnerami Serwisowymi dostępnymi na terenie całej Polski, dzięki czemu zyskujemy pewność opieki pozakupowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom