Byliny posadzone we wrześniu i na początku października zdążą się jeszcze ukorzenić przed nadchodzącymi chłodami i mrozami. Niestety nie zawsze udaje się to bylinom posadzonym później.
Warto wiedzieć: Nawożenie roślin w ogrodzie we wrześniu
Większość bylin jest mrozoodporna
Byliny nadają się do każdego ogrodu. Są roślinami wieloletnimi o nie zdrewniałych pędach. Raz posadzone i odpowiednio pielęgnowane, będą cieszyć oko wiele lat. Większość bylin jest mrozoodporna. Tylko niektóre (np. dalie czy kanny) trzeba wykopywać na zimę.
Byliny można posadzić na rabatach, tworząc z ich jedno- lub wielogatunkowe kompozycje. Można z nich tworzyć „wyspy" na trawniku.
Ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby
Ponieważ byliny będą rosnąć w jednym miejscu co najmniej kilka lat, trzeba dobrze przemyśleć miejsce ich posadzenia. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie gleby. Należy ją przekonać na głębokość 30-40 cm i użyźnić, np. dodając kompostu. Dostarczy on bylinom potrzebne minerały i poprawi strukturę ogrodowej ziemi.
Przed zimą warto posadzone jesienią byliny wyściółkować korą, torfem ogrodniczym lub warstwą kompostu, żeby nie przemarzły.
Jak dbać o byliny?
Sadząc byliny, weźmy też pod uwagę ich zapotrzebowania świetlne – jedne lubią dużo słońca, inne wolą półcień lub nawet cień. Te ostatnie można wykorzystać np. pod drzewami, gdzie inne rośliny i trawa mają problemy. Nie wolno jednak zapomnieć o podlewaniu roślin.
Byliny wymagające dużo słońca w gorszym oświetleniu też będą rosły, ale znacznie słabiej. Będą też gorzej kwitły.
Nie jest prawdą dość powszechne przekonanie, że byliny – jak już się zagnieżdżą na rabacie – radzą sobie same. Trzeba je regularnie odchwaszczać, podlewać, zasilać nawozem.
Przeczytaj poradnik: Rośliny na ozdobne rabaty wzdłuż płotów
Przykłady bylin
Irysy, czyli kosaćce bródowe, lubią słońce, ale i półcień (ich kwiaty są wtedy trwalsze i kolory nie blakną). Zależnie od odmiany kwitną od końca maja do drugiej połowy czerwca. Jeśli posadzimy irysy karłowe, to kwiaty będziemy mieć już na początku maja. Te irysy uwielbiają słońca. Z kolei i w słońcu, i w półcieniu, udadzą się irysy syberyjskie.

Floksy, czyli płomyki, bardzo lubią słońce. Podczas suszy trzeba je jednak podlewać. Tolerują też lekki półcień. Dłużej w nim kwitną. Mogą rosnąc wiele lat w jednym miejscu. Dobrze jest jednak mniej więcej co sześć lat wykopać, podzielić na kilka części i przesadzić w nowe miejsce. Ich kuzyni, czyli floksy szydlaste, nadają się na rabaty skalne i murki.
Piwonie, inaczej peonie, sadzimy na stanowisku słonecznym, ewentualnie w lekkim półcieniu. Wprawdzie poradzą sobie też w cieniu, ale wtedy będą o wiele słabiej kwitnąć. Z ich sadzeniem warto się pospieszyć i zrobić to najpóźniej do połowy września.
Zobacz również: Piwonie – dlaczego czasem przez kilka lat nie kwitną
Dąbrówka rozłogowa – lubi miejsca cieniste i półcieniste. W słońcu rośnie w miarę dobrze tylko wtedy, gdy zadbamy o to, by gleba była stale wilgotna.

Liliowce – są niewybredne, a więc bardzo łatwe w uprawie. Lubią słońce, ale całkiem dobrze czują się eż w półcieniu. Są długowieczne. Mogą długo rosnąć w jednym miejscu. Bardzo łatwo się je rozmnaża. Najlepiej zrobić to w sierpniu i we wrześniu.
Margerytki, inaczej złocień wielki, sadzi się w miejscach słonecznych. Rozmnaża się je wiosną lub pod koniec lata. Najodporniejsze są te o białych kwiatach. Margerytki o kwiatach żółtych są o wiele bardziej wrażliwe na mrozy i na ogół nie są w stanie przetrwać zimy w gruncie.
Tojeść kropkowana to mrozoodporna, długowieczna bylina. Lubi cieniste lub półcieniste miejsca. W słońcu będzie rosła tylko wtedy, gdy zapewnimy jej stale wilgotne podłoże. Jest rośliną ekspansywną. Jej odnogi mogą się pojawić w różnych miejscach ogrodu.
Bergenia sercowata – urośnie nawet w mocno zacienionym miejscu w ogrodzie. W pełnym słońcu jednak o wiele obficiej kwitnie. Ponieważ jednak nawet same jej liście wyglądają pięknie, można śmiało sadzić ją pod drzewami.

Polecamy: Kwiaty i krzewy, które kwitną jesienią
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
KE akceptuje Krajowy Plan Odbudowy - wizyta Ursuli von der Leyen