Wózkownia, rowerownia, pralnia i suszarnia w bloku – kto i za ile może z nich korzystać

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
PralniaPralnia to jedno z pomieszczeń wspólnych, nieprzynależnych do danego mieszkania, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy danego bloku.
PralniaPralnia to jedno z pomieszczeń wspólnych, nieprzynależnych do danego mieszkania, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy danego bloku. Koalaparklaundromat (Pixabay.com)
Pomieszczenia wspólne w budynkach mieszkalnych, typu wózkownia czy suszarnia, są dostępne dla ogółu mieszkańców bloku. Rządzą się one jednak swoimi prawami. Wyjaśniamy, jakie zasady w ich przypadku obowiązują.

Deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe i przedsiębiorstwa budowlane, stawiające bloki, zazwyczaj już na etapie projektowania budynków rezerwują w nich pomieszczenia wspólne.

Pomieszczenia wspólne, czyli jakie

Pomieszczeniami wspólnymi są pralnia, suszarnia, wózkownia, rowerownia czy składzik. Są one po to, żeby ułatwić lokatorom warunki mieszkaniowe. Lokale te są też dostępne dla mieszkańców budynku, w którym one się znajdują. Należą bowiem do części wspólnych inwestycji, a nie przynależą jedynie do poszczególnych mieszkań. Dla porównania: piwnice czy komórki lokatorskie są zwykle pomieszczeniami przynależnymi do danego mieszkania. Zdarza się jednak, że z pomieszczeń wspólnych mogą korzystać tylko osoby na stałe zameldowane w danym budynku, a więc np. osoby wynajmujące mieszkania, bez meldunku, takiej możliwości są już pozbawione.

Kto dysponuje kluczami do pomieszczeń wspólnych

Mieszkańcy dostają na stałe klucze do wybranych pomieszczeń wspólnych w momencie, gdy otrzymują klucze do mieszkania. Tak jest choćby w przypadku wózkowni czy rowerowni. Czasem natomiast to dozorca, administrator lub inny gospodarz budynku posiada klucze i wydaje je zainteresowanym lokatorom na określony, wcześniej ustalony czas. Takie praktyki mają zastosowanie w przypadku pralni i suszarni (z reguły jednocześnie nie może z nich korzystać więcej niż jedna osoba).

Zeszyt wpisów

To gospodarz prowadzi rejestr ewidencji lokatorów korzystających z pralni czy suszarni (najczęściej obowiązuje tzw. zeszyt wpisów). Zainteresowani korzystają z pomieszczeń w godzinach, przewidzianych w regulaminie porządku budynku. Nie ma odgórnych, jednolitych przepisów. Ten regulamin, określający podstawowe warunki eksploatacji budynku oraz zasady współżycia, jest przeważnie ustalany przez zarządcę, właściciela albo wspólnotę budynku w porozumieniu z mieszkańcami oraz przy ich akceptacji. Czas korzystania z pomieszczeń wspólnych również jest istotny. O ile rower w rowerowni lub wózek w wózkowni można zostawić o dowolnej porze (tym bardziej, że się ma do nich klucze), o tyle przykładowo z pralni można korzystać tylko w godz. od 6 do 22 (lub 7–22), z wyjątkiem niedziel i świąt, a klucz trzeba sobie zarezerwować.

Zgodnie z przeznaczeniem, pod groźbą kary

Zgodnie z zapisami regulaminu, osoby użytkujące pomieszczenia wspólne, mogą korzystać z nich tylko zgodnie z ich przeznaczeniem. Ponadto muszą dbać o mienie tam się znajdujące, utrzymywać w pomieszczeniach należyty porządek i nie mogą zakłócać spokoju innych lokatorów. W razie nieprzestrzegania zasad, można liczyć się z karą, o której również jest mowa w regulaminie. Co więcej, w przypadku wykrycia zniszczeń, braków albo nieprawidłowości w działaniu urządzeń znajdujących się w pralni lub suszarni czy innych tego typu pomieszczeń, trzeba niezwłocznie powiadomić administratora albo zarządcę.

Odpłatność za korzystanie z pomieszczeń wspólnych w bloku

Korzystanie z wózkowni, suszarni i innych takich pomieszczeń nie jest do końca bezpłatne. Właściciele oraz najemcy mieszkań partycypują bowiem w kosztach związanych z utrzymaniem i ewentualnymi remontami suszarni, pralni, rowerowni i wózkowni. Koszty te wliczone są w comiesięczne opłaty. To np. kilka lub kilkanaście złotych w przeliczeniu na jedno mieszkanie.

Wyjątkiem jest czasem rozliczenie za korzystanie z pralni, ponieważ oprócz udostępnienia pomieszczenia, pojawiają się koszty wynikające ze zużycia m.in. wody. Tutaj gospodarz lub inna odpowiedzialna za to osoba ma obowiązek przy każdym korzystaniu z pralni przez lokatorów odnotować stan zużycia wody poprzez spisanie stanu początkowego liczników przed skorzystaniem z pralni oraz stanu końcowego po zdaniu kluczy do pralni. Co miesiąc następuje też rozliczenie: gospodarz przekazuje odczyty stanu wodomierzy do zarządcy, działającego w imieniu właściciela budynku, administracji spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Zwykle 2 razy w roku lokatorzy dostają rozliczenie. Muszą uregulować kwotę za korzystanie z pralni, czyli za zużytą wodę oraz ryczałt za energię elektryczną za pranie. Czasami administratorzy czy zarządcy stosują inne rozliczenie za pralnię, przykładowo 5 złotych za dobę użytkowania.

Zmiana funkcji przeznaczenia

Bywa, że po latach, gdy lokatorzy przez długi czas nie korzystają z wózkowni, pralni, rowerowni albo wózkowni, zarządca czy administrator budynku zmieniają funkcję przeznaczenie tych pomieszczeń i wystawiają je na sprzedaż. Nowymi właścicielami zostają najczęściej mieszkańcy bloku, w którym pomieszczenia te funkcjonowały. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom