Wnętrze w stylu angielskim. Pomysły na aranżacje

Anna Karda
Wnętrze w stylu angielskimWe wnętrzach w stylu angielskim ma być przytulnie i komfortowo.
Wnętrze w stylu angielskimWe wnętrzach w stylu angielskim ma być przytulnie i komfortowo. sxc.hu (ilco)
Kwiaty, kratki i zdobienia – tak najkrócej można określić styl angielski w urządzaniu wnętrz, którego głównym zadaniem jest stworzenie ciepłej, domowej atmosfery.

W angielskim wnętrzu dużą rolę odgrywają tkaniny i miękkie poduchy. Na tkaninach najczęściej pojawiają się wzory zaczerpnięte prosto z natury, co jest wyrazem miłości anglików do roślin i ogrodów. W mieszkaniu nie brakuje także bukietów świeżych kwiatów porozkładanych na stołach, stoliczkach i komodach – najlepiej w kryształowych albo ceramicznych wazonach z roślinnymi zdobieniami. Dla przeciwwagi – krata.

Przeczytaj poradnik i zobacz zdjęcia: W jakim stylu urządzić salon

Efekt: nieco sielskie wnętrze, które równie dobrze przyjmie ręcznie haftowane serwety, jak i prostą drewnianą komodę. Dodatki nie muszą być w jednym stylu ale mają sprawić, że poczujesz się „jak w domu": miękko i ciepło.

Tkaniny – dzięki nim we wnętrzu w stylu angielskim jest przytulnie

  • Naturalne, najlepiej z widocznym splotem: z lnu albo bawełny, z wzorami kwiatów, jak z rycin. Uszyj z nich zasłony, bieżniki i mnóstwo powłoczek na jaśki, które powinny się znaleźć w każdym miejscu, na którym da się usiąść.
  • Poduchy poukładaj na sofie, na łóżku w sypialni, w fotelach, na krzesłach, a nawet na wiklinowej skrzyni na zabawki – tak na wszelki wypadek, gdyby naszła cię ochota na więcej przytulności.
  • Do tego obowiązkowo pledy – również w większej ilości. Krata będzie na nich mile widziana.

Krata do kwiatowych wzorów będzie pasować tylko wtedy, gdy pojawią się na niej te same kolory – najlepiej dwa, trzy, nie więcej.

Kolory – mieszkaniu w stylu angielskim dobrze jest w pastelach

  • Meble są najczęściej malowane na kremy, beże i rozbielone zielenie, żółcie czy błękity. Do tego jeden-dwa zdecydowane, mocne kolory: bordo, butelkowa zieleń albo głęboki niebieski.
  • Barwy we wnętrzu dobieraj tak, by je rozświetlić i rozjaśnić. Duża ilość sprzętów i dekoracji na tle jasnych ścian nie będzie przytłaczać.
  • Możesz także wybrać tapety z delikatnym roślinnym wzorem: wytłaczanym lub w kolorze.

Resztki tapet świetnie sprawdzą się w roli obrazów, możesz okleić nimi także pudełka na drobiazgi.

Meble – najlepiej, by były trochę z poprzedniej epoki

  • Wybierz meble z tłoczonymi nogami i intarsjowane (z wyrzeźbionymi w drewnie frontami). Powinny być jasne. Będą tu pasować wszelkiego rodzaju komódki, pojemne szafy z rzeźbionymi drzwiczkami i szufladami.
  • Styl angielski to przeciwieństwo minimalizmu i istna mieszanka, dlatego nie razi tutaj nadmiar mebli, o ile oczywiście nie utrudnią poruszania się i nie zagracą przestrzeni. Bez obaw stawiaj więc przy kanapie (koniecznie z zaokrąglonymi podłokietnikami) dodatkowe podręczne stoliki.
  • Nie bój się także otwartych półek, biblioteczek i wiszących szafek.

Do wystroju mieszkania w stylu angielskim pasuje rzeźbiona konsolka w przedpokoju – mebel ten wygląda jak przecięty na pół stolik, ponieważ ma dwie nogi i jest dosunięty do ściany. Dobrze wygląda w duecie z lustrem.

Dodatki – lustra w rzeźbionej ramie powiększą przestrzeń.

  • Okna ze szprosami dodadzą elegancji.
  • Stół możesz przykryć szydełkową serwetą.
  • Wieloramienny żyrandol albo stara lampa naftowa czy świece poukładane w grupki podkreślą przytulny klimat wieczorami.
  • Zbieraj rodzinne pamiątki i bibeloty, eksponuj zdjęcia i kolekcje – to one tworzą rodzinny dom, podstawę angielskiego stylu.
  • W kuchni dobrze będą wyglądać kafle z sielskim motywem i słoiki z przetworami wyeksponowane na otwartych półkach. Kupując AGD dobierz je do stylu, jeśli nadmiar ozdób jest nie dla ciebie, równie dobrze będzie wyglądać sprzęt kuchenny w minimalistycznym wydaniu. Zamiast popularnej stali szczotkowanej spróbuj eksperymentu z bielą.

By nie zepsuć efektownej stylizacji wnętrz nowoczesnymi grzejnikami, dobrze jest zabudować te urządzenia kratownicami z ozdobnie powycinanego w ażurowe wzory drewna.

Akcesoria – styl angielski lubi srebro, cynę i kryształy

  • Świetnie będą tu wyglądać zestawy rzeźbionych pojemników na przyprawy, patery na owoce, karafki na wodę i likiery.
  • Stylowy gazetnik, rzeźbiona albo malowana w kwiaty taca czy żeliwna podkładka pod gorące garnki, także się tu sprawdzą.
  • Garnki z mosiądzu w czerwono-rudym kolorze przywiodą na myśl kulinarne specjały babek i prababek. Kuchnię udomowią też suszone warzywa, którymi obwiesisz okap.
  • Styl angielski nie będzie zbyt kobiecy, jeśli uzupełnisz go myśliwskimi elementami: niekoniecznie porożem ale dobrze będą wyglądać skóry zamiast dywanów albo obrazy z motywem leśnych zwierząt czy psów albo koni.

To detale tworzą klimat, pamiętaj więc, by sztućce były z rzeźbionego metalu, a na biurku zamiast laptopa ustaw rodzinne fotografie albo połóż lupę z ozdobną rękojeścią. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom