Winnik zmienny to ładne pnącze o kolorowych liściach i owocach. Osłoni płot i altanę. Jak uprawiać to pnącze w ogrodzie?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Winnik zmienny odmiany Elegans ma atrakcyjnie ubarwione liście o fantazyjnym kształcie.
Winnik zmienny odmiany Elegans ma atrakcyjnie ubarwione liście o fantazyjnym kształcie. Katarzyna Laszczak
Winnik zmienny to bardzo dekoracyjne pnącze. Nie ma zbyt dużych wymagań i urośnie w większości ogrodów. Jego ozdobą są kolorowe liście oraz ciekawie przebarwiające się owoce, które zdobią pędy jeszcze zimą. Podpowiadamy, jak uprawiać i pielęgnować winnik zmienny.

Spis treści

Winnik zmienny (Ampelopsis glandulosa Ampelopsis brevipedunculata) pnącze, które ma sporo gatunków, rosnących naturalnie w Azji i Ameryce (głównie Północnej). Czyste gatunki bywają silnie rosnące i ekspansywne, natomiast w ogrodach uprawia się przede wszystkim odmianę Elegans, która wyróżnia się urodą, ale też ograniczoną siłą wzrostu. Nie grozi więc, że nadmiernie się rozrośnie i rozprzestrzeni. To roślina wieloletnia.

Polecamy też: Hortensja pnąca pięknie kwitnie. Sprawdź, jak ją uprawiać

Winnik – pnącze o kolorowych liściach i owocach

Główną ozdobą winnika zmiennego Elegans są jego liście. Najczęściej mają nieregularny kształt, z mocno powycinaną blaszką. Jej powierzchnię pokrywają biało-różowe wzory, wyraźnie odcinające się od ciemnozielonego tła. Kontrastują też z młodymi pędami o czerwonym zabarwieniu. Liście winnika są sezonowe, opadają na zimę. To pnącze wytwarza też kwiaty, ale są one bardzo niepozorne i niemal niewidoczne. Natomiast później pojawiają się kuliste owoce, zebrane w nieduże grona. Wyróżniają się one kolorem, który przechodzi od seledynowego, przez różowy do intensywnie niebieskiego. Mogą mieć lekko nakrapianą powierzchnię i przypominają porcelanowe paciorki. W dodatku owoce nie dojrzewają równomiernie i jednocześnie są widoczne w różnych kolorach. Owoce winnika nie są jadalne (choć doniesienia o ich ewentualnej toksyczności są różne), jednak lepiej uważać, szczególnie jeśli mamy dzieci, dla których takie „jagody” są szczególnie kuszące.

Jak uprawiać winnik zmienny Elegans

To pnącze należy do mało wymagających roślin. Urośnie w każdej, w miarę typowej ziemi ogrodowej, choć najlepiej, żeby była w miarę żyzna i przepuszczalna. Jeśli nie pada, pnącze warto podlewać, bo na suszę może zareagować zrzuceniem liści. Nie lubi jednak stale mokrej, ciężkiej ziemi. Winnik jest odporny na mróz, jednak jeśli zimą jego pędy będę narażone na zimne wiatry, to mogą przemarznąć. Jednak najczęściej dobrze się regenerują. Miejsce dla tego pnącza powinno być słoneczne lub lekko ocienione (im mniej światła, tym liście mogą być gorzej wybarwione). Winnik dobrze znosi cięcie, jednak ten zabieg nie jest konieczny w jego uprawie.

Jak wykorzystać winnik zmienny w ogrodzie

To pnącze jest bardzo dekoracyjne. Może piąć się po podporach, typu kratka lub nawet płot, a robi to za pomocą wąsów czepnych. Jego pędy dorastają do ok. 3 m (odmiana Elegans, gatunki osiągają znacznie większe rozmiary). Tę roślinę można też wykorzystać jako zadarniającą, bo jej pędy mogą również płożyć się po powierzchni.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom