Wanny wolnostojące – zalety i wady tych wanien (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Wanny wolnostojące wracają do łask. Tłumaczymy, dlaczego takie modele wanien znowu cieszą się popularnością, zarówno w tradycyjnie urządzonych łazienkach, jak i nowoczesnych aranżacjach wnętrz.

Wanna wolnostojąca była popularna w latach 70-tych i 80-tych mimo tego, że wtedy były budowane przede wszystkim bloki z mieszkaniami posiadającymi małe łazienki. Teraz takie wanny znowu zyskują na popularności. To głównie dlatego, że taki model można umieścić w rogu łazienki, przy ścianie, naprzeciw wejścia albo nawet na środku. To ostatnie rozwiązanie jest praktyczne, gdy łazienka ma minimum 10 metrów kwadratowych powierzchni.

Wanna wolnostojąca owalna, czy prostokątna?

Może być to wanna w kształcie prostokąta, koła, ale także owalna, asymetryczna lub o nietypowym kształcie, nawet wykonywana na indywidualne zamówienie. Wanny wolnostojące z hydromasażem czy biczami wodnymi (silnymi strumieniami wody) też są w sprzedaży. Praktyczne są wanny z regulowaną wysokością nóżek. Niektóre mają w komplecie specjalny podnóżek, minischodki, podgłówki albo półki, które można zdemontować. To dobry pomysł, gdy z wanny korzystają dzieci i osoby starsze. Kolejna zaleta to ta, że można wejść do takiej wanny z każdej praktycznie strony. Wannę wolnostojącą można też przesunąć.

Materiał na miarę wanny

Materiał, z jakiego wanna jest wykonana, także ma znaczenie. Najpopularniejsze są wanny z akrylu. Ładnie prezentują się również wanny metalowe (emaliowane, stalowe, blaszane). Mniej chętnych jest na wanny żeliwne. To dlatego, że są ciężkie i drogie. Ceny wanien wolnostojących np. stylizowanych na antyczne dochodzą nawet do ponad 20 tysięcy złotych. Podobnie bywa w przypadku wanien kamiennych, szklanych lub tych z drewna.

Wady wanny wolnostojącej

Minusem jest czasem nie tylko wysoka cena wanny wolnostojącej. Chodzi też o miejsce. Wspomniane 10 metrów kwadratowych to minimum, żeby móc wstawić taką wannę i swobodnie z niej korzystać oraz poruszać się po pomieszczeniu. Użytkownicy wanien wolnostojących narzekają też na sposób montażu. Musieli bowiem zainstalować w podłodze baterie z przyłączami.

Poczytaj też: Urządzamy łazienkę, czyli co jest teraz modne 

Kolejna wada może dać znać o sobie, a raczej dać się usłyszeć, po minimum paru miesiącach użytkowania. To znaczy: jeśli wanna ma nóżki, te mogą zacząć trzeszczeć, skrzypieć. Kłopotliwe bywa utrzymanie czystości pod wanną na nóżkach. Zgromadzony pod nią kurz trudno jest zamieść albo umyć. A propos: powierzchni do mycia wanny też przybędzie. W przypadku wanny w zabudowie mamy zwykle przynajmniej o połowę mniej ścian zewnętrznych do mycia niż przy wolnostojącej. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom