Na ścianach łazienek, nawet tych małych, królują dziś duże płytki w kolorze białym, szarym, beżowym czy czarnym, niekoniecznie o gładkiej fakturze. – Trendy nakazują powrót do natury, co daje możliwości zaaranżowania uniwersalnej, ponadczasowej łazienki, ale z mocnym designem – mówi Katarzyna Brylczak z firmy Cermag w Opolu. – Modne są m.in. płytki imitujące drewno, kamień czy surowe betonowe powierzchnie. Można nimi wyłożyć całe powierzchnie lub zastosować je jako ozdobniki przyciągające wzrok.
Polecamy: Sprytne rozwiązania do przechowywania przedmiotów w łazience
Uwagę na łazienkowych ścianach zwrócą także płytki sygnowane przez znanych projektantów, niekoniecznie wnętrz, np. Maciej Zień – projektant mody – zaprojektował specjalne linie płytek z portretami kobiet.
Zdaniem Katarzyny Brylczak przy wyborze designu i wyposażenia pomieszczenia klienci stosują odmienne kryteria dla łazienki dla gości, która bywa bardziej efektowna i dla rodziny, w której bardziej stawiają na funkcjonalność.
Wyposażenie. Świat rzeczy półokrągłych i kwadratowych
Także wybór umywalek i toalet i wanien jest obecnie ogromny. Generalnie obowiązuje podział całych kolekcji na kształty: półokrągłe i kwadratowe. Najnowsze propozycje umywalek nakazują, aby miały one duże, ustawne powierzchnie i zapewniały swobodę korzystania z nich. Najczęściej takie umywalki zabudowane są wiszącymi szafkami, pod którymi można ukryć odpływ. Maskowane bywają także otwory odpływowe w samych umywalkach - projektanci nie lokują ich pośrodku, tylko są ukryte w brzegach.
– Duże umywalki są też płytsze niż ich odpowiedniczki sprzed lat, więc koniecznie jest dobranie odpowiednich kranów, aby woda nie rozpryskiwała się po pomieszczeniu – podpowiada Katarzyna Brylczak. Ich wybór także jest ogromny nie tylko pod względem kształtów, ale także ekonomiki w zużywaniu wody.
Zobacz poradnik: Remont łazienki krok po kroku
Ukoronowaniem łazienek bywają dziś wolnostojące wanny, które w dużych pomieszczeniach zastępują tradycyjne lokowane w rogach. Kształtem są dopasowane do umywalek i toalet (bywają kanciaste i owalne), ale także do stylu wyposażenia: od stylizowanych na retro po nowoczesne. Wanny wolnostojące wykonane są żeliwa, stali, akrylu, sztucznego marmuru.
Także toalety dopasowane są kształtami do pozostałych elementów wyposażenia łazienki, a modele stojące na ziemi zastępowane są przez wiszące – przymocowane do ścian bocznych. Meble wiszące są o tyle praktyczne, że łatwo utrzymać podłogę w czystości – dużo łatwiej, niż w przypadku mebli stojących.
W nowoczesnych łazienkach także grzejniki stylem, kształtem i kolorem mogą być dopasowane do wystroju wnętrza. W pomieszczeniach ogrzewanych przez podłogę coraz częściej pełnią one funkcje ozdobne.
Co się da, kryjemy pod tynkiem
Nowoczesne projekty zakładają minimalizm w łazienkach, jak najmniej form ma być widocznych - co się da kryjemy pod tynkiem. Projektanci starają się, żeby jak najmniej elementów było widocznych (np. wanny napełniane przez korek), ale równocześnie mają być one bardzo funkcjonalne.
Proste kształtem są także współczesne kabiny prysznicowe, w których coraz rzadziej, szczególnie w domach jednorodzinnych stosuje się brodziki. Zamiast nich pojawiają się odpowiednio wyprofilowane płytki podłogowe z odpływem. W łazienkach "blokowych" zastosowanie brodzika jest bezpieczniejsze, jeśli nie mamy pewności, czy stropy zostały dobrze odizolowane między poszczególnymi poziomami mieszkań.
Warto przeczytać: Hydroizolacja w łazience
Nowością są kabiny w stylu walk-in, do których można wejść z dwóch stron zbudowane z dużych przeszklonych ścian, często bez tradycyjnych drzwi, ustawione bezpośrednio na posadzce z odpływem liniowym lub na wielkim płaskim brodziku. Jest w nich jednak chłodniej niż w tradycyjnych kabinach.
Zamiast tradycyjnych słuchawek prysznicowych w kabinach coraz częściej albo wraz ze słuchawką pojawiają się deszczownice o różnym kształcie zawieszone na ścianie, suficie, umocowane na stałe albo na przegubie.
Modnym w aranżacji wnętrz stylem jest obecnie minimalizm. Styl ten króluje też w wystroju łazienek. Przybory pielęgnacyjne i płyny zwykle ukryte są w meblach, często wiszących, czy stojących efektownych szafach.
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się meble z frontami lakierowanymi na wysoki połysk. Bardzo modne są także chromowane dodatki do mebli.
Światło w łazience
**Coraz częściej podobnie jak w innych pomieszczeniach, także w łazienkach pojawia się energooszczędne oświetlenie ledowe. Sprawdza się ono podczas kąpieli, czy innych czynności pielęgnacyjnych, ale już nie podczas robienia makijażu, do którego potrzebne jest mocniejsze i wyrazistsze światło halogenowe lub tradycyjne. Listy z diodami LED możemy umieścić w podwieszanym suficie czy wokół lustra a pojedyncze punkty w fugach. Konieczne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa, by nie doszło do porażenia prądem podczas korzystania z kąpieli.
Zobacz: Nowoczesna armatura w łazience
Technologia ledowa wykorzystywana jest również w bateriach czy w prysznicach. Niektóre firmy proponują specjalne baterie, z których płynie kolorowy strumień wody.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?