Kontrola wagi jest istotna nie tyle w łazience, co w kuchni. Nie tylko pasjonaci gotowania i pieczenia używają wagi kuchennej. Coraz częściej ten niewielki sprzęt agd gości w naszych kuchniach. A kosztuje zazwyczaj nie więcej niż kilkadziesiąt złotych.
Rodzaje wagi kuchennej
Rozróżnia się wagi – podobnie, jak w przypadku tradycyjnych, łazienkowych – mechaniczne i elektroniczne. Te pierwsze mają wskazówki (wagi analogowe), a drugie działają na baterie, wyposażone są w wyświetlacze, najczęściej lcd (wagi cyfrowe). Pokazują ciężar produktu przeważnie z dokładnością do 1 lub 2 gramów, co świadczy o wysokiej dokładności pomiaru. Modele mechaniczne są jednak mniej precyzyjne od elektronicznych.
Też ci się przyda: Sokowirówka, jej dodatkowe wyposażenie i nietypowe funkcje
W sprzedaży są wagi pokazujące wyniki w gramach czy kilogramach. Inne pokazują je również w przeliczeniu na funty czy uncje. Maksymalne obciążenie w przypadku wagi kuchennej wynosi zazwyczaj 5 kilogramów, chociaż zdarzają się takie, na których można położyć 7 kilogramów.
W stylu retro i nowoczesne
Wagi wskazówkowe, z tradycyjną podziałką, czasem stylizowane na retro, nie mierzą zwykle więcej niż 20 centymetrów wysokości, chyba, że misa, pozostająca w komplecie, jest większa. Inne, te elektroniczne, bardziej nowoczesne, są niemal płaskie, czasem mają 1 centymetr wysokości, a same ważą zaledwie pół kilograma.
Położysz, powiesisz, postawisz
Mamy nie tylko wagi, które można położyć na stole. Istnieją również wagi wiszące, ścienne, choćby z wbudowanym zegarem. Zasada działania jest prosta: odchylasz pokrywę i kładziesz na niej produkty, jakie zamierzasz zważyć.
Funkcje wagi kuchennej
Niektóre wagi mają funkcję ważenia artykułów sypkich oraz innych niestandardowych, np. w opakowaniach. W takim wypadku waga, zanim pokaże wynik, sama odejmuje ciężar pudełka czy kartonu. Można zatem zmierzyć ciężar wody albo mleka. Możliwość tarowania, czyli pokazanie ciężaru samego produktu, już bez pojemnika, w jaki został on włożony.
Waga jak pomocnik w kuchni
Jeżeli chcemy kupić wagę elektroniczną – a te są popularniejsze - warto wybrać wagę, która posiada funkcję automatycznego wyłączania się (np. po 20 sekundach albo po minucie) oraz wskaźnik przeciążenia i zużycia baterii. Pomocna jest opcja automatycznego włączania się urządzenia, gdy położy się coś na nim i wyłączania wagi zaraz po zdjęciu tego produktu. Kolejna dodatkowa funkcja to termometr wskazujący temperaturę ważonych składników oraz temperaturę otoczenia.
Dieta pod kontrolą
Wagi elektroniczne oferowane przez niektórych producentów mają wbudowane funkcje zapamiętywania poprzednich pomiarów. Daje to możliwość wpisania danych fizycznych poszczególnych użytkowników, a więc osób korzystających z kuchennej wagi. Dzięki temu, przykładowo, są w stanie przeanalizować poziom tkanki tłuszczowej, wody w organizmie, zapotrzebowanie na kalorie, pomiar cholesterolu, węglowodanów, zawartości tłuszczu, białka, a nawet prawidłową masę kostną. To propozycja m.in. dla osób cierpiących na choroby serca i nerek, diabetyków, osób o podwyższonym cholesterolu lub chorujących na nadciśnienie. Kto się odchudza, też znajdzie sprzymierzeńca w kuchennej wadze. Dostępne są bowiem modele, które odczytują i rozpoznają kody kreskowe znajdujące się na opakowaniach żywności, jaką chcemy zważyć. To natomiast pozwala na kontrolowanie, ile tłuszczu spożyjemy.
Polecamy także: Prodiż
Z cyklu: czego to ludzie nie wymyślą
Pojawiły się aplikacje na telefon działające jak waga kuchenna. Wybrane smartfony posiadają programy pozwalające zważyć owoce i warzywa. Kładziesz taki telefon na stole, a na jego wyświetlaczu – np. owoc. Po chwili pokazuje ci się informacja, ile on waży.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?