Wady i zalety kolektorów słonecznych. Kiedy warto w nie zainwestować

Ilona Burkowska, Za pomoc w przygotowaniu tekstu dziękujemy ekspertom z salonu firmowego Viessmann w Zielonej Górze.
Zestaw solarnyZestaw solarny można wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej oraz  wspomagania centralnego ogrzewania w domu. Istotnym parametrem kolektorów słonecznych jest sprawność. Zimą sprawność kolektorów słonecznych płaskich znacznie spada. W naszej strefie klimatycznej dużo lepszym rozwiązaniem są kolektory rurowe. Nie są one tak wrażliwe, jak kolektory płaskie, na spore różnice temperatury między otoczeniem a czynnikiem roboczym.
Zestaw solarnyZestaw solarny można wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej oraz wspomagania centralnego ogrzewania w domu. Istotnym parametrem kolektorów słonecznych jest sprawność. Zimą sprawność kolektorów słonecznych płaskich znacznie spada. W naszej strefie klimatycznej dużo lepszym rozwiązaniem są kolektory rurowe. Nie są one tak wrażliwe, jak kolektory płaskie, na spore różnice temperatury między otoczeniem a czynnikiem roboczym. Schüco
Kolektory słoneczne są ekologicznym i energooszczędnym sposobem na dogrzanie wody. To odnawialne źródło energii. Czy warto w nie zainwestować?

Kolektory słoneczne nazywane są też solarami. Urządzenia te są coraz częściej widoczne na dachach naszych domów. Wielkie połacie przejrzystych luster „łapiących" światło słoneczne nie są już widokiem kojarzonym z filmami science-fiction.

Kolektory słoneczne to duże powierzchnie luster zbudowane z kilku specjalnych warstw, które mocowane są na ścianach i dachach domów. Ich zadaniem jest wyłapywanie promieni światła i gromadzenie w ten sposób energii potrzebnej do przetworzenia na energię cieplną.

W kolektorach promieniowanie słoneczne pada na absorber, który umieszczony jest za szybą. Zadaniem absorbera jest przejęcie jak największej ilości energii.
W kolektorach promieniowanie słoneczne pada na absorber, który umieszczony jest za szybą. Zadaniem absorbera jest przejęcie jak największej ilości energii. Połączony jest on z systemem rurek miedzianych, przez które, przepływa nagrzewająca się ciecz solarna. Pochłonięte przez nią ciepło jest przekazywane wodzie użytkowej, by ją podgrzać. fot. Schüco

Zadaniem kolektorów słonecznych jest przede wszystkim ogrzewanie wody użytkowej i wspomaganie systemu ogrzewania.

Co cechuje kolektory słoneczne

Największym plusem kolektorów słonecznych jest oszczędność. Montując na dachu domu kolektory słoneczne musimy wiedzieć, że zaspokajają one średnio do 70 proc. rocznego zapotrzebowania w energię cieplną potrzebną do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Bardzo ważne jest to, że działanie kolektora nie jest uzależnione od mocy słońca, ale od naświetlenia w ogóle.

Od marca do października dobrze dobrany zestaw solarny zapewni nawet 80–90 procent zapotrzebowania na ciepłą wodę. A latem, w miesiącach najcieplejszych, może to być nawet 100 procent! Kolektory nagrzewające wodę to też system wygodny – bo bezobsługowy i modny, bo ekologiczny, korzystający z naturalnych zasobów energii, a więc nie wpływający negatywnie na środowisko naturalne.

Kolektory słoneczne umieszczone na dachu są w stanie wygenerować znaczną ilość energii, obniżając tym samym zapotrzebowanie na nią z klasycznych źródeł. W Polskich warunkach zestaw solarny o powierzchni 2 metrów kwadratowych jest w stanie wytworzyć około 1500 kWh w ciągu roku.

Minus kolektorów słonecznych? Niewątpliwie dość wysoka cena kolektorów. Ich montaż to jednorazowy wydatek kilku tysięcy złotych. Eksperci przekonują jednak, że to koszt chwilowy, bo poniesione wydatki w przyszłości zwrócą się w postaci zaoszczędzonej energii. Jednorazowy wydatek na sprzęt i instalację zwraca się niższymi rachunkami za energię i zabezpiecza przed wzrostem cen prądu czy gazu. Eksperci wskazują też, że niewykorzystana moc tego sprzętu powoduje szybkie jego psucie – gdy kolektory nie mają gdzie oddać ciepła, dochodzi do ich przegrzania.

Zobacz również: Jak szybko zwracają się inwestycje w odnawialne źródła energii

Kolektory słoneczne można stosować z powodzeniem w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Coraz częściej nowo powstające osiedla zaopatrzone są właśnie w takie odnawialne źródła energii, a kolektory ogrzewają wodę dla dziesiątek mieszkańców przez cały rok.

Pamiętajmy też, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii podnosi klasę energetyczną i samą wartość budynku. Kolektory słoneczne według założenia mają wspomagać podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, co oznacza, że ich dobór powinien gwarantować maksymalnie długi czas pracy bez zatrzymywania się szczególnie w okresie dużego nasłonecznienia. Tylko eksperci analizując zużycie wody w naszym domu i inne parametry doradzą, jak wybrać kolektory słoneczne najbardziej optymalne do naszych potrzeb.

Czy kolektory słoneczne pracują zimą?

Paliwem dla solarów jest promieniowanie słoneczne, a nie temperatura. Dlatego kolektory pracują zawsze, gdy tylko docierają do nich promienie Słońca – również zimą. Jednak z myślą o zimie należy zadbać o właściwy montaż kolektorów na dachu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom