W upały pompa ciepła zapewnia chłód i świeże powietrze najtańszym kosztem

Artykuł sponsorowany
W upały pompa ciepła zapewnia chłód i świeże powietrze najtańszym kosztemPompa ciepła to niezwykle wielofunkcyjne i praktycznie bezobsługowe urządzenie. Zapewnia ogrzewanie w sezonie grzewczym, chłodzenie w okresie letnim, a ciepłą wodę użytkową przez cały rok.
W upały pompa ciepła zapewnia chłód i świeże powietrze najtańszym kosztemPompa ciepła to niezwykle wielofunkcyjne i praktycznie bezobsługowe urządzenie. Zapewnia ogrzewanie w sezonie grzewczym, chłodzenie w okresie letnim, a ciepłą wodę użytkową przez cały rok. Monika.Jasinska
Większość oferowanych na rynku powietrznych pomp ciepła, ma możliwość odwrócenia obiegu chłodniczego i realizacji funkcji chłodzenia aktywnego, np. NIBE SPLIT. Zimą grzeje, a latem chłodzi powietrze w pomieszczeniach, a ciepłą wodę zapewnia każdego dnia.

Rozmowa z MAGDĄ TURECKĄ, Managerem ds. marki NIBE 

– Pompa ciepła służy do chłodzenia domu? – dla laika to trochę czarna magia. Jak to wyjaśnić osobie średnio obeznanej z prawami fizyki?
– Tak, pompa ciepła doskonale sprawdza się do chłodzenia domu. Proces chłodzenia pompą ciepła może być realizowany w trybie pasywnym lub aktywnym. Jak sugeruje sama nazwa, „pasywne chłodzenie" zapewnia chłodzenie budynku bez użycia sprężarki, przy wykorzystaniu procesu wymiany ciepła. Latem temperatura wód gruntowych i gruntu jest znacznie niższa niż temperatura otoczenia. Na głębokości około 15 metrów temperatura utrzymuje się na poziomie 10÷12 o C. Pompa obiegowa dolnego źródła transportuje chłodną solankę do wymiennika ciepła. Obieg wody grzewczej natomiast dostarcza do wymiennika wodę ogrzaną do temperatury panującej w pomieszczeniach. Ciepło przekazywane jest do solanki, a schłodzona woda grzewcza daje możliwość dalszego odbierania ciepła z pomieszczeń. Przykładem może być kompaktowa pompa ciepła NIBE S1255 PC z wbudowaną funkcją chłodzenia pasywnego, ale także zastosowanie modułu pasywnego chłodzenia np. NIBE PCM jako wyposażenia dodatkowego.

– Czy taki proces można generować tylko sięgając do gruntu? A co z powietrznymi pompami ciepła?
– Chłodzenie aktywne może być realizowane niezależnie od typu pompy ciepła – także w modelach, dla których dolnym źródłem ciepła jest powietrze atmosferyczne. Układy tego typu umożliwiają dostosowywanie wydajności chłodzenia oraz osiąganie zadanych temperatur w pomieszczeniach. Budynek staje się wówczas dolnym źródłem ciepła dla pompy, a dotychczasowe dolne źródło zmienia się w górne źródło. Większość oferowanych na rynku powietrznych pomp ciepła, ma możliwość odwrócenia obiegu chłodniczego i realizacji funkcji chłodzenia aktywnego, np. NIBE SPLIT. Zimą grzeje, a latem chłodzi powietrze w pomieszczeniach, a ciepłą wodę zapewnia każdego dnia.

Przeczytaj:
Jak wspólnie i na co dzień możemy starać się o poprawę klimatu, także jednocześnie korzystając z dotacji i ulg podatkowych
https://zielona-eskadra.pl/wspolnie-i-na-co-dzien-walczymy-o-poprawe-klimatu-dbajac-o-jakosc-powietrza-wody-i-produkcje-zielonej-energii/

– Czy dobrze rozumiem, że inwestując w pompę ciepła rozwiązujemy problem ogrzewania domu gdy jest chłodno oraz chłodzenie w czasie upałów. Dwa w jednym – tego nie zagwarantuje nam wprost chyba żadne inne odnawialne źródło energii?
– Tak, pompa ciepła to niezwykle wielofunkcyjne i praktycznie bezobsługowe urządzenie. Zapewnia ogrzewanie w sezonie grzewczym, chłodzenie w okresie letnim, a ciepłą wodę użytkową przez cały rok. Dodatkowo system łatwo rozbudować o centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła oraz system fotowoltaiczny, tworząc dom bez rachunków – 100% OZE!

– Poza ogrzewaniem i chłodzeniem domu ważna jest też sprawna wymiana powietrza. Co zapewnia np. oddzielnie montowana klasyczna klimatyzacja. Czy pompa ciepła może spełniać także taką funkcję?
– Jak już wspomniałam, system grzewczy z pompą ciepła można rozbudować o rekuperator, który dostarczy optymalną ilość świeżego powietrza do budynku i usunie z niego powietrze zanieczyszczone. Unikalną cechą rekuperatorów NIBE ERS jest możliwość podłączenia ich do pompy ciepła i sterowania całym systemem z poziomu sterownika pompy ciepła. Pracę całego systemu można również monitorować zdalnie poprzez witrynę nibeuplink.com lub aplikację mobilną NIBE Uplink.

Dowiedz się:
Dlaczego pompy ciepła zostawiają w pokonanym polu wszystkie inne odnawialne źródła energii
https://zielona-eskadra.pl/pompy-ciepla-zostawiaja-w-pokonanym-polu-wszystkie-inne-odnawialne-zrodla-energii/

– Często mówi się teraz o smart home. Na ile nowoczesne technologie stosowane w pompach ciepła NIBE umożliwiają zrealizowanie w praktyce inteligentnego domu?
– W 2020 roku ofertę marki NIBE wzbogaciły urządzenia najnowszej generacji, idealnie wpisujące się w obecny trend SMART, czyli domu inteligentnego. Nowe oprogramowanie zastosowane w urządzeniach serii NIBE S to ponad 10 milionów wierszy kodu, dzięki którym pompy ciepła NIBE oferują jeszcze bardziej wydajne i zaawansowane technologicznie funkcje. Aby w pełni wykorzystać potencjał inteligentnej pompy ciepła NIBE, wystarczy stałe lub bezprzewodowe łącze internetowe oraz aplikacja myUplink! Po podłączeniu do Internetu, pompa ciepła poinformuje użytkownika o zakłóceniach w pracy pompy ciepła przez telefon, automatycznie dostosuje pracę do bieżących warunków pogodowych, a także względem bieżącej ceny energii elektrycznej w systemach smart-grid, stabilizując sieć energetyczną. Co więcej, dzięki dwóm wbudowanym antenom oraz łączności bezprzewodowej, pompa ciepła automatycznie sygnalizuje dostępność najnowszej wersji oprogramowania, dzięki czemu urządzenie ma zawsze dostęp do najnowszych funkcji smart.

– Dla osoby obytej z technologiami cyfrowymi czy choćby biegłej w posługiwaniu się smartfonem, to wszystko łatwizna. Ale w domach mieszkają też ludzie-tradycjonaliści, którzy najpewniej czują się naciskając na klawisze...
– Pompy ciepła NIBE S wyposażone zostały także w niezwykle intuicyjny i przyjazny dla użytkownika wyświetlacz z kolorowym panelem dotykowym, który umożliwia sterowanie pompą ciepła bezpośrednio na ekranie dotykowym. Nowy sterownik umożliwia m.in. zdalną diagnostykę pompy ciepła, bezprzewodowe podłączanie akcesoriów z możliwością komunikacji w chmurze obliczeniowej, bezprzewodowy odczyt wilgotności czy stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu, a dzięki pełnej synchronizacji systemu wszystkie procesy zarządzania i komunikacji przebiegają płynnie.

Przeczytaj:
Komfort, ogromne oszczędności na domowych wydatkach; jakie jeszcze inne zalety ma dom bez rachunków.
https://zielona-eskadra.pl/prawdziwie-smart-jest-dom-bez-rachunkow-ale-nim-go-zbudujesz-mozesz-oszczedzac/

– Oczywiście najłatwiej wykorzystać pełną gamę funkcjonalności pomp ciepła dopiero zabierając się za budowę domu, ale czy można zainwestować w pompę, która będzie także chłodzić nasz dom czy mieszkanie – gdy już korzystamy z niego od dawna? A jeśli tak, czy taka modernizacja byłaby skomplikowana?
– Pompa ciepła to dobre rozwiązanie dla każdej powierzchni do ogrzania, niezależnie od roku wybudowania. Przy każdym pomieszczeniu należy zwrócić uwagę na stan techniczny oraz termoizolację, ponieważ każde ogrzewanie będzie drogie i nieefektywne przy np. nieszczelnych oknach.
Chcąc obniżyć koszty należy dokonać termomodernizacji budynku. Dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na ciepło można zainstalować pompę o mniejszej mocy, czyli tańszą. Termomodernizacja to nie tylko docieplenie ścian, ale również wymiana okien i drzwi, izolacja dachu, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy zmiana instalacji c.o.

– Starsze budynki przeważnie jednak mają już instalację przystosowaną pod inny konwencjonalny system grzewczy – instalacje rozprowadzającą i źródło ciepła?
– Dlatego odpowiedni dobór urządzenia, jak i skalę termomodernizacji należy zlecić specjalistom. Nie trzeba całkowicie rezygnować ze starego rozwiązania, jeśli jest sprawne. Można zastosować połączenie pompy ciepła z istniejącym systemem grzewczym. Należy wyznaczyć temperaturę biwalencji, czyli temperaturę, poniżej której dany system zastąpi lub wspomoże pompę ciepła. Kolejnym parametrem jest koszt inwestycyjny i eksploatacyjny pompy ciepła. Analizę można przeprowadzić w programie do doboru pompy ciepła, np. NIBE DIM.

Dowiedz się:
Pompy ciepła w jednym szeregu z fotowoltaiką – dlaczego najwyższy już czas zrewidować stereotyp, że OZE to tylko słońce i wiatr
https://zielona-eskadra.pl/pompy-ciepla-w-jednym-szeregu-z-fotowoltaika-pora-zrewidowac-stereotyp-ze-oze-to-tylko-slonce-i-wiatr/

Jeśli pompa dobierana jest do taniego konwencjonalnego źródła ciepła, takiego jak kocioł gazowy czy węglowy, ekonomiczniej będzie zainstalować tańszą powietrzną pompę ciepła o mniejszej mocy niż oszacowane zapotrzebowanie. W najzimniejsze dni dom dogrzewany będzie konwencjonalnym źródłem ciepła. Natomiast, jeśli w skład systemu z pompą ciepła wchodzi drogi w eksploatacji sprzęt, którego nie chcemy używać, to dobieramy pompę gruntową na 90-100% zapotrzebowania na ciepło, bądź powietrzną na 60%. W najzimniejsze dni pompę ciepła wspomagać będzie wbudowana w nią grzałka.

– Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Zbigniew Biskupski 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom