Uzupełnianie i wymiana fug między płytkami ceramicznymi. Jak wypełnić spoiny, które się nam wykruszyły?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Z biegiem czasu stare fugi wymagają wymiany i odnowieniaUzupełnianie wykruszonej fugi to zabieg, który z powodzeniem może przeprowadzić każdy.
Z biegiem czasu stare fugi wymagają wymiany i odnowieniaUzupełnianie wykruszonej fugi to zabieg, który z powodzeniem może przeprowadzić każdy. Paweł Relikowski
Fugi między pytkami ceramicznymi wykruszają się dość często, a przyczyn tego zjawiska może być wiele. W każdym wypadku wykruszona fuga negatywnie wpływa na estetykę pomieszczenia. Na szczęście uzupełnić i wymienić fugi można samemu, bez konieczności wzywania i płacenia fachowcom.

Fugi między pytkami ceramicznymi pękają dość często. Przyczyną może być uszkodzenie mechaniczne, zbyt silne naprężenia między płytkami, wadliwie położone kafle, a także nakładanie fugi w zbyt wysokiej temperaturze albo w formie zbyt rozwodnionej.

Najczęściej uzupełnia się tylko drobne nierówności, pęknięcia i wykruszenia między płytkami. Bywa i tak, że spękane fugi to dobra okazja do tego, by coś zmienić w łazience czy kuchni niewielkim nakładem sił i kosztów. Nowe fugi, w innym odcieniu czy nawet kolorze kolorze, mogą zapewnić pomieszczeniu wrażenie nowości nawet bez wymieniania samych płytek.

Podpowiadamy: Na co zwrócić uwagę, wybierając fugę do płytek

Jak zabrać się do uzupełnienia albo wymiany fug?

Dobrym zwyczajem, który warto w sobie wyrobić jest zachowanie jednego opakowania po materiałach wykończeniowych, które stosowało się w czasie budowy czy gruntownego remontu. Jeśli mamy zachowane opakowanie po starej fudze nie pozostaje nic innego jak udanie się do sklepu z materiałami budowlanymi i zakupienie takiego samego opakowania – ma się wtedy gwarancję, że uzupełniane fugi będą miały dokładnie taki sam kolor jak stara fuga. Jeśli opakowania nie ma, można próbować dopasować kolor w palecie kolorów danego producenta. Można również kupić białą fugę oraz pigment do niej i dodając go stopniowo coraz więcej uzyskać odcień, którego się oczekuje, zgodny z kolorystyką starych fug. Osoby, które zamierzają w ogóle zmienić kolor fugi nie muszą się tym przejmować.

Wymiana fug – zrób to sam

Im fuga bardziej wykruszona, tym łatwiej wydobyć ją spomiędzy płytek. Do wyjęcia starego materiału użyć można szydła, zakrzywionego noża albo profesjonalnego skrobaka do fug (narzędzia te kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych za modele z kilkoma ostrzami). Większe prace, które wymagają likwidacji fug pomiędzy wszystkimi płytkami w pomieszczeniu można przeprowadzić szlifierką wyposażoną w końcówkę do frezowania.

Uwaga: narzędzia są ostre, więc prace należy wykonywać w rękawicach i w okularach ochronnych – stara fuga lubi odpryskiwać i może uszkodzić oko. Cały zabieg wymaga ostrożności, by nie porysować płytek ceramicznych – wymiana zniszczonej płytki jest dużo bardziej skomplikowana niż starej fugi.

Sprawdź: Jak i czym skutecznie czyścić fugi - domowe sposoby i gotowe preparaty

Szczególnie oporne fugi można potraktować można specjalnym preparatem do zmiękczania. Podobnie jest z fugami silikonowymi, które trudno wyciągnąć spomiędzy płytek.

Usuwając starą fugę trzeba zwrócić uwagę na to, by nie pozostawić żadnych luźnych fragmentów, najlepiej zeskrobać ją na całej długości płytki. Następnie należy naprawiany fragment oczyścić, najpierw odkurzaczem by wyciągnąć wszystkie zabrudzenia i pozostałości, a potem na mokro. Po obeschnięciu można nakładać nową warstwę fugi. Samą fugę należy przygotować zgodnie z instrukcją producenta. Do jej nałożenia wystarczy mała szpachelka. Ilość fugi należy dopasować do sąsiadującej z nią warstwy tak, by nie tworzyły się zagłębienia. Po nałożeniu fugi płytki należy oczyścić wilgotną szmatką, by nie pozostały na nich smugi. Fuga powinna schnąć przez okres wskazany przez producenta, w tym czasie nie należy wchodzić na płytki, które były fugowane. Dla pewności wyschniętą fugę warto jeszcze zaimpregnować, by tym razem posłużyła dłużej niż wcześniej nałożona, wykruszająca się warstwa. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom