Fugi między pytkami ceramicznymi pękają dość często. Przyczyną może być uszkodzenie mechaniczne, zbyt silne naprężenia między płytkami, wadliwie położone kafle, a także nakładanie fugi w zbyt wysokiej temperaturze albo w formie zbyt rozwodnionej.
Najczęściej uzupełnia się tylko drobne nierówności, pęknięcia i wykruszenia między płytkami. Bywa i tak, że spękane fugi to dobra okazja do tego, by coś zmienić w łazience czy kuchni niewielkim nakładem sił i kosztów. Nowe fugi, w innym odcieniu czy nawet kolorze kolorze, mogą zapewnić pomieszczeniu wrażenie nowości nawet bez wymieniania samych płytek.
Podpowiadamy: Na co zwrócić uwagę, wybierając fugę do płytek
Jak zabrać się do uzupełnienia albo wymiany fug?
Dobrym zwyczajem, który warto w sobie wyrobić jest zachowanie jednego opakowania po materiałach wykończeniowych, które stosowało się w czasie budowy czy gruntownego remontu. Jeśli mamy zachowane opakowanie po starej fudze nie pozostaje nic innego jak udanie się do sklepu z materiałami budowlanymi i zakupienie takiego samego opakowania – ma się wtedy gwarancję, że uzupełniane fugi będą miały dokładnie taki sam kolor jak stara fuga. Jeśli opakowania nie ma, można próbować dopasować kolor w palecie kolorów danego producenta. Można również kupić białą fugę oraz pigment do niej i dodając go stopniowo coraz więcej uzyskać odcień, którego się oczekuje, zgodny z kolorystyką starych fug. Osoby, które zamierzają w ogóle zmienić kolor fugi nie muszą się tym przejmować.