Uważaj na dane zapisane na elektronicznych nośnikach

Edyta Hanszke
pen-drive-cdW warunkach domowych, za pomocą niszczarki dokumentów możemy skutecznie niszczyć płyty CD/DVD, dyskietki, pamięci SIM, karty pamięci flash.
pen-drive-cdW warunkach domowych, za pomocą niszczarki dokumentów możemy skutecznie niszczyć płyty CD/DVD, dyskietki, pamięci SIM, karty pamięci flash. scx.hu
Nie wyrzucaj całych dyskietek i pendrive'ów do kosza na śmieci. Nie dość, że zanieczyszczasz środowisko, to jeszcze narażasz się na utratę poufnych danych.

Codziennie wytwarzamy i otrzymujemy dokumenty o różnym stopniu ważności i poufności. Zapisujemy je na płytach CD/DVD, pendrive'ach czy dyskach twardych naszych komputerów.

Każdego dnia jesteśmy także odbiorcami różnych przekazów – banki przesyłają nam wyciągi oraz oferty nowych kont czy kart kredytowych, od dostawców mediów otrzymujemy comiesięczne rachunki, a od znajomych i rodziny – osobistą korespondencję.

Większość z nich zawiera prywatne informacje, których trafienie w niepowołane ręce mogłoby nieść bardzo negatywne konsekwencje. Jak się przed tym ustrzec?

– Nie przechowuj przedawnionych dokumentów papierowych. Lepiej podrzeć je na drobne kawałeczki i wyrzucić. Przedarcie na pół to za mało – radzi Marcin Sobaniec, menedżer kategorii produktowej Technika Biurowa w HSM Polska.

Coraz częściej rejestrujemy ważne dane na:

  • płytach CD/DVD,
  • nośnikach magnetycznych,
  • dyskach twardych,
  • kartach pamięci flash,
  • w smartfonach, telefonach komórkowych,
  • na pamięciach USB.

Są to tak samo ważne informacje, jak te zapisane w sposób tradycyjny. – Należy też zauważyć, że na elektronicznych nośnikach pamięci mogą być zapisane setki czy tysiące stron dokumentów, zatem potencjalna siła oddziaływania jest dużo większa niż pojedynczego zagubionego dokumentu papierowego! – sugeruje ekspert. 

A co dzieje się z elektronicznymi nośnikami danych, gdy są nam już zbędne? Nierzadko pozbywamy się ich bez większej rozwagi, sprzedając pośrednikom na giełdach komputerowych, w serwisach aukcyjnych lub też oddając nieodpłatnie osobom trzecim.

Dowiedz się: Jak pozbyć się elektrośmieci

– Część z nas wcześniej usuwa dane, stosując standardowe funkcje kasowania np. formatując dyski. Niestety ten zabieg nie jest wystarczający, a dla złodziei informacji odzyskanie i przywrócenie skasowanych danych jest naprawdę dziecinnie proste! – uważa M. Sobaniec.

Rafał Bobola, informatyk z Opola przyznaje, że przywrócenie ustawień fabrycznych np. w telefonie komórkowym, który chcemy sprzedać, to za mało, żeby usunąć wszystkie prywatne dane.

– W takiej sytuacji ręcznie należy usunąć listę rozmówców, spis połączeń, zdjęcia oraz sformatować kartę – podpowiada. – Także w internecie można znaleźć skuteczne darmowe programy do usuwania danych zapisanych na twardych dyskach w komputerach. Wystarczy poszukać pod hasłem: trwałe usuwanie danych. 

 – W naszych domowych archiwach często przechowujemy karty magnetyczne, które straciły swoją ważność. O nich również musimy pamiętać – to także są nośniki danych, które powinny zostać zutylizowane.

Czy wiesz, że: Elektroodpady możesz oddać bezpłatnie?

Dzisiaj technologia pozwala skutecznie niszczyć także elektronikę i nośniki danych.
W warunkach domowych, za pomocą niszczarki dokumentów możemy skutecznie niszczyć płyty CD/DVD, dyskietki, pamięci SIM, karty pamięci flash.

W przypadku dysków twardych czy też starych zużytych telefonów i palmtopów warto poszukać firmy, która umożliwi fizyczne zniszczenie tego typu nośników.

Istnieją dziś niszczarki dysków twardych, które mieląc je na małe cząstki skutecznie uniemożliwiają odczytanie zawartych na nich informacji.

Rafał Bobola, informatyk z Opola sugeruje, że ten, kto nie ma niszczarki nie jest bezradny. – Płyty CD czy DVD można połamać i wrzucić do specjalnych pojemników, które możemy znaleźć w np. w dużych marketach. Podobnie można postąpić z talerzowymi dyskami twardymi w komputerach, których nie zamierzamy sprzedawać.

W pendrive-ach i dyskach SSD można uszkodzić elektronikę lub roztrzaskać je młotkiem i wyrzucić do pojemników na elektrośmieci.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom