Uszczelnianie okien przed zimą. Poradnik

Edyta Hanszke
Okno drewnianieNowe okna wystarczy wyregulować przed sezonem zimowym, żeby szczelnie się zamykały. W przypadku starej stolarki okiennej sprawa może być bardziej skomplikowana. Warto jednak pomyśleć o uszczelnieniu okien, jeżeli mamy spore straty ciepła zimą.
Okno drewnianieNowe okna wystarczy wyregulować przed sezonem zimowym, żeby szczelnie się zamykały. W przypadku starej stolarki okiennej sprawa może być bardziej skomplikowana. Warto jednak pomyśleć o uszczelnieniu okien, jeżeli mamy spore straty ciepła zimą. Mariusz Kapala/Gazeta Lubuska
Uszczelnienie okien pozwoli nam ograniczyć straty ciepła nawet o kilkanaście procent. To z kolei pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze na ogrzewanie domu lub mieszkania.

Za uszczelnianie okien przed zimą najlepiej zabrać się, gdy na zewnątrz jest jeszcze dodatnia temperatura. Ważne jest zlokalizowanie nieszczelności w stolarce okiennej. Przydaje się do tego test kartki: kartkę papieru wkładamy między uchylone skrzydło okna i ramę. Jeśli po zamknięciu kartkę łatwo wyciągnąć, to znaczy, że okno jest nieszczelne. 
Nowe okna możemy w takiej sytuacji wyregulować za pomocą klucza ampułowego (rodzaj klucza nasadowego) i śrubokrętu krzyżakowego.

Zobacz również: Wybieramy okna dachowe

Gorzej, jeśli ramy okienne są starsze i w dodatku wypaczone. Wówczas konieczna jest wymiana uszczelek.

Uszczelki okienne

Szpary w futrynie okiennej zasłonimy uszczelkami samoprzypylepnymi:

  • silikonowymi – są bardziej szczelne
  • gumowo-silikonowymi – są bardziej wytrzymałe.

Ważne! Przed przyklejeniem uszczelek należy ściągnąć pozostałości starych uszczelek oraz umyć okna, żeby usunąć kurz i brud. Nie stosuje się uszczelek na uszczelki, bo nie zdadzą one egzaminu.

W przypadku okien drewnianych zadrapania lub odpryski lakieru należy przed zaizolowaniem uzupełnić farbą zalecaną przez producenta okien lub zaprawową.

Bardzo ważne, abyśmy dobrali też grubość, szerokość oraz profil (kształt) uszczelki do wielkości szczelin. W przeciwnym razie okno dalej pozostanie nieszczelne, albo nie będziemy mogli go zamknąć. 

Folie termokurczliwe

Innym materiałem uszczelniającym stosowanym wewnątrz są folie termokurczliwe, które montuje się do szyb i ram okiennych. Spełniają one rolę dodatkowej szyby i dzięki nim okno szklone pojedynczo, można zamienić w okno szklone podwójnie lub nawet potrójnie, gdyż folię można przykleić wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Przezroczyste folie działają w ten sposób, że pod wpływem gorącego powietrza (np. z suszarki) naprężają się i stają się zupełnie niewidoczne. Jak zapewniają producenci – nie zniekształcają obrazu, ani nie zmieniają oglądanych przez okno kolorów.

Przed rozpoczęciem przyklejania folii, konieczne jest bardzo dokładne umycie szyb, do których przyczepia się folię.

Po zakończeniu sezonu zimowego, gdy ocieplenie nie jest już konieczne, folię można łatwo zdemontować, nie powodując żadnych uszkodzeń miejsc, w których była przyklejona. Produkt można również pozostawić na następne lata, gdyż nadaje się on do delikatnego mycia.

Silikon i kit szklarski

Jako preparaty uszczelniające przestrzenie między szybą i ramą stosowane są silikon i kit szklarski. Jednak ich użycie wymaga pewnej wprawy. Może się bowiem okazać, że tak skutecznie zabezpieczymy okno, że da się go otworzyć.

Polecamy: Ciepły montaż okien i drzwi zewnętrznych 

Sprawdzoną metodą jest przyklejenie na wyciśnięty silikon czy kit pasków kalki technicznej lub pergaminu tak, aby przykrywał substancję uszczelniającą. Potem zdecydowanym ruchem zamykamy skrzydło okna. W efekcie część kitu czy silikonu zostanie wyciśnięta spod kalki. Nadmiar przycinamy. Kit można nakładać na framugę, albo na skrzydło okna.Biorąc pod uwagę, że silikon stosowany jest przy szybie, najlepszy będzie bezbarwny. 

Pianka montażowa na pomoc w walce z nieszczelnościami

W starym budownictwie bywa, że między futryną a murem pojawiają się luki – można je zniwelować pianką montażową, która wypełni luki o szerokości od 6 do 40 mm. Uwaga! Piankę montażową trzeba stosować z umiarem. Pamiętajmy, że zastygając, powiększa ona swoją objętość dwu- lub nawet trzykrotnie. Należy ją nanosić tylko na oczyszczone z kurzu i tłuszczu szczeliny. 

Gdy piana montażowa już stwardnieje, można ją malować, tynkować, a nawet wiercić w niej otwory. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ona odporna na promienie UV. Dlatego szczeliny wypełnione pianką powinny być czymś pokryte, np. tynkiem. 

Ważne! Od wewnątrz pomieszczeń ościeżnice i ramy okienne izoluje się materiałami paroizolacyjnymi (silikony, folie paroszczelne). Od zewnątrz – materiałami paroprzepuszczalnymi (folie paroprzepuszczalne, taśmy z pianki).

Gdyby od zewnątrz zamocować izolację paroszczelną, para wodna z ogrzewanych pomieszczeń dostałaby się w miejsce połączenia i skropliła, powodując zawilgocenie. Uważnego przeglądu wymagają nie tylko okna starego typu, ale też nowoczesne okna, zarówno drewniane, jak i z PVC.

Ważne! Nie warto uszczelniać okien tak, żeby zrobić z domu termos. Niedopuszczalne jest zaklejanie tzw. mikrowentylacji w oknach, bo doprowadzimy na zagrzybienia mieszkania.

W mieszkaniu wyposażonym w wentylację grawitacyjną zamieszkiwanym przez 3 osoby zgodnie z Polską Norma musi napłynąć około 200 metrów sześciennych powietrza z zewnątrz. Szczególnie jest to ważne w mieszkaniach, w których mamy piecyki gazowe, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców.

Przeczytaj poradnik: Jak usunąć grzyb i pleśń ze ścian   

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom