Wybieramy okna dachowe. Na co zwracać uwagę

Edyta Hanszke
okno-dachoweOprócz cech samych okien niezwykle ważny jest prawidłowy ich montaż. Każde okno połaciowe jest integralnym elementem dachu, dlatego powinno być szczelnie z nim połączone.
okno-dachoweOprócz cech samych okien niezwykle ważny jest prawidłowy ich montaż. Każde okno połaciowe jest integralnym elementem dachu, dlatego powinno być szczelnie z nim połączone. velux
Wśród dostępnych na rynku typów okien dachowych wyróżniamy dwa podstawowe: okna obrotowe oraz uchylno-obrotowe. Na poddaszach nieużytkowych, jako wyjście techniczne na dach, stosuje się też tzw. wyłazy dachowe.

Najczęściej stosowane są okna obrotowe z uchwytem otwierającym umocowanym w górnej części skrzydła lub z klamką w dolnej. 
Te pierwsze, gdy są umieszczone stosunkowo nisko – tj. ich dolna krawędź znajduje się około metra nad podłogą, zapewnią optymalne doświetlenie i widok na zewnątrz. Uchwyt na górze ma jeszcze wiele innych zalet, jak bezpieczeństwo dzieci, które same nie otworzą okna. Łatwiej jest je też otwierać, gdy pod oknem stoją meble lub inne domowe sprzęty.

Zobacz również: Wybieramy energooszczędne okna dachowe

W sytuacjach, gdy konstrukcja domu wymusza montaż okna wyżej, alternatywą może być okno dachowe obrotowe z klamką umieszczoną w dolej części skrzydła lub okno uchylno-obrotowe, które można otwierać uchylnie od dołu oraz obrotowo od góry (funkcja używana głównie przy myciu okna).

Okna uchylno-obrotowe mają jedną ważną zaletę w stosunku do okien obrotowych. – Otwierając je uchylnie, można swobodnie wyglądać przez okno, tak jak w przypadku standardowego okna pionowego – wyjaśnia Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny Velux Polska.

Okna uchylno-obrotowe są szczególnie polecane do instalacji w dachach o stosunkowo niskim kącie nachylenia, od 20 do 55 stopni. W sytuacji, gdy okna są umiejscowione bardzo wysoko, odpowiednim rozwiązaniem jest sterowanie elektryczne. Oknem operować z dowolnego miejsca w domu można przy pomocy pilota lub przycisku umocowanego w ścianie lub dotykowego panelu podobnego do smartfona.

Producenci oferują systemy, które umożliwiają bogate programowanie okien, a także włączenie ich w system domu inteligentnego. Standardowo wyposażone są też w czujnik deszczu, który zamyka je automatycznie w razie opadów.

Jeśli decyzje o sterowaniu elektrycznym zostawiamy na przyszłość, przy zakupie należy zwrócić uwagą na to, czy dany model pozwala na instalację systemu elektrycznego, a także na doprowadzenie w okolice okna zasilania w trakcie układania instalacji elektrycznej.

Jeśli okno jest umiejscowione bardzo wysoko i rzadko z niego korzystamy, do otwierania i zamykania można stosować drążek teleskopowy o długości ok. 2 metrów. Warto jeszcze przed zakupem i wyborem okna zastanowić się, jaki sposób otwierania będzie dla nas najwygodniejszy.

Jak wybierać okna dachowe, na co zwracać uwagę przy wyborze

W projekcie architektonicznym najczęściej są informacje o rozmiarze okien i ich usytuowaniu. – O ile przy zakupie stolarki pionowej wybór jest stosunkowo prosty, bo najczęściej kupujemy takie same okna do całego domu, to w przypadku okien dachowych, najlepiej dostosować ich typ do pomieszczenia, w jakim się one znajdą – podpowiada Sławomir Łyskawka dyr. techniczny Velux Polska.

Takie podejście do zakup okien do poddaszy pozwala zracjonalizować budżet i jednocześnie optymalnie wykorzystać dostępne funkcje użytkowe, jakie one oferują.

Od strony dachu okna połaciowe jednego producenta wyglądają prawie zawsze jednolicie. Zatem w trosce o wygląd domu nie musimy rezygnować z funkcjonalności osiągalnych w różnych ich modelach.

W sypialni świetnie sprawdzi się okno z pakietem wyciszania deszczu, natomiast w łazience okna drewniano-poliuretanowe całkowicie odporne na wilgoć. Elektryczne okna zainstalujmy tam gdzie przebywamy najczęściej i zależy nam na największej wygodzie.

Oprócz dopasowania funkcji okien do pomieszczenia warto zwrócić uwagę na energooszczędność okna, bo to oznacza niższe rachunki za ogrzewanie domu w przyszłości.

Okna postrzegamy jako miejsce strat ciepła w domu, pamiętajmy jednak, że są one również źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego w zimie, a ich rozmieszczenie jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku.

Od południa sprawdzą się dobrze standardowe okna energooszczędne o współczynniku przenikania ciepła Uw = ~ 1,3 W/(m2K). Od północy, gdzie straty ciepła są większe, bardziej odpowiednie będą okna wyposażone w szybę dwukomorową, które mają znacznie niższy współczynnik przenikania ciepła Uw, równy nawet 0,81.

Na poddaszu szczególnie ważne jest bezpieczeństwo przebywających osób, dlatego przy wyborze okna warto zwrócić uwagę na konstrukcję szyby. Do wyboru mamy szyby energooszczędne z powłokami niskoemisyjnymi, bezpieczne, antywłamaniowe, ornamentowe, redukujące dźwięk, chroniące przed promieniami UV.

– Wybierzmy takie, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom, dzięki temu na poddaszu będzie mieszkało się komfortowo – podpowiada Łyskawka.

Współczesne okna dachowe, aby zapewnić komfort termiczny na poddaszu powinny być wyposażone w różnego rodzaju akcesoria. Przykładowo ważnym elementem poprawiającym komfort we wnętrzu i izolacyjność okien są rolety zewnętrzne, które latem obniżają temperaturę wnętrza, a zimą redukują straty ciepła nawet o 1/3.

Najczęściej każdy z producentów okien oferuje rolety pasujące tylko do swoich produktów, dlatego przed wyborem producenta warto zorientować się w dostępnej ofercie produktów.

Oprócz cech samych okien niezwykle ważny jest prawidłowy ich montaż. Każde okno połaciowe jest integralnym elementem dachu, dlatego powinno być szczelnie z nim połączone, a także odpowiednio ocieplone. Bardzo istotny jest wybór profesjonalnej ekipy dekarskiej, bo błędy montażowe są częstą przyczyną reklamacji. Dekarz może zamontować okna stosując materiały izolacyjne dostępne na budowie lub rozwiązania systemowe rekomendowane przez producenta.

Elementem koniecznym do montażu jest kołnierz uszczelniający dopasowany do rozmiaru okna, rodzaju pokrycia, a także konfiguracji okien na dachu. Gotowe akcesoria montażowe, czyli produkty izolacyjne poprawiają gwarantują dobre ocieplenie okna oraz usprawniają i przyśpieszają pracę dekarza.

Zobacz poradnik: Nietypowe modele okien dachowych

Z czego robione są okna dachowe

Okna ze względu na swoje usytuowanie są znacznie bardziej narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych niż okna pionowe. Dlatego w przy przypadku okien dachowych najchętniej wybierane są okna drewniane, które są stabilne i wytrzymałe, a ich okres użytkowania to często ponad 30 lat.

Najczęściej do produkcji stosuje się drewno sosnowe, które jest impregnowane i lakierowane. Od zewnątrz okna dachowe mają tzw. oblachowania wykonane z aluminium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom