Urządzili mieszkania „na bogato”. Wyszedł luksus czy kicz? Zobacz i oceń te wnętrza apartamentów i willi

Wnętrza kapiące złotem wiele osób uważa za kicz. Przesuwaj zdjęcia w prawo, używając strzałek lub gestów.
Wnętrza kapiące złotem wiele osób uważa za kicz. Przesuwaj zdjęcia w prawo, używając strzałek lub gestów. pixabay.com
Urządzając mieszkania i domy, osoby zamożne nieraz starają się w aranżacjach wnętrz podkreślić swoje bogactwo. Jak jednak pokazuje praktyka, nieraz łatwo się w tym zagalopować i sprawić, że luksusowe wnętrza zaczynają wyglądać kiczowato lub absurdalnie. Zobaczcie zdjęcia, na widok których słowa „na bogato!” same cisną się na usta.

Spis treści

Mieszkania i domy „na bogato”, czyli pieniądze a gust

O gustach się nie dyskutuje – mawiali już starożytni Rzymianie. Życie pokazuje jednak, że ludzie uwielbiają dyskutować o gustach, oceniać je i kłócić się o to, kto ma rację. Dotyczy to zwłaszcza kwestii takich jak wystrój wnętrz, który w teorii musi się podobać jedynie właścicielowi mieszkania czy domu, a w praktyce często staje się przedmiotem ocen, kpin i żartów. Widać to zwłaszcza w przypadku wnętrz osób zamożnych, które często pokazują, że bogactwo nie zawsze idzie w parze z dobrym gustem.

Zobacz przykłady wnętrz urządzonych „na bogato”!

W przypadku osób majętnych dom czy mieszkanie to zwykle nie tylko dach nad głową, ale też oznaka statusu i sposób na pochwalenie się stanem konta. Taką rolę może pełnić np. okazała willa z basenem i drogim samochodem zaparkowanym na podjeździe czy mieszkanie w luksusowym wieżowcu w prestiżowej lokalizacji. Niektóre osoby zamożne zostają nawet „kolekcjonerami adresów” i kolekcjonują warte miliony nieruchomości dla samego ich posiadania (oraz prestiżu). Czasem jednak próby pochwalenia się majątkiem za pomocą wystroju wnętrz budzą śmiech, bo właściciel popadł w przesadę albo pomieszał ze sobą elementy, które – choć kosztowne – kompletnie ze sobą nie współgrają.

Zobacz i oceń wnętrza drogich nieruchomości:

Co w aranżacji wnętrz uchodzi za kicz?

Ocenianie aranżacji wnętrz nie jest łatwe, nie tylko z powodu różnic w gustach, ale również dlatego, że granica między ciekawą, odważną aranżacją a kiczem potrafi być cienka. Na ogół przyjmuje się, że kiczowate jest to, co tandetne, brzydkie i w złym guście, ale określenie to pada także czasem w kontekście wizualnego chaosu czy zbytniego nagromadzenia kontrastujących ze sobą elementów. Tymczasem śmiałe kontrasty jak najbardziej mogą działać w aranżacjach wnętrz, a duża ilość dekoracji nie zawsze wygląda źle.

W przypadku bogatych, luksusowych wnętrz wiele osób uznaje za kiczowate m.in.:

  • nieudolne nawiązywanie do antyku, np. za pomocą rzeźb, kolumn itp.,
  • wnętrza „kapiące złotem”,
  • rzeczy ewidentnie drogie, ale brzydko wykonane,
  • zbyt dużą ilość bibelotów, ornamentów, dekoracji,
  • pomieszanie stylów, np. nawiązujące do baroku meble w minimalistycznym salonie,
  • zbyt dużą ilość połyskliwych powierzchni – luster, mebli, podłóg itp.,
  • wymyślne, często niefunkcjonalne kształty mebli, przejść czy pomieszczeń.

Jak wszystko, co związane z kwestią gustu, również te elementy są jednak różnie oceniane. Przykładowo przepych i pozłota mogą śmieszyć we współczesnej willi, a zarazem zachwycać w XIX-wiecznej zabytkowej rezydencji magnackiej. Jak się więc okazuje, nie tak łatwo jest wskazać kicz.

Otocz swoje wnętrza stylowym zapachem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom