Urządzanie kawalerki dla dwóch osób. Poradnik

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Urządzona kawalerkaW kawalerce nie powinny znaleźć się masywne meble, tylko sprawiające wrażenie lekkich, nowoczesne, najlepiej jasne.
Urządzona kawalerkaW kawalerce nie powinny znaleźć się masywne meble, tylko sprawiające wrażenie lekkich, nowoczesne, najlepiej jasne. Vox
Kawalerka o powierzchni 30 metrów kwadratowych, a w niej dwie osoby. Radzimy, jak urządzić jednopokojowe mieszkanie dla pary.

Załóżmy, że chcemy przygotować 30-metrowe mieszkanie dla młodego małżeństwa, przy czym kuchnia i łazienka z WC stanowią osobne pomieszczenia. Można w pokoju wyodrębnić sferę dla niej, strefę dla niego i – oczywiście – część wspólną.

Części wspólne dla niej i dla niego

Jeżeli nie planujemy przedzielić pokoju ścianką działową czy nawet parawanem, zaaranżujmy strefę wspólną. Części wspólne dla obojga lokatorów to na pewno stół z krzesłami (czyli minijadalnia lub „pokój" gościnny), stolik, na którym stoi telewizor (kącik telewizyjny) i 2-osobowa kanapa (minisypialnia). Stół może stać pod oknem. Zaoszczędzimy miejsca, gdy telewizor zamontujemy na ścianie. Kanapę dobrze postawić we wnęce. Nie ma mowy o ustawieniu jej na środku pokoju, bo skradnie nam sporo wolnego miejsca, a wchodząc do pokoju, właśnie na nią się natkniemy.

Meble do bardzo małej kuchni: Jak wygospodarować więcej miejsca 

Ciężkie, zabytkowe meble, sekretarzyki, masywne komody tylko przytłoczą pomieszczenie. Postawmy zatem na lekkie, nowoczesne meble, np. składane. Ciekawe rozwiązanie to łóżko chowane w szafie. Podwójne łóżko na noc jest rozkładane, a w dzień składa się je w szafie umocowanej w ścianie. Trzeba wówczas pamiętać o wygospodarowaniu miejsca na rozłożoną kanapę. System szaf przesuwnych w kawalerce też jest praktyczny. Nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na otwieranie drzwiczek.

Co jednak powinno znaleźć się po stronie należącej do kobiety, a co w częściej „męskiej"? Zyskamy dwa pomieszczenia, jeśli na środku postawimy parawan, ściankę działową lub po prostu szafę. Samą ściankę też powinniśmy wykorzystać, np. zamontować na niej półki lub kwietniki albo obrazki.

Zobacz też: Białe meble łazienkowe optycznie powiększą małą łazienkę 

Mając teraz dwa pokoiki utworzone z jednego, nie musimy się martwić, że meble po obu stronach nie są od kompletu. Gdy jednak chcemy zintegrować obie części podzielonego pokoju, postarajmy się o wspólne akcenty. Niech więc te w części i pani, i pana będą miały jednakowe uchwyty lub gałki mebli. Inne rozwiązanie to takie same lampki (zrezygnujmy z dwóch żyrandoli, bo „zapełnią" nam przestrzeń).

Można też zdecydować się na jednakowe meble, ale w różnych odcieniach: dla niej – jaśniejsze, pastelowe, dla niego – nieco ciemniejsze. Pamiętajmy jednak, że ciemne kolory optycznie pomniejszają lokum, więc odradzamy granatowy, brązowy czy szary. Charakteru pomieszczeniu o jednokolorowych ścianach doda fototapeta, np. wąska, pionowa. 2-osobowe łóżko znajdzie się w jednej z części (chyba, że lokatorzy wolą dwie pojedyncze wersalki). Resztę mebli można dopasować do potrzeb.

Co powinno znaleźć się w strefie pani?

Serwetki pod figurkami, wazonik ze świeżymi kwiatami lub gałązkami, w ramkach zdjęcia z wakacji, półeczka z książkami albo półka na kobiece pisma to niejedyne „kobiece" akcenty. Można pokusić się o podświetlane szafki albo ozdobny kinkiet na ścianie. Niepotrzebny jest dywan. Wystarczy chodnik. Zamiast sofy będzie pufa albo duża poduszka, na której można swobodnie usiąść. Do odpoczynku lub poczytania – idealna.

Warto zobaczyć: Pomysł na aranżację mieszkania o powierzchni 16 mkw.

W jednej z szafek mogą być przeszklone drzwiczki. Nie kupujmy jednak szafek z większymi przeszkleniami, bo to niepraktyczne w małym pomieszczeniu, chyba, że w witrynie są szyby ze szkła mlecznego, nieprzezroczystego. Zrezygnujmy też z wolno stojącej lampy – zabierze niepotrzebnie miejsce. Na wolnej części ściany można zawiesić pionowe lustro. Kącik do pracy w części lokatorki stanowi laptop. I tyle.

Strefa faceta

O ile kobieta zwraca uwagę na detale, o tyle jej facet przeważnie na przydatność sprzętów. Centralne miejsce w jego strefie to komputer stacjonarny na biurku, do którego dostawione jest krzesło obrotowe. Najlepiej, gdyby to stanowisko pracy znajdowało się pod oknem, chodzi o naturalne oświetlenie miejsca w ciągu dnia. Jeśli nie ma miejsca na tradycyjne biurko, wygodnym rozwiązaniem jest składany stolik (podobny do turystycznego) w komplecie z krzesłem, też składanym.

Dla chętnych: Szafa w zabudowie. Zrób to sam 

Na półce lokator może postawić książki czy czasopisma albo sprzęt grający. Zamiast tradycyjnego obrazu warto kupić tryptyk. To trzy obrazki przedstawiające jeden widok, ale w trzech ramkach, niczym puzzle, zawieszonych jedna przy drugiej. W strefie faceta nie potrzeba montować lampy sufitowej. Wystarczy mocne oświetlenie punktowe na ścianach. Gadżety, bibeloty i inne niezbędne mu rzeczy mógłby schować w pudłach. Nie ma co kłaść tradycyjnego dywanu. Wystarczy chodnik, a można i z niego zrezygnować. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom