Uprawa i pielęgnacja bylin skalnych

Agata Kaźmierczak
Piękny skalniakPamiętajmy, by do skalniaka wybierać byliny, które tolerują gleby piaszczyste i dobrze znoszą braki wody.
Piękny skalniakPamiętajmy, by do skalniaka wybierać byliny, które tolerują gleby piaszczyste i dobrze znoszą braki wody. ZbigniewB (Pixabay.com)
Ogródek skalny to uczta dla oka ogrodnika. Kiedy szczeliny między kamieniami wypełnią kolorowe rośliny, ogród nabiera uroku. Zobacz, jakie byliny wybrać do ogródka skalnego i jak o nie dbać.

Co warto wiedzieć o bylinach skalnych?

Byliny skalne to rośliny zwykle mało wymagające. Wielu gatunków nie trzeba zasilać nawozem, a i tak świetnie rozwiną się nawet na glebie piaszczystej. O bylinach skalnych warto wiedzieć jeszcze jedno, że często szkodzi im nadmiar wody. Ze względu na to, dodatkowo wielu roślin po prostu nie podlewamy. 

To, jakie wybierzemy byliny zależy od stanowiska, które zapewnimy roślinom. Jeśli miejsce jest mocno nasłonecznione, wybierzmy rośliny o grubych liściach, a przede wszystkim te, którym sprzyja całodzienne nasłonecznienie. 

Czytaj też: Jak założyć skalniak w przydomowym ogrodzie

Byliny skalne tolerujące tylko miejsca słoneczne

  • Cebulice – choć mają niewielkie rozmiary, potrafią idealnie ozdobić skalniaki. Właśnie ze względu na ich rozmiar, na rabatach skalnych sadzimy je po kilkanaście sztuk. Rośliny zakwitają w kwietniu i właśnie wtedy świetnie komponują się ze śnieżycami. Uwaga! Cebulice mają sprecyzowane wymagania glebowe, potrzebują gleby żyznej i wilgotnej.** **
  • Szafran – krokusy dodają rabacie skalnej barw, jednak na krótko. Kwitną kilkanaście dni. Rosną tylko i wyłącznie na stanowiskach słonecznych. W cieniu kwitną słabo, albo wcale.
  • Rojnik – to roślina o małych wymaganiach, rośnie dobrze nawet na bardzo ubogiej piaszczystej glebie. Na rabatach skalnych wygląda bardzo efektownie. Pamiętajmy, że szkodliwy jest dla rojników nadmiar wody, dlatego nie podlewamy ich dodatkowo. 
  • Smagliczki – urosną nawet na glebach piaszczystych i nie mają szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Kwietną przez 6 tygodni, począwszy od połowy czerwca; po przekwitnięciu warto je przyciąć a zachwycą nas kwiatami po raz drugi.
  • Rozchodniki (rozchodnik okazały) – należą do jednych z najpopularniejszych roślin skalnych. Podlewamy je umiarkowanie, ponieważ rozchodniki tolerują gleby piaszczyste, suche. Dużą ozdobą rozchodnika są jego kwiaty. Rozwijają się bardo powoli i kwitną przez sierpień i wrzesień, często nawet do połowy października. 

Zobacz równieżNawożenie roślin w ogrodzie we wrześniu 

Byliny do ogródków skalnych położonych w miejscach całkowicie zacienionych

W miejscach zacienionych postawmy na byliny, którym cień nie wyrządzi krzywdy. Są to:

  • Śnieżyca wiosenna – dobrze rośnie w miejscach cienistych, ale warto pamiętać, że lubi glebę żyzną. Warto o tym pomyśleć, zanim założymy ogródek skalny.
  • Śnieżyczka – dobrze zaprezentuje się na skarpach czy w miejscach zacienionych, ze względu na to, że z powodzeniem toleruje brak słońca. Przebiśniegi idealnie rosną na glebie próchniczej, żyznej, przepuszczalnej. Pamiętajmy, że przebiśniegi są całkowicie mrozoodporne. 

Zapamiętaj!

  • Wiosną sprawdzaj murki i skarpy – zobacz, czy rośliny nie zostały wypchnięte ze szpar.
  • Latem spulchniaj glebę i odchwaszczaj, a rośliny podlewaj umiarkowanie.
  • Rośliny wymagające nawożenia, zasilamy rozkładając wokół nich kompost.
  • Wrażliwe okazy na zimę przykrywamy torfem lub gałązkami igliwia. 

Polecamy poradnik:Kwiaty na rabata w trudnych warunkach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom