Spis treści
Jak pomóc psu na balkonie w czasie upałów?
Po żadnym pozorem nie zostawiaj psa na balkonie, kiedy na dworze panują skrajnie wysokie temperatury. W takich sytuacjach u zwierzęcia, podobnie zresztą jak i u człowieka, może dojść do udaru cieplnego. Ale nie tylko. Oto inne zagrożenia, które mogą wystąpić, jeśli pies będzie zbyt długo przebywać na nasłonecznionym balkonie:
- odwodnienie – zwierzę pozostawione na balkonie w upalny dzień może mieć ograniczony dostęp do wody i tym samym może się odwodnić,
- duszność – balkony, zwłaszcza ta bardzo małe, często mają ograniczoną cyrkulację powietrza. Jeśli pies ma ograniczony dostęp do świeżego powietrza, bez dostępu do świeżego powietrza, mogą wystąpić u niego problemy z oddychaniem,
- niekontrolowana reakcja na stres – jeżeli pies czuje się przerażony lub zestresowany, może nawet próbować wyskoczyć z balkonu, co może skończyć się dla niego poważnymi obrażeniami lub śmiercią.
Co grozi właścicielowi za trzymanie psa na balkonie?
W ustawie o ochronie zwierząt znajdziemy zapis mówiący o tym, że „wystawienie zwierzęcia na niekorzystne warunki atmosferyczne, które zagrażają jego życiu lub zdrowiu”. Zatem trzymanie psa na balkonie, kiedy na dworze panuje wysoka temperatura, traktowane jest jako znęcanie się nad zwierzęciem. Jest to przestępstwo, za które grozi do 3 lat pozbawienia wolności i kara finansowa, którą oskarżony musi przeznaczyć na cel związany z opieką nad zwierzętami.
Pamiętaj, że nie tylko balkon może okazać się śmiertelną pułapką dla zwierzaka. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których zwierzę zostaje zamknięte w nagrzanym aucie. W upalny dzień temperatura w pojeździe może przekroczyć 60 stopni Celsjusza. W takich przypadkach nie pomogą tłumaczenia, że to „było tylko na chwilę”. Pozbawienie zwierzęcia dostępu do świeżego powietrza (bez względu na czas) jest traktowane jako znęcanie i warto o tym pamiętać – głównie dla dobra czworonogów.
Jak reagować, widząc psa na balkonie w upale?
W takich sytuacjach liczą się każda minuta. Jeśli nie możemy skontaktować się z właścicielem mieszkania, należy jak najszybciej poinformować policję, straż miejską lub organizację pozarządową, zajmującą się prawami zwierząt. Każdy z tych organów ma obowiązek zareagować w przypadku słusznego podejrzenia, że życie lub zdrowie zwierzęcia może być zagrożone.
O tym jak, dbać o psy i koty w czasie upałów, dowiesz się z artykułu: Jak pomóc domowym zwierzakom przetrwać upał? Jak zadbać o ich bezpieczeństwo i komfort. Sprawdź, jak ochronić psy i koty przed gorącem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?