Tunbergia to idealne pnącze na balkon. Będzie kwitła do jesieni, ale posiej ją już teraz. Sprawdź, jak to zrobić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Tunbergia ma piękne kwiaty, które pojawiają się aż do późnej jesieni. Można ją uprawiać na balkonach i w ogrodach.
Tunbergia ma piękne kwiaty, które pojawiają się aż do późnej jesieni. Można ją uprawiać na balkonach i w ogrodach. Katarzyna Laszczak
Tunbergia to piękne i niezbyt wymagające pnącze, które świetnie nadaje się do uprawy na balkonach, ale też w ogrodach. Ma ładne kwiaty, które pojawiają się aż do przymrozków. Tunbergię można uprawiać z nasion. Sprawdź, kiedy je posiać i o co zadbać, żeby to kwitnące pnącze dobrze rosło.

Spis treści

Tunbergia oskrzydlona to kwitnące pnącze

Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata) to pnącze wyjątkowo godne polecenia i to z kilku powodów:

  • bardzo długo kwitnie – w praktyce aż do mocniejszego ochłodzenia jesienią;
  • szybko rośnie, ma dużo kwiatów i tworzy gęstą zasłonę;
  • ma ładne kwiaty w intensywnych kolorach – kiedyś rządziły tunbergie o pomarańczowych kwiatach z ciemnym środkiem (tzw. gardzielą), obecnie mają różne odcienie żółtego, pomarańczu, aż do niemal czerwieni, są też kremowe, a w ostatnich sezonach pojawiły się również różowe tunbergie oraz białe;
  • świetnie nadają się na balkony, bo ich pędy są lekkie i nie potrzebują mocnych, trwałych podpór. W zupełności wystarcza im sznurkowa siatka, rozpięte sznurki itp.;
  • tunbergię można też sadzić w ogrodach.

Czy tunbergia jest wieloletnia?

Tunbergię w Polsce uprawia się jako roślinę jednoroczną, bo nie jest odporna na mróz. Można ją przezimować w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, ale nie zawsze się to udaje. Pnącze jednak dobrze rośnie z nasion i można je siać co roku samemu.

Sadzonki tunbergii możesz zrobić sam

W maju sadzonki tunbergii będzie można kupić, ale możemy je też przygotować samodzielnie. Paczka nasion tunbergii kosztuje od 2 do 3 zł, choć odmiany o bardziej wyszukanych kolorach mogą być droższe. Do wyboru mamy miks kolorów lub jeden wybrany. Uwaga: nazwa jest podawana jako tunbergia oraz thunbergia.

Kiedy siać tunbergię?

Nasiona tunbergii sieje w marcu na rozsadę. Teoretycznie można to zrobić już w lutym, ale gdy już wykiełkuje, szybko rośnie i utrzymanie sadzonek przez dłuższy czas bywa kłopotliwe.

Jak długo kiełkuje tunbergia?

Pierwsze roślinki pojawiają się po dwóch-trzech tygodniach.

Sadzonki tunbergii – jakie warunki trzeba im zapewnić?

Rozsadę tunbergii przygotowuje się w domu, w cieple. Odpowiednia temperatura to od 18 do 24 st. C. Kiedy rośliny wzejdą, temperatura może być bliższa dolnej granicy. Ponadto muszą mieć bardzo jasne miejsce oraz wilgotne podłoże.

Jak siać i pielęgnować sadzonki tunbergii?

Nasiona warto umieszczać po 2-3 w małej doniczce (są na tyle duże, że bez trudu umieścimy je w wybranych miejscach). Dla rozwoju korzeni korzystne będzie przesadzenie sadzonek do większej doniczki (gdy mają po parę liści właściwych). Dajmy im też podpórki, bo pędy zaczną się pokładać i plątać. Gdy roślina ma ok. 10 cm wysokości (i trzy pary liści), warto uszczknąć ich wierzchołek. Dzięki temu rozkrzewią się. Sadzonki warto zasilać, np. biohumusem.

Kiedy sadzić tunbergię do gruntu?

Na balkon lub do ogrodu tunbergię sadzimy po połowie maja (pamiętajmy, żeby sadzonki stopniowo przyzwyczajać do zewnętrznych warunków).

Jakie warunki lubi tunbergia?

To pnącze lubi jasne, słoneczne miejsca (choć najlepiej, by w południe były lekko ocienione). Musi mieć też żyzną, próchniczą ziemię oraz systematyczne zasilanie nawozem dla roślin kwitnących. Trzeba też pamiętać o jej regularnym podlewaniu, bo nie lubi ani suszy, ani zalania. Tunbergia powinna mieć lekko wilgotną glebę. Dowiedz się więcej: jak uprawiać i pielęgnować tunbergię przez cały sezon.

Wybrane źródła
zojeczka.wordpress.com

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom