Tulipany – najpopularniejsze odmiany, choroby tulipanów

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Czerwone tulipany w ogrodzieDawniej pierwsze, marcowe tulipany, miały głównie czerwone kwiaty. Teraz do wyboru jest cała gama kolorów, a do tego są tez tulipany o płatkach w prążki, czy o postrzępionych brzegach. Kliknij w zdjęcie i zobacz galerię pięknych odmian tulipanów.
Czerwone tulipany w ogrodzieDawniej pierwsze, marcowe tulipany, miały głównie czerwone kwiaty. Teraz do wyboru jest cała gama kolorów, a do tego są tez tulipany o płatkach w prążki, czy o postrzępionych brzegach. Kliknij w zdjęcie i zobacz galerię pięknych odmian tulipanów. Magdalena Kmita-Kulesza
Botaniczne, papuzie, postrzępione, liliokształtne, wczesne, późne – nie tylko takie tulipany istnieją. Piszemy o najpopularniejszych odmianach tulipanów.

Tulipany to jedne z najczęściej spotykanych kwiatów wiosennych. Większość osób kojarzy je z Holandią, ponieważ w tym kraju znajdują się kwieciste pola tulipanów, stanowiące atrakcję niemal turystyczną.

 Warto zobaczyć: Jak dbać o tulipany w wazonie, by stały jak najdłużej

Luksusowy jak tulipan

Źródła donoszą, że tulipany pochodzą jednak z Imperium Osmańskiego, tam bowiem uprawiano je niemal hurtowo już w XVI wieku. Ozdabiano nimi pałace, powozy i nawet drogi. Pewien Europejczyk, który gościł na terenie imperium, zauważył piękne kwiaty i sprowadził je do Austrii. Tutaj tulipany błyskawicznie stały się najpopularniejszymi kwiatami (chociaż wówczas kosztowały majątek i stanowiły synonim luksusu). I takimi popularnymi tulipany pozostały do dzisiaj nie tylko w Austrii.

Ciekawostka historycznaKwiatowe szaleństwo, czyli historia tulipanowej gorączki

Magiczne tulipany

Przez wieki niektórzy znachorzy uważali tulipany za magiczne rośliny. Twierdzili, ze wywar z liści i kwiatów tulipana pomaga zwalczyć raka, a przynajmniej zahamować wzrost guzków nowotworowych. Inni uznawali ten kwiat za trujący: gdy bydło zjadło tulipany, padało albo postradało zmysły. Znane są opowieści, że konie i krowy robiły się wściekłe i próbowały targnąć się na siebie.

Piękny widok 65 tysięcy tulipanów, które pewnej wiosny zakwitły w łódzkim ogrodzie botanicznym [wideo]

Źródło: express-tv.pl 

Tulipany nie tylko na 8 marca

Kiedyś tulipany były kojarzone głównie z datą 8 marca, gdy wręczano je z okazji Dnia Kobiet. Dzisiaj kwiaty te są uprawiane nawet przez cały rok. To jedne z najbardziej licznych roślin cebulowych. Mają około 15 tysięcy odmian. Najpopularniejszymi tulipanami są te kwitnące na czerwono, pomarańczowo lub żółto. Choć rzadziej spotykane kolory też bywają, są na przykład tulipany niebieskie, granatowe, brązowe i czarne.

Bez względy na to, jaki kolor mają tulipany, kwiaty te są symbolem wdzięku i elegancji.
Bez względy na to, jaki kolor mają tulipany, kwiaty te są symbolem wdzięku i elegancji. Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

 Dowiedz się: Karpy, bulwy i cebule – które wykopać, a które zasadzić przed zimą 

Tulipany botaniczne

Do najczęściej spotykanych tulipanów zalicza się tulipany botaniczne. Są niższe i drobniejsze niż pozostałe tulipany. Zaczynają kwitnąć w marcu. Najlepiej rosną w zacisznym miejscu, w słońcu, ewentualnie w półcieniu. Mogą rosnąć w ogródkach skalnych. Nadają się do uprawy doniczkowej na balkonie. Do tulipanów botanicznych zalicza się kwitnące już w marcu najczęściej na żółto tulipany Kaufmanna z charakterystyczną trójkątną plamką na liściach. Tulipany te przypominają bardziej lilie niż tulipany. Są też tulipany Greiga kwitnące w kwietniu i maju i posiadające wzorki lub cętki na liściach. Istnieją również tulipany Fostera (kwitną na przełomie kwietnia i maja) mające szarozielone liście i wyróżniającą się obwódkę.

 Polecamy poradnik: Tulipany botaniczne 

Inne tulipany

Istnieją także tulipany pojedyncze wczesne (do 30 centymetrów wysokości) kwitnące na przełomie marca i kwietnia oraz pojedyncze późne (do 50 cm), które kwitną z reguły od połowy maja. Tulipany pełne wczesne natomiast kwitną w kwietniu i osiągają wysokość do 35 cm, a pełne późne są mniej więcej tej samej wysokości, ale kwitną od połowy maja. Tulipany strzępiaste (postrzępione), niekiedy nawet półmetrowe, mają, jak nazwa wskazuje, strzępki na końcach płatków. Kwitną dosyć późno, bo w połowie maja. Na początku maja z kolei zakwitają tulipany liliokształtne, które osiągają często pół metra wysokości, a mają wąskie, ostro zakończone płatki. Tulipany papuzie kwitną nawet pod koniec maja, a ich kwiaty mają postrzępione, powyginane płatki. To jedne z najwyższych tulipanów – miewają ponad 60 cm wysokości. Zwykle połowę tego osiągają tulipany zielonokwiatowe, które kwitną najczęściej pod koniec maja. Na ich płatkach występują zielone smugi lub plamki. 

Tak prezentuje się jedna z odmian tulipanów zielonokwiatowych, o nazwie "Spring green".
Tak prezentuje się jedna z odmian tulipanów zielonokwiatowych, o nazwie "Spring green". Fot. Arcaion (Pixabay.com)

Choroby i szkodniki tulipanów

Na tych kwiatach może pojawiać się szara pleśń. Tulipany zaczynają żółknąć, zwijać się i usychać. Praktycznie wszystkie odmiany tulipanów są narażone na tego grzyba. Najlepiej zwalczyć go środkami chemicznymi, ponieważ naturalne metody (np. ograniczenie podlewania oraz regularne odchwaszczanie) rzadko kiedy są skuteczne.

 PrzeczytajSzara pleśń na roślinach – jak zapobiegać jej powstawaniu 

Fuzarioza to również choroba grzybowa. Roślina żółknie i więdnie. Jedyna efektywna metoda walki z nią to sadzenie zdrowych cebul, które wcześniej, przed zasadzeniem do ziemi, warto zamoczyć na 20 minut w roztworze grzybobójczym i potem osuszyć. Trudny do zwalczenia jest niszczyk zjadliwy, nicień porażający cebulę, wnikając w nią. Zaatakowane przez niego cebule trzeba spalić. Myszy i nornice też mogą dać się we znaki, bo obgryzają i wyjadają cebule tulipanów. Warto zainwestować w koszyczki do sadzenia cebul kwiatowych. Te swoiste ochronki uniemożliwią albo przynajmniej utrudnią gryzoniom zniszczenie rośliny. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom