Pyszne truskawki z własnego balkonu. Też możesz je mieć! Sprawdź, jak zadbać o truskawki na balkonie i ciesz się ich smakiem na co dzień

Katarzyna Józefowicz
Truskawki można z powodzeniem uprawiać w doniczkach na balkonie.
Truskawki można z powodzeniem uprawiać w doniczkach na balkonie. Aphiwat Chuangchoem/pexels.com
Truskawki to jedne z najbardziej lubianych i wyczekiwanych owoców sezonowych, które uprawia się zarówno na wielkich plantacjach jak i w przydomowych ogródkach. Ale czy da się je także uprawiać z na balkonie? Tak, choć pod pewnymi warunkami. Podpowiadamy, jak to zrobić, żeby cieszyć się zbiorami truskawek z balkonu.

Spis treści

Na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy uprawiać truskawki na balkonie?

Po pierwsze trzeba wybrać odpowiednią odmianę, po drugie zapewnić roślinom odpowiednie warunki, a po trzecie troskliwie o nie dbać. Truskawki to wyprowadzone od poziomek uprawne mieszańce, których owoce są duże i słodkie. Wiele z nich owocuje tylko raz w roku, wczesnym latem, dlatego można cieszyć się nimi zaledwie przez kilka tygodni. Takie odmiany niespecjalnie nadają się na balkon, bo owocują krótko i przez resztę sezonu nie będzie nich pożytku.

Polecamy też:

Odmiany truskawek polecane na balkony

Jeśli więc chcemy cieszyć się truskawkami przez cały sezon, wybierzmy odmiany powtarzające owocowanie i zwisające, tworzące owoce na długich, wiszących rozłogach. Należą do nich m.in.: „Albion”, „Selva”, „Monterey”, „Temptation”, „San Andreas” i „Super Star”.
Jeśli natomiast chcemy połączyć piękne z pożytecznym, zdecydujmy się na ciekawą odmianę „Pink Panda”, której owoce są wprawdzie dość małe, a pokrój bardziej zwarty, ale liczne, ciemnoróżowe kwiaty z pewnością mogą pełnić rolę dekoracyjną.
Na uwagę zasługuje też odmiana „Pineberry”, której owoce mają zaskakujący, biały kolor i ananasowy posmak.

Miejsce i pojemnik dla truskawek na balkonie

Kiedy już wybierzemy odpowiednią dla siebie odmianę truskawek, musimy przygotować dla niej stanowisko. Powinno być to miejsce ciepłe i słoneczne, ale osłonięte przed ostrym, południowym słońcem.
Kolejna sprawa, to odpowiedni pojemnik. Może być to wisząca donica, skrzynka balkonowa, a nawet przecięta rynna, ale najważniejsze, aby były dostatecznie głębokie (truskawki mają rozbudowany system korzeniowy, który po posadzeniu nie może być podwinięty) i szerokie. Na jedną roślinę powinna przypadać powierzchnia o średnicy co najmniej ok. 25 cm, bo tylko wtedy będzie mogła prawidłowo się rozwijać. Na dnie pojemnika muszą znaleźć się też otwory odpływowe oraz warstwa drenażu (np. z keramzytu), chroniąca krzaczki przed zalaniem i zaleganiem wody w pobliżu korzeni.

Ziemia dla truskawek i sadzenie

Pod uprawę truskawek w doniczkach należy też wybrać odpowiednią ziemię, która powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH (na rynku dostępne są też specjalne podłoża dla truskawek i poziomek).
Należy uważać, aby przy sadzeniu nie zakryć ziemią „serca” krzaczków, czyli miejsca, z którego rozwijają się nowe liście i pędy, bo to znacznie utrudni rozwój roślin, a może nawet prowadzić do ich zgnicia. Po posadzeniu truskawek górną warstwę podłoża warto też wyściółkować np. słomą, co ochroni ziemię przed nadmiernym wysychaniem.

Jak pielęgnować truskawki na balkonie

Kiedy już posadzimy w doniczkach truskawki, nie możemy liczyć na to, że same się sobą zajmą. Jeśli zależy nam na obfitych zbiorach i smacznych owocach, musimy troskliwie się nimi zaopiekować. Przede wszystkim powinniśmy systematycznie, ale umiarkowanie je podlewać (nie tolerują ani zalania, ani suszy, nie lubią też moczenia liści) i raz na 2-3 tygodnie nawozić, wybierając nawozy ekologiczne do truskawek lub biohumus. Sprawdź, jak wyhodować smaczne truskawki bez chemii.
Musimy też zadbać o to, aby owocujące pędy truskawek mogły swobodnie się zwieszać z doniczki, bo gdy będą pokładać się np. na ziemi, mogą zacząć gnić lub chorować.

Przycinanie i zimowanie truskawek na balkonie

Kiedy na balkonie uprawiamy truskawki powtarzające owocowanie, jesienią, po zakończeniu zbiorów powinniśmy przyciąć pędy, na których były owoce. Zabieg możemy też wykonać na wiosnę. I tu pozostaje jeszcze jedna kwestia, dotycząca tego, czy nasze truskawki będą spędzać zimę na balkonie, czy trafią do ogrodu. Jeśli możemy je zadołować w gruncie, lepiej przetrwają do wiosny, jeśli jednak mają pozostać na balkonie, należy bardzo solidnie zabezpieczyć je przed chłodem, osłaniając zarówno pojemnik jak i same rośliny. W czasie odwilży, trzeba też delikatnie je nawadniać, aby zimą w donicach zwyczajnie nie wyschły. Do takiej uprawy wybierajmy też odmiany jak najbardziej mrozoodporne np. „Temptation”.

Uwaga: Należy też pamiętać, że truskawki będą obficie owocować jedynie przez 2-3 lata, potem trzeba będzie postarać się o nowe sadzonki.

Polecjaka Google News - RegioDom

Narzędzia ogrodowe

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom