Spis treści
Co to są trufle? Dlaczego są takie drogie?
Trufle należą do grupy grzybów workowych, które rosną pod ziemią i żyją w symbiozie z korzeniami drzew. Ich nazwa wywodzi się od zarodni, która jest nazywana workiem i w której wytwarzane są zarodniki. Trufle to rzadkie i bardzo pożądane przez kucharzy grzyby. Ich niepowtarzalny i wykwintny smak sprawia, że są nazywane „złotem ziemi", „czosnkiem bogaczy” i „dziećmi diabła”. Ponieważ trufle wyrastają w głębi ziemi, ich zarodniki bardzo trudno się rozsiewają i dlatego są grzybami bardzo deficytowymi. To jedne z najdroższych jadalnych grzybów na świecie.
W Europie występuje ok. 200 gatunków trufli, z czego najbardziej wartościowa jest trufla biała. Jej ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Najwięcej sztuk trufli można znaleźć co roku w Piemoncie. Niestety, jeszcze nikomu nie udało się zdobyć cennej trufli białej w polskich lasach. Trufle pojawiają się też w Ameryce Północnej, Nowej Zelandii, Azji i Australii.
Jak smakują i pachną trufle? Zobacz, jak rozpoznać te grzyby
Trufle wyglądają bardzo nietypowo. Te jadalne grzyby nie mają kapelusza, trzonu ani nitkowatej grzybni. Kuliste owocniki trufli są bardzo charakterystyczne i mają postać bulwy, która jest pokryta grubymi brodawkami. Osiągają średnicę do ok. 10 cm. Skóra grzybów jest chropowata, zbita i zdrewniała, a jej odcień może być brązowy lub wpadać w szarość. W dotyku nie przypominają miękkich grzybów, które zbieramy w lesie. Miąższ trufli jest zwarty i intensywny w smaku, a jego kolor zależy od rodzaju grzyba – letnie trufle mają brązowy miąższ, czarne – czarny, a białe – biały.
Trufle mają cierpki smak, który najbardziej kojarzy się z piżmem, wilgocią i ziemią. Nadają im go lotne związki organiczne. Aromat owocników wabi leśne zwierzęta, które pomagają rozsiewać zarodniki.
Trufle znalezione w okolicy buków są zdecydowane w smaku, a przy tym mocno aromatyczne. Mają twardy miąższ i nadają się do długiego przechowywania. Grzyby znalezione w ziemi pod dębem czy lipą są bardziej miękkie i delikatne w smaku, szybciej też tracą swoje walory zapachowe.
Gdzie szukać trufli w Polsce? To musisz wiedzieć, zanim ruszysz na poszukiwania
Trufle można znaleźć w Polsce. Grzybiarze donoszą, że namierzyli je m.in. w Borach Tucholskich, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i Niecce Nidziańskiej.
Gatunki trufli, które nadają się do celów kulinarnych i rosną w Polsce, to:
- trufla letnia,
- trufla wielkozarodnikowa,
- trufla wgłębiona.
Trufli nie wypatrzymy w trawie czy pod drzewami, bo preferują podziemny tryb życia. Możemy na nie trafić dopiero na głębokości 10-30 cm.
Znalezienie trufli to ogromna sztuka, która udaje się nielicznym. Trufli warto szukać przede wszystkim w lasach liściastych i mieszanych w okolicach drzew takich jak leszczyna, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, sosna czarna, grab pospolity, osika, buk zwyczajny, a także krzewów. Preferują zarówno glebę podmokła, jak i piaszczystą. W Internecie można znaleźć wypowiedzi wytrwanych grzybiarzy, którzy sugerują, że trufle da się znaleźć w miejscach, w których ziemia jest popękana.
Na poszukiwanie trufli warto zabrać motykę, która ułatwi nam penetrację ziemi. Najlepszym i sprawdzonym towarzyszem poszukiwań może okazać się pies. Odpowiednio przeszkolone czworonogi są w stanie wywąchać trufle w ziemi.
Warto wiedzieć, że nie wszystkie gatunki tych cennych i smakowitych grzybów możemy zbierać bezkarnie. Trufla wgłębiona znajduje się pod ścisłą ochroną, natomiast pozostałe mogą znaleźć się w naszych grzybiarskich koszykach. Róbmy to jednak z wielką rozwagą. Jeśli uda nam się znaleźć truflę w lesie, odpowiednio zadbajmy o miejsce, z którego ją wydostaliśmy. Otwory po grzybie ponownie wypełnijmy glebą i ściółką.
Miej zawsze przy sobie butelkę wody
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?