Trampolina – jak wpływa na nasze zdrowie. Jaką trampolinę kupić

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
TrampolinaTrampolina ogrodowa to pomysł na dobrą zabawę i na gimnastykę. W ruch idą przecież wszystkie części ciała.
TrampolinaTrampolina ogrodowa to pomysł na dobrą zabawę i na gimnastykę. W ruch idą przecież wszystkie części ciała. Arupert88 (Pixabay.com)
Trampolina zapewnia nie tylko dobrą zabawę, ale i gimnastykę. Piszemy, czym kierować się przy wyborze trampoliny dla dzieci i dorosłych.

Trampolina na odchudzanie? To możliwe. Trampolina większości z nas kojarzy się z rekreacją i zabawą, a tymczasem jest to przede wszystkim sprzęt do ćwiczeń. Przedstawiamy korzyści, jakie płyną z korzystania z trampoliny.

Trampolina to samo zdrowie

Regularne skakanie na trampolinie powoduje utratę wagi. Taka godzinna, energiczna gimnastyka na trampolinie pozwala na spalenie nawet tysiąca kalorii. Ćwiczymy całym ciałem. Dzięki skokom wzmacniamy mięśnie łydek, ud, ale także pośladków, brzucha i ramion. Trenujemy równowagę oraz koordynację ruchową. Zwiększamy wytrzymałość układu mięśniowo-szkieletowego. Przy tym nie obciążamy stawów i kręgosłupa, bo przecież powierzchnia trampoliny ma amortyzację. Skoki na trampolinie to również ćwiczenia dla serca (mówi się, że to trening kardio). Systematyczne korzystanie z trampoliny wpływa korzystnie na krążenie krwi. Skacze się w rytm muzyki, raz wolno, ledwie odrywając stopy od trampoliny, a po chwili szybko, dynamicznie, żeby jak najwyżej wybić się w powietrze.

Trampolina bezpieczna, czyli jaka

Ważne, aby z trampoliny korzystać z głową. Sprzęt musi być przede wszystkim bezpieczny. Nawet w domu można z niego korzystać. W sprzedaży są trampoliny o średnicy np. metra, które z powodzeniem można rozstawić w domu i ćwiczyć. Kosztują od 120 złotych wzwyż. Trampoliny ogrodowe są z reguły większych rozmiarów. Mają przeważnie ponad 2 metry średnicy. Ceny zaczynają się od około 300 złotych.

Przeczytaj też:Wybieramy hamak ogrodowy

Nie tylko w przypadku dzieci warto kupić trampolinę ze wzmocnioną siatką zabezpieczającą. Ta zapewni bezpieczne użytkowanie nie tylko maluchom, ale także dorosłym w razie niefortunnego skoku. Ważne jest, żeby siatka miała odpowiednie zamknięcie: sam zamek błyskawiczny to za mało, powinny być też klipsy zatrzaskowe. To na wypadek, gdyby zamek sam się otworzył. Wysokość siatki zabezpieczającej jest dopasowana do średnicy maty. Przykładowo: gdy mata ma średnicę 2,5 metra, siatka ma około 1,6 metra wysokości. Należy pamiętać, że im większych rozmiarów trampolina, tym wyżej można skoczyć.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie trampoliny

Materiał, z jakiego jest wykonana powierzchnia maty do skakania, powinien być wytrzymały, ale jednocześnie na tyle elastyczny, żeby pod wpływem użytkowania się nie odkształcił. Powierzchnia materiału maty powinna być lekko chropowata, wtedy jest lepsza przyczepność stóp. Zazwyczaj z trampoliny mogą korzystać osoby ważące do 150 kilogramów (przeważnie im gorszej jakości trampolina, tym mniejsze dopuszczalne maksymalne obciążenie sprzętu). Jeżeli z trampoliny będzie korzystało kilka osób jednocześnie i zostanie przekroczony maksymalny dopuszczalny ciężar, sprężyny się wygną, popękają też szwy na macie.

Dowiedz się również:Ile kosztują meble ogrodowe, balkonowe i tarasowe 

Gdy więcej osób niż jedna zechce w tym samym czasie skakać na trampolinie, można zainwestować nie w zwykłą trampolinę ogrodową, lecz w trampolinę typu pro. Jest to tzw. trampolina komercyjna, z której może jednocześnie korzystać kilkoro dzieci albo dorosłych. Trampolina pro ma lepsze parametry wytrzymałościowe niż standardowa trampolina ogrodowa. Jest również większych rozmiarów – ma np. ponad 4 metry średnicy.

Sprężyny w trampolinie wykonują całą robotę

Komfort skakania na macie jest zapewniony przez sprężyny – to one wykonują główną robotę. Siła wybicia podczas skoku zależy właśnie od jakości sprężyn. Sprężyny te mogą być np. wykonane ze stalowego drutu, ocynkowanego żelaza. Przykładowo w trampolinie o średnicy 2,5 metra może znajdować się 48 sprężyn. To od ich stabilności i sprężystości zależy, jak wygodnie będzie nam się skakało. Warto zwrócić uwagę na sposób przymocowania sprężyn do poszycia trampoliny. Krawędzie powłoki powinny być solidnie obszyte i wzmocnione. Nie mogą wystawać ze środka żadne ostre, metalowe części.

Nogi trampoliny powinny być wyposażone w antypoślizgowe stabilizatory. Stabilna drabinka, po której wejdzie się na trampolinę, to następny istotny element. Praktyczne są kotwy (kotwice), za pomocą jakich przymocowuje się trampolinę do podłoża. Wbija się je głęboko w ziemię. Wówczas żaden silny wiatr nie przestawi i nie przewróci trampoliny.

Warto poczytać takżeWybieramy meble na taras i do ogrodu 

Kto nie powinien korzystać z trampoliny

Kobiety ciężarne powinny odpuścić sobie treningi na trampolinie. Podobnie – osoby mające osteoporozę, zaburzenia równowagi, problemy ze stawami i choroby układu krążenia czy układu ruchu. Astma stanowi kolejne przeciwwskazanie. Osoby po złamaniach i urazach też nie powinny skakać na trampolinie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom