Hamaki ogrodowe – na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Agata Kaźmierczak
Hamak ogrodowy na urlopieHamaki ogrodowe różnią się od siebie budową, przeznaczeniem oraz kolorystyką. Mają jednak także wspólną cechę, służą bowiem relaksowi w domu, w ogrodzie, na plaży, czy na wakacjach.
Hamak ogrodowy na urlopieHamaki ogrodowe różnią się od siebie budową, przeznaczeniem oraz kolorystyką. Mają jednak także wspólną cechę, służą bowiem relaksowi w domu, w ogrodzie, na plaży, czy na wakacjach. IKEA
Ładna pogoda sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Po dniu pełnym wyzwań warto wieczór spędzić w ogrodzie bujając się na hamaku. Wystarczy tylko wybrać hamak odpowiedni dla siebie i całej rodziny. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Moda na hamaki (czyli wiszące łóżka) przywędrowała do nas najprawdopodobniej z Ameryki Południowej, choć jest na ten temat kilka teorii. Jedno zaś jest pewne. W Europie wylegujemy się na hamakach dzięki Krzysztofowi Kolumbowi, który ten rodzaj łóżek rozpowszechnił na naszym kontynencie. Jednak bujane łóżka docenia cały świat, stąd niektóre kraje mają swój własny model hamaka.

Spełnij marzenie o własnym ogrodzie: Radzimy, jak zaprojektować ogród 

Do niedawna te wygodne łuki kojarzyły nam się z rozciągniętą między drzewami siecią, bowiem plecione były ze sznurka. Współcześnie wybór hamaków jest ogromny, a jako podpory nie służą już tylko drzewa, ale i stelaże. Dzięki temu hamak odznacza się mobilnością, możemy ustawić go w dowolnym miejscu, w całym ogrodzie.

Jak wybrać odpowiedni hamak do ogrodu

Wybierając hamak należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na to, gdzie będziemy go używać oraz kto będzie na nim wypoczywał. Inne wymiary powinien mieć hamak dla dorosłych, inne dla dzieci. Długość hamaka dla dorosłych nie powinna być mniejsza niż 3,5 metra zaś optymalna szerokość to 1,3 metra. Dla dzieci wystarczy mniejszy, 2,5-metrowy o szerokości 1,2 metra. Dość popularne o dużych rozmiarach są hamaki kolumbijskie. Grubo plecione, mieszczące zazwyczaj więcej niż 1 osobę. Warto wybrać je wtedy, gdy planujemy wypoczynki rodzinne. 

W przypadku hamaka ogrodowego warto wybierać te o ciemniejszej kolorystyce bądź wzorzyste, by przypadkowe plamy nie były widoczne. Kolor hamaka ma znaczenie szczególnie wtedy, gdy w ogrodzie korzystają  z niego także dzieci. Wybór jednak jest niezwykle trudny, gdyż producenci kuszą szerokim wachlarzem barw. Najbardziej kolorowe są hamaki ekwadorskie, charakteryzujące się intensywnością barw oraz niestandardowymi wzorami.

Warto przeczytać: Systemy nawadniające - łatwe i wygodne nawadnianie ogrodu 

Uwzględnić należy także materiał, z którego wykonany jest hamak. Dużą popularnością cieszą się hamaki z płótna oraz z wytrzymałej bawełny i te są najtrwalsze. Ale nie tylko. Mogą być wykonane z:

  • syntetycznego poliestru, dodawanego do bawełny w celu jej wzmocnienia;
  • lekkiego, ale mocnego nylonu;
  • polipropylenu – sztucznego materiału z którego wykonane są najczęściej hamaki siateczkowe.

Warto pomyśleć także o dodatkowych ozdobach na hamakach, np. frędzlach – te mają hamaki brazylijskie.

Podczas planowanego zakupu zwróćmy uwagę także na maksymalne obciążenie hamaka, które dla hamaka jednoosobowego powinno wynosić maks. 100 kg. Przy czym nasz hamak koniecznie powinien posiadać gwarancję bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w przypadku hamaków dla dzieci. 

Nie zapomnijmy także o akcesoriach. Wśród nich dostępne są: poduszki, podstawki na stopy do foteli hamakowych, organizer dołączony do hamaka, barek hamakowy. Zakup dodatków zależy tylko od nas.

Ważną funkcję w hamaku spełnia także stelaż. Dlatego warto uwagę skierować także na jego prawidłowy wybór. Stelaż wybieramy zgodnie z wymiarami hamaka oraz z jego przeznaczeniem. Jedno jest pewne, powinien mieć kształt łuku lub kształt zbliżony. Współczesne stelaże posiadają wiele udogodnień, np. warto wybrać stelaż, który posiada system mocowania dla różnych długości hamaków. Wtedy jeden stelaż może być przeznaczony do hamaków dla dzieci oraz dorosłych. Z szerokiego wachlarza ofert ciekawie prezentują się stelaże drewniane. Szczególnie dobrze prezentują się w ogrodzie. Drewno dla lepszej ochrony nasączane jest zabezpieczającym olejem a jego główną zaletą jest wodoodporność. Stelaż metalowy zaś jest trwały i łatwy w montażu. Swobodnie możemy wziąć go ze sobą na wakacje. Jego zaletą jest możliwość regulacji wysokości oraz długości.

Planujemy ogród: Nowoczesne i klasyczne aranżacje ogrodów przydomowych 

Rodzaje hamaków ogrodowych 

Obecnym trendem w produkcji hamaków jest łączenie cech standardowego hamaka z huśtawkami czy fotelami, dzięki czemu łatwo można osiągnąć ciekawy produkt, służący wypoczynkowi całej rodziny. 

Największą popularnością cieszą się hamaki z drążkiem. Dzięki drewnianym, poprzecznym drążkom po obu końcach materiału ten staje się bardziej rozciągnięty. Naciągnięcie powoduje, że  na hamak zwyczajnie łatwiej wejść nie tylko osobie dorosłej, ale i dzieciom. W ten sposób materiał tworzy delikatny łuk na którym przyjemnie jest się bujać. Mając w planach kupno takiego hamaka zwróćmy jednak uwagę, że drążki powodują także mniejszą stabilność całego hamaka. Pomyślmy o tym zawczasu szczególnie wtedy, kiedy wiemy, że z hamaka będą korzystały dzieci.

Możemy również w ogrodzie zamontować hamaki dla dzieci. Jednak nie powinny być to hamaki z drążkiem, by dziecko podczas wypoczynku nie wypadło. Lepiej, jeśli hamaki dla dzieci będą dość głębokie a przede wszystkim zawieszone nisko nad ziemią. Ułatwi to wchodzenie i schodzenie dziecku z hamaka a także w razie upadku nie spowoduje głębokich urazów. Poza tym w przypadku hamaków dla dzieci podczas wyboru kierujmy się zasadą, że m prostszy hamak - tym lepszy. Wszelkie nadzwyczajne dodatki, kieszenie na zewnątrz hamaka, organizery mogą tak zaabsorbować dziecko, że podczas zabawy wypadnie z hamaka.

Warto przeczytać: Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie 

Fotele hamakowe to specyficzne 1-osobowe wiszące fotele z dość sztywnym oparciem. Często kojarzą się z huśtawką. Aby umieścić taki hamak w ogrodzie wystarczy solidna gałąź, bądź stelaż. Maksymalne obciążenie takiego hamak to zazwyczaj ok. 100 kg. Fotele hamakowe nie są duże, zajmują bardzo mało miejsca, dlatego świetnie nadają się np. na altany, gdyż nie muszą być rozciągnięte między dwiema podporami. Wystarczy metalowy bądź drewniany stelaż. Fotele hamakowe mogą występować także w wersji bardzo nowoczesnej jako huśtawka jednoosobowa z okrągłym siedziskiem.

Leżaki hamakowe przypominają fotele hamakowe, ale nie posiadają oparcia. Kiedy wypoczywamy znajdujemy się w pozycji półleżącej, co sprzyja czytaniu książek, czy oglądaniu telewizji. Również tego rodzaju hamaków nie wieszamy między podporami, dlatego zajmują w ogrodzie mało miejsca. 

Jeżeli w ogrodzie nie mamy drzew, możemy mieć tradycyjny hamak. Musimy wtedy zadbać jednak o wystarczające zakotwienie słupków, na których umocujemy
Jeżeli w ogrodzie nie mamy drzew, możemy mieć tradycyjny hamak. Musimy wtedy zadbać jednak o wystarczające zakotwienie słupków, na których umocujemy hamak. Fot. Pezibear (Pixabay.com)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom