TOP 5 roślin doniczkowych, które kwitną zimą (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
AzaliaAzalia to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych do dekoracji naszych mieszkań zimą.
AzaliaAzalia to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych do dekoracji naszych mieszkań zimą. truk (Pixabay.com)
Gdy zimą za oknem, szaro, buro, twoje mieszkanie nadal mogą zdobić kwiaty doniczkowe. Piszemy o tych, które kwitną właśnie w sezonie zimowym.

Rośliny doniczkowe mogą kwitnąć  i zdobić nasze wnętrza nie tylko wiosną i latem. Zimą wybrane z nich tak samo mogą same w sobie stanowić kolorową dekorację pomieszczeń. Oto nasze TOP 5 roślin doniczkowych kwitnących zimą. 

Azalia doniczkowa

Azalia doniczkowa kwitnie m.in. na biało, kremowo, różowo lub czerwono. Sprzyja jej jasne, ale jednocześnie chłodne miejsce, około 15–17 stopni Celsjusza (dla porównania: temperatura pokojowa wynosi około 21 stopni). Roślina dosyć szybko reaguje na zbyt ciepłe powietrze: jej kwiaty przekwitają, natomiast liście opadają. Lubi słońce, ale lepiej nie stawiać jej na parapecie, którego okna są wyeksponowane na wschód albo południe. Bezpośrednie, mocne słońce może zaszkodzić azalii. To tak samo, jak bliskie sąsiedztwo kaloryferów. Azalia lubi wilgotne podłoże (ale nienawidzi zraszania), więc jeśli zapomnimy o jej podlewaniu, zmarnieje. Najlepiej podlewać ją przegotowaną, ostudzoną wodą.

Polecamy też poradnikJak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą 

Fiołek afrykański (saintpaulia)

Ma najczęściej białe, różowe, fioletowe albo niebieskie kwiaty. Podobnie jak azalia, preferuje raczej chłodne pomieszczenia, z dala od przeciągów. Idealna dla niego temperatura wynosi od 17 do 20 stopni Celsjusza. Również podobnie jak azalia, fiołek afrykański nie lubi silnego, bezpośredniego światła. Najlepiej zatem, aby stał przy oknie od wschodu albo zachodu. Sprzyja mu uniwersalna ziemia, czyli ta do uprawy pokojowych roślin doniczkowych, ewentualnie torfowa. Roślina lubi wilgoć, ale nie lubi mokrej ziemi. Warto wlewać wodę do podstawki na doniczkę, a nie do doniczki z ziemią. Liści nie wolno moczyć.

Grudnik (kaktus bożonarodzeniowy, zygokaktus lub szlumbergera)

Zdobią go czerwone, ale niekiedy też kremowe, pomarańczowe oraz różowe kwiaty. – Mówi się, że grudnik to roślina dla zapominalskich. Faktycznie, coś w tym jest, ponieważ on nie jest wymagający – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Nie wymaga częstego podlewania. Jeżeli ktoś przez nawet ponad tydzień zapomni go podlać, grudnikowi krzywda raczej się nie stanie. Istnieje wyjątek: gdy zaczyna kwitnąć, czyli zazwyczaj na przełomie listopada i grudnia, roślina wymaga regularnego podlewania. Jedyne, czego grudnik nie toleruje, to zmiany miejsca. Nie powinno się go więc przestawiać.

 

Ozdobą grudnika są ciemnozielone, silnie spłaszczone łodygi, składające się z wielu członów (roślina ta nie ma liści) oraz piękne kwiaty, które pojawiają
Ozdobą grudnika są ciemnozielone, silnie spłaszczone łodygi, składające się z wielu członów (roślina ta nie ma liści) oraz piękne kwiaty, które pojawiają się na grudniku w listopadzie-grudniu, zdobiąc rośliną przez kilka zimowych tygodni. Fot. (Pixabay.com)

 

Grudnik preferuje przepuszczalną glebę. Temperatura odpowiednia dla niego to około 19–20 stopni Celsjusza.

Kalanchoe (żyworódka) Blossfelda

Kalanchoe Blossfelda ma najczęściej czerwone, różowe, białe bądź żółte kwiaty. Kalanchoe również nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Kto zapomina o regularnym podlewaniu kalanchoe, nie ma powodu do zmartwień. Tę roślinę można od czasu do czasu przesuszyć, bez szkody dla niej. Nadmiar wody prowadzi z kolei do gnicia. Nie wolno też zraszać rośliny. Kalanchoe najlepiej rośnie w chłodnym pomieszczeniu (około 17-19 stopni Celsjusza). Lubi słońce, ale nie takie, którego promienie padają bezpośrednio. W półcieniu też powinna dać sobie radę. Zalecana ziemia – przepuszczalna, próchnicza.

Więcej na tematKwiaty doniczkowe zimą 

Storczyk (orchidea)

Storczyki w naszych domach to najczęściej gatunek o nazwie falenopsis. Kwitną one na fioletowo, biało lub kremowo. Zwykła ziemia ogrodowa mu zaszkodzi. To dlatego podłoże dla storczyka powinno być z kory i torfu (w sklepach można kupić specjalną ziemię dla storczyków). To podłoże przepuszczalne. Dość specyficzne jest podlewanie storczyków. Należy to robić rzadko (co 7-10 dni), ale storczyk musi "napić się do syta". Doniczkę można wręcz włożyć do wody, a następnie poczekać aż odcieknie jej nadmiar. Do podlewania storczyków powinno się używać przegotowanej, ostudzonej wody. W ostateczności może to być kranówka, lecz odstana, o temperaturze pokojowej. Storczyki lubią być zraszane. 
– Storczyki najlepiej rosną, gdy mają zapewnione miejsca słoneczne – dodaje Mikietyński. – Należy natomiast chronić je przed silnymi, bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Najlepsza dla niego temperatura to 22-23 stopnie Celsjusza.
Jednak taka temperatura nie powinna panować przez cały rok. Żeby storczyk zakwitł przez kilka tygodni powinien mieć nieco niższe temperatury. Takie lekkie przechłodzenie najlepiej zapewnić mu na przełomie lata i jesieni (uwaga - nie narażajmy storczyków na temperatury niższe niż 10 stopni Celsjusza).

Dowiedz się: Co zrobić, gdy storczyk marnieje

Storczyki w naszych mieszkaniach to najczęściej falenopsisy, które kwitną co roku lub częściej, zwykle od jesieni do wiosny, ale czasem także latem.
Storczyki w naszych mieszkaniach to najczęściej falenopsisy, które kwitną co roku lub częściej, zwykle od jesieni do wiosny, ale czasem także latem. Fot. HOerwin56 

(Pixabay.com)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom