Tkanina bouclé (z fr. kędzierzawy; kręcony, pętelka), w Polsce znana również pod nazwą bukle lub bukla, od lat zachwyca projektantów. To supełkowy i bardzo przyjemny w dotyku materiał, który swoją fakturą przypomina baranka. Bukla jest wyprodukowana z przędzy pętelkowej i ma charakterystyczne skręcone węzełki. Najczęściej jest wykonana z wełny, mieszanki wełny i poliestru, akrylu lub poliestru.
Niezwykła historia tkaniny bukle
Po raz pierwszy bukle wykorzystano w aranżacji wnętrz już w latach 40. XX wieku. W 1946 roku amerykański architekt Eero Saarinen zaprojektował niezwykle nowatorski jak na owe czasy fotel Womb i obił go tkaniną bukle. Ten wyjątkowo wygodny, ponadczasowy mebel stał się ikoną designu i do dzisiaj jest inspiracją dla wielu projektantów.
Jednak prawdziwy rozgłos bukla zdobyła dzięki francuskiej ikonie mody Coco Chanel. W 1954 roku sławna projektantka zaprezentowała kultowy tweedowy żakiet uszyty właśnie z pętelkowej tkaniny typu bouclé. Ten ponadczasowych element kobiecej garderoby spowodował, że od momentu pojawienia się bukli na modowych wybiegach tkaninę zaczęto coraz częściej wykorzystywać również w wystroju wnętrz.
Zajrzyj do naszej galerii z topowym bukle w roli głównej:
Modne sofy, fotele i pufy obite bukle – gorący trend
Meble tapicerowane pokryte bukle sprawiąją, że wnętrze staje się niezwykle komfortowe i przytulne. Nowoczesne obłe kształty tapicerowanych mebli pokryte wyjątkowo miękkim barankiem to aranżacyjny must have.
Topowe modele mebli wypoczynkowych nie tylko powinny być atrakcyjne wizualnie, ale również zapewniać relaks i komfort w domowym zaciszu. Niezwykle puszyste i przytulne bukle w kolorze bieli, beżu, szarości i subtelnych brązów pojawia się więc w tegorocznych stylizacjach jako tkanina obiciowa najmodniejszych sof, foteli, kanap i pufów. Jasne kolory mebli przywodzą na myśl naturę, więc dobrze będą się komponowały z zielonymi roślinami w dekoracyjnych donicach. Naturalne, subtelne barwy sprawią, że nawet niewielkie wnętrze wyda się bardziej przestronne, przytulne i doświetlone.
Jeśli planujemy zakup dużego narożnika czy okazałej kanapy, to koniecznie wybierzmy obicie z białego lub kremowego bukle, które uczyni, że meble wydadzą się lekkie i nie zdominują pomieszczenia. Bukle dobrze komponuje się drewnianymi meblami z elementami złota, marmuru, stali, miedzi oraz rattanem i wiedeńską plecionką.
Przytulne poduszki i koce z bukle – topowa dekoracja
Dekoracyjne poduszki z bukle do sypialni oraz salonu są niezwykle miękkie i przytulne. Prezentują się nietuzinkowo i naturalnie ocieplają wnętrze. Poduszki z bukli najbardziej pasują do aranżacji, w których królują naturalne materiały i tkaniny. Ale taka subtelna dekoracja dobrze będzie korelowała z każdym stylem pomieszczenia i udomowi nawet minimalistyczne oraz surowe wnętrza. Wystarczy kupić kilka dekoracyjnych poszewek z tej tkaniny, żeby zrobić modną aranżację i niewielkim kosztem odmienić wnętrze.
Tkanina bukle w 2024 roku jest również wykorzystywana jako materiał na koce i narzuty. Dzięki swojej przyjemnej strukturze idealnie się do tego nadaje. Pledem z bukli można się przyjemnie otulić na sofie przed telewizorem lub zasiąść w fotelu z ciekawą książką. Tekstylia z tej pętelkowej tkaniny dobrze się komponują z naturalnymi materiałami: lnem, jutą i bawełną.
Przytulnie pod stopami – dywany i chodniki z bukle, które pokochasz
Dywany i chodniki sprawiają, że domowe wnętrze staje się bardziej przytulne i sprzyja relaksowi. W modnej aranżacji na 2022 nie może więc zabraknąć na podłodze bukli. Te wytrzymałe i miłe dla oka tekstylia o grubym splocie są uniwersalne, więc dobrze wkomponują się w pomieszczenia zarówno w stylu minimalistycznym, jak i boho czy rustykalnym. Warto więc wykorzystać chodnik z bukli w sypialni i zaaranżować kącik telewizyjny w salonie z dywanem bukle pod stopami.
Boucle to tkanina łatwa w aranżacji. Można więc pomyśleć, jakie modne akcesoria dekoracyjne z bukli mogą dodatkowo ocieplić wnętrze.
Hitem w 2024 roku mogą stać się m.in.:
- obrusy,
- abażury,
- makatki,
- zasłony,
- wazony.
Zajrzyj do naszej galerii z bukle w roli głównej:
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?