Termomodernizacja domu w programie Czyste Powietrze. Jak określić jej zakres i sposób?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Z Czystego Powietrza można sfinansować również prace projektoweJeśli piec w domu nie spełnia wymogów programu "Czyste Powietrze" można uzyskać dofinansowanie na jego wymianę.
Z Czystego Powietrza można sfinansować również prace projektoweJeśli piec w domu nie spełnia wymogów programu "Czyste Powietrze" można uzyskać dofinansowanie na jego wymianę. Sławomir Kowalski
Zebranie odpowiedniej dokumentacji i wypełnienie wniosku w programie „Czyste Powietrze" nie należy do najłatwiejszych przedsięwzięć. Najważniejsze jest określenie potrzeb energetycznych budynku.

Przed wypełnieniem formularza wniosku należy się do tego odpowiednio przygotować, a więc przeczytać sam formularz, instrukcję do niego, jak i poznać same założenia „Czystego Powietrza". To akurat nie jest trudne, prawdziwe schody zaczynają się w momencie, gdy trzeba określić potrzeby energetyczne własnego domu. Kluczowe w tym momencie jest odpowiedź na pytanie – czy źródło ciepła w budynku jest stare i nie spełnia już wymogów programu? Jeśli nie spełnia – będzie można starać się o dofinansowanie jego wymiany, jeśli spełnia wymagania – skorzystać będzie można z dofinansowania na inne elementy termomodernizacji (na przykład wymianę stolarki okiennej, docieplenie przegród wewnętrznych i zewnętrznych czy instalację odnawialnych źródeł energii, tzw. OZE).

Przeczytaj: Audyt energetyczny przy wniosku w ramach programu Czyste Powietrze

Niezwykle istotne jest, by prawidłowo przeprowadzić analizę energetyczną własnego domu. Pomoże w tym audyt energetyczny (zalecany) lub uproszczona analiza, którą można przeprowadzić wypełniając sam formularz, który „podpowiada" dostępne możliwości i wylicza np. grubość potrzebnej izolacji.

Pomoc przy wypełnieniu wniosku w ramach programu "Czyste Powietrze"

Jeśli ktoś ma kłopoty z ustaleniem zakresu i sposobu termomodernizacji własnego domu, może skorzystać z pomocy specjalistów w swoim Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Pracownicy wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, uczestniczący przy wdrażaniu programu priorytetowego Czyste Powietrze, udzielają wszystkich informacji, niezbędnych do wypełnienia wniosku – zapewnia Sławomir Kmiecik, rzecznik NFOŚiGW. – Dodatkowo pomocą w udzielaniu informacji potencjalnym beneficjentom mogą służyć również doradcy energetyczni zatrudnieni w Narodowym Funduszu i w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej, w ramach projektu finansowanego ze środków unijnych pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE". Należy przy tym zaznaczyć, że to Wnioskodawca jest inwestorem przedsięwzięcia, który – uwzględniając między innymi możliwości finansowe – podejmuje ostateczną decyzję w sprawie określenia zakresu rzeczowego i odpowiada za jego pełną realizację.

Uwaga – jeśli ktoś ma daleko do siedziby swojego WFOŚiGW może zapytać o pomoc w swoim urzędzie miasta czy gminy. Niektóre samorządy współpracowały ściśle z Funduszem, organizując spotkania i szkolenia dla swoich pracowników, by ci byli w stanie przekazać kompleksową wiedzę mieszkańcom. Część samorządów uznała, że program „Czyste Powietrze" doskonale współgra z ich programami ochrony powietrza i wymiany pieców węglowych, więc „opłaca" im się wesprzeć mieszkańców by ci szukali wsparcia w programie finansowanym z budżetu, w ten sposób zostawiając sobie większe pole manewru w dofinansowaniach dla wspólnot mieszkaniowych i domów wielorodzinnych („Czyste Powietrze" dotyczy jedynie właścicieli domów jednorodzinnych). Działania rządu i części samorządów są więc w tej kwestii komplementarne.

Dowiedz się: Czy pompa ciepła może być jedynym źródłem ogrzewania w domu

Dofinansowanie na dokumentację do dofinansowania

Co warte podkreślenia, dofinansowaniu podlega nie tylko sama wymiana źródeł ciepła i działania termomodernizacyjne, ale również niezbędna do ich wykonania dokumentacja. Koszty kwalifikowane podlegające dofinansowaniu to również dokumentacja projektowa dotycząca przebudowy i modernizacji dachu i jego docieplenia, dokumentacja projektowa dotycząca przebudowy instalacji wewnętrznych i wymiany źródeł ciepła, a nawet ekspertyza chiropterologiczna i ornitologiczna. Koszty kwalifikowane dwóch pierwszych przedsięwzięć określono na maksymalnie 1000 złotych, ekspertyza ornitologiczna może być dofinansowana w kwocie maksymalnej 500 złotych. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom