Audyt energetyczny - czy jest konieczny w programie Czyste Powietrze?

Sławomir Bobbe
Audyt energetyczny pozwala określić dokładnie potrzeby termomodernizacjiProgram Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych.
Audyt energetyczny pozwala określić dokładnie potrzeby termomodernizacjiProgram Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych. Andrzej Wiśniewski
Audyt energetyczny jest jednym z dwóch sposobów ustalenia zakresu termomodernizacji w programie "Czyste Powietrze", ale nie jest obowiązkowy. Warto go jednak wykonać, tym bardziej, że pod pewnymi warunkami może być dofinansowany.

– Zgodnie z zapisami programu priorytetowego Czyste Powietrze „w zakresie prac związanych z poprawą efektywności energetycznej kosztem kwalifikowanym jest zakres rzeczowy przedsięwzięcia, wynikający z audytu energetycznego przedsięwzięcia lub z uproszczonej analizy energetycznej, wykonywanej przez Wnioskodawcę we wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia, w oparciu o formuły tam umieszczone". Oznacza to, iż wykonanie audytu energetycznego nie jest konieczne do ubiegania się o dofinansowanie, a jest jednym z dwóch sposobów ustalenia zakresu rzeczowego przedsięwzięcia. Należy przy tym zauważyć, że wykonanie świadectwa energetycznego nie wyczerpuje warunków Programu – w tym dokumencie nie ma przedstawionego planowanego, optymalnego zakresu rzeczowego termomodernizacji – wyjaśnia Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Warto przeczytać: Ciemne chmury nad rządowym programem Czyste Powietrze

Audytu energetycznego mieć nie trzeba, ale naprawdę warto

Specjaliści podkreślają, że mimo iż nie jest konieczny, warto go wykonać. Szczegółowa wiedza o „słabych punktach" budynku jest nieoceniona, nie tylko wtedy, gdy chodzi o jego termomodernizację.
– Zainteresowanie wykonanie audytu energetycznego jest na razie małe. Także dlatego, że na potrzeby „Czystego Powietrza" nie trzeba go wykonać. Czy warto to robić? Oczywiście – i nie mówię tego dlatego, że działam w tej branży. Dzięki audytowi można dobrać takie ulepszenia, które sprawią, że termomodernizacja zwróci się w możliwie krótkim czasie, a więc będzie najbardziej opłacalna – podkreśla nasz rozmówca z branży energetycznej.

– Audyt energetyczny jest działaniem najbardziej prawidłowym, bowiem w wyniku przeprowadzenia takiego audytu określony zostanie optymalny zakres rzeczowy przedsięwzięcia – z uwzględnieniem możliwie najniższych kosztów realizacji – potwierdza Sławomir Kmiecik. – Koszt wykonania audytu energetycznego budynku może być dofinansowany ze środków programu "Czyste Powietrze", pod warunkiem że zakres prac, wynikający z audytu, zostanie w pełni zrealizowany w ramach złożonego wniosku o dofinansowanie.

Oczywiście można poprzestać jedynie na dostępnym formularzu charakteryzującym dom, który wypełnia wnioskodawca. Wystarczą do tego podstawowe informacje, a taka uproszczona analiza energetyczna pozwoli programowi na automatyczne wyliczenie parametrów materiału ociepleniowego i jego odpowiedni dobór. Wszystko po to, by izolacyjność cieplna po przeprowadzeniu termomodernizacji spełniała warunki „Czystego Powietrza".

Ile kosztuje audyt energetyczny?

Wszystko zależy od wielkości budynku, jego konstrukcji, ułożenia dachów, sposobu ogrzewania, zebranej dokumentacji technicznej i regionu Polski. Koszty takiego audytu to około 1000 złotych dla domu jednorodzinnego o dużej kubaturze. To akurat tyle, ile wynosi maksymalny koszt jednostkowy dla audytu energetycznego wykonywanego przed przystąpieniem do programu, który można z niego sfinansować.

Przeczytaj: Czy warto ocieplić mieszkanie od wewnątrz 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom