Telewizor dla seniora. Dostępne rodzaje i modele

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pilot od telewizoraNajlepszy pilot TV dla seniora to ten z dużymi przyciskami.
Pilot od telewizoraNajlepszy pilot TV dla seniora to ten z dużymi przyciskami. Zeon
9 na 10 polskich emerytów wolny czas spędza przed telewizorem. Wielu z nich ogląda programy po kilka godzin dziennie. To oznacza, że wybór telewizora jest dla starszych osób kluczową sprawą.

Wybór odpowiedniego telewizora, takiego przystosowanego do potrzeb ludzi starszych, wpłynie na komfort życia i atrakcyjność dostępnej rozrywki. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora dla starszej osoby, aby była z niego zadowolona i bez zbędnej frustracji mogła wykorzystywać wszystkie techniczne możliwości, jakie dają nowe modele telewizorów.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie telewizora dla seniora

Opcja dowolnego ustawiania kolejności programów to podstawowa sprawa. Niewiele jest modeli telewizorów, które nie dają takiej możliwości, ale zawsze warto to sprawdzić. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony, że pod pierwszym klawiszem pilota ma program TVP1, a na drugim program TVP2, to irytować go będzie pojawiający się tam Polsat czy TVN.

Warto wiedzieć: Zakup telewizora 

Emeryci oglądają telewizję o różnych porach dnia – zarówno rano, w słoneczny dzień, jak i nocą. Warto więc zwrócić uwagę na dobry kontrast matrycy i możliwie szeroki kąt oglądania bez straty jakości. Obraz musi być dobrze widoczny i pozwalać na komfort odbioru zarówno w fotelu emeryta, łóżku jak i przy wykonywaniu codziennych czynności. Trudno oczekiwać, że starsza osoba będzie za każdym razem przestawiać telewizor, by móc widzieć ekran pod odpowiednim kątem.

Pilot do telewizora

Niektórzy producenci telewizorów tak zapamiętali się w miniaturyzacji pilotów telewizyjnych, że stały się one właściwie nieużyteczne dla starszych osób, które często mają problemy ze wzrokiem, a tym problemom towarzyszy obniżona koordynacja ruchowa. Dla takich osób wybieranie kanałów czy strojenie telewizora będzie koszmarem takim, jak pisanie SMS na małej klawiaturze telefonu komórkowego.

Są jednak producenci, którzy celowo dodają do swoich modeli piloty z dużymi przyciskami, z ergonomicznie zaplanowanymi funkcjami, przez co takie urządzenie staje się przyjazne seniorowi. Jeśli jednak jest taka konieczność, zawsze można dokupić dedykowane osobom starszym piloty, które są specjalnie zaprojektowane po to, by ułatwić im nawigację po programach telewizyjnych. Przyciski są zaprojektowane w formie cyfr, co ułatwia posługiwanie się nim osobom niedowidzącym. Koszt takiego urządzenia, które „przy okazji" obsługuje także tunery satelitarne to 30–40 złotych plus koszt zakupu baterii.

Co można sobie odpuścić, kupując telewizor

Internetowe nowinki to niekoniecznie rozwiązanie dla starszych osób. Telewizor dla seniora będzie używany prawdopodobnie tylko do oglądania telewizji, ewentualnie słuchania radia. Raczej wątpliwe jest, że starsza pani podłączy do niego konsolę do gier, by zmierzyć się z sąsiadką na boisku w grze FIFA 2014. W jej telewizorze zbędne są więc wszelkiego rodzaju wyjścia USB, Wi-Fi czy 3D. To z kolei spowoduje, że wybrany model telewizora powinien być tańszy. Za około 1500 złotych można już coś wybrać.

Większość starszych osób, chociaż to oczywiście spora generalizacja, mieszka w niewielkich mieszkaniach. Warto zauważyć, że na małej przestrzeni nie sprawdzają się zupełnie telewizory o wielkich przekątnych ekranu. Ich potencjał w takim mieszkaniu nigdy nie zostanie wykorzystany, nie warto więc kupować telewizorów o przekątnej większej niż 42 cale. Lepiej kupić mniejszy odbiornik, ale zadbać o to, by miał nagłośnienie o dobrej mocy, co w przypadku osób starszych oznacza komfort lub jego brak przy oglądaniu programów telewizyjnych.

Gwarancja spokojnego snu, czyli co to takiego

Przy zakupie telewizora dla seniora warto również sprawdzić, co stanie się z telewizorem w razie awarii. Zwykle w domu starszej osoby stoi jeden telewizor – gdy się zepsuje, szybkość jego naprawy jest kluczowa. Tymczasem niektórzy sprzedawcy nie chwalą się, że oferowane przez nich modele, w razie awarii, serwisowane są nie w Polsce, tylko za granicą.

Poczytaj też: Telewizor w salonie – pomysły na jego wyeksponowanie lub ukrycie

W najgorszym przypadku oczekiwanie na naprawę bądź wymianę telewizora potrwać może dzięki temu nawet kilka miesięcy. Dla osób przyzwyczajonych do oglądania telewizji – nie tylko dla seniora – taki czas bez kontaktu z telewizją jest zbyt długi, dlatego jeszcze przed kupnem warto potwierdzić, że model w razie problemów będzie serwisowany w kraju.

Przedłużona gwarancja na sprzęt RTV

Przy okazji sprawdzić można warunki przedłużonej gwarancji. Choć podbija cenę telewizora nawet o kilkaset złotych, dobrze zastanowić się nad wykupieniem takiej opcji. To istotne, bo trudno przypuszczać, aby senior w pogoni za nowinkami technicznymi kupował nowy model co dwa lata. Rozszerzona gwarancja w razie awarii po kilku latach od zakupu okaże się zbawienna i ostatecznie tańsza, niż wymiana modelu na nowy. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom