„Bomba witaminowa” prosto z ogrodu. Te róże ozdobią ogród i dadzą super zdrowe owoce. Zobacz, co wybrać i jak o nie zadbać

Katarzyna Józefowicz
Owoce dzikiej róży są jadalne i zawierają wiele składników cennych dla zdrowia (m.in. są bardzo bogate w witaminę C). Można także wykorzystywać płatki kwiatów tych róż.
Owoce dzikiej róży są jadalne i zawierają wiele składników cennych dla zdrowia (m.in. są bardzo bogate w witaminę C). Można także wykorzystywać płatki kwiatów tych róż. Hans/pixabay.com
Róże kojarzą się przede wszystkim z pięknymi kwiatami, jednak niektóre z nich mogą mieć też bardziej praktyczne zastosowanie. Należy do nich grupa róż użytkowych, które oprócz atrakcyjnych kwiatów, wytwarzają też wartościowe owoce i smakowite płatki. Doskonale nadają się na różnorakie przetwory. Krzewy mają też walory ozdobne, można z nich tworzyć m.in. żywopłoty. Polecamy róże, które dostarczą smacznych owoców oraz kwiatów i radzimy, jak je uprawiać.

Spis treści

Róża pomarszczona – jak wygląda i jak ją uprawiać

Jedną z róż, która ma walory ozdobne i użytkowe jest m.in. róża pomarszczona (Rosa rugosa). Jest rośliną wytrzymałą, tolerancyjną względem stanowiska i podłoża, odporną na suszę, zasolenie, zanieczyszczone powietrze, choroby i niskie temperatury, więc nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie powinna być tylko sadzona na glebach zasadowych, na których grozi jej chloroza. Zarówno gatunek, jak i jego odmiany, wytwarzają atrakcyjne, duże, pachnące, zwykle różowe, rzadziej czerwone lub białe kwiaty, które pojawiają się na pędach przez całe lato (czerwiec-wrzesień), a po przekwitnieniu przekształcają w duże, kuliste, czerwone, błyszczące owoce. Krzew rośnie silnie (ok. 1,5 m wys.) i tworzy liczne rozłogi, z których wyrastają łukowato przewieszające się pędy, gęsto pokryte dużymi, nieparzysto-pierzastymi, pomarszczonymi liśćmi oraz bardzo licznymi, krótkimi kolcami.

Róża pomarszczona do dużego i małego ogrodu

Ze względu na małe wymagania uprawowe, kolczaste pędy, gęsty pokrój i ładne kwiaty, krzew często wykorzystywany jest do tworzenia gęstych żywopłotów obronnych. Nadaje się jednak głównie do dużych ogrodów, gdyż może być bardzo ekspansywny. Jeśli jednak ograniczymy jego ekspansywność np. za pomocą barier korzeniowych, może być uprawiany także w mniejszych ogrodach, tym bardziej, że posiada kilka atrakcyjnych odmian (np. „Moje Hammarberg”, „Hansa”, „Adam Chodun”).

Róża pomarszczona dostarczy płatków na konfitury i owoców na wiele przetworów. A do tego jej krzewy można sadzić jako obronny żywopłot.
Róża pomarszczona dostarczy płatków na konfitury i owoców na wiele przetworów. A do tego jej krzewy można sadzić jako obronny żywopłot. Tawnyowl/pixabay.com

Wykorzystaj owoce i płatki róży pomarszczonej

Warto o tym pomyśleć, bo poza walorami ozdobnymi roślina ma też szereg bardziej praktycznych zastosowań. Jej duże, czerwone owoce są bogate w witaminę C, ale też inne substancje odżywcze. Po oczyszczeniu z nasion można je suszyć i wykorzystywać jako dodatek do herbaty lub przygotowywać z nich przetwory i nalewki. Owoce mają też właściwości lecznicze (działają m.in. wzmacniająco, przeciwzapalnie i moczopędnie).
Z kolei płatki kwiatów są cenionym surowcem, z którego przygotowuje się aromatyczną konfiturę różaną, chętnie dodawaną np. do pączków, a także pozyskuje niezwykle ceniony w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym olejek różany.

Dzika róża – co to za krzew i jak go uprawiać?

Mniej efektowną, choć także bardzo wartościową różą użytkową jest dzika róża (Rosa canina). Krzew ma luźniejszy pokrój niż poprzedni gatunek, a także mniejsze liście i mniejsze, zwykle białe lub jasnoróżowe kwiaty, które po przekwitnieniu przekształcają się w małe, pękate, czerwone, wydłużone owoce. Krzew jest wyższy od poprzedniego i w podobny sposób rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów, dlatego jeśli ma być uprawiany w ogrodzie, wymaga barier korzeniowych. Nie jest wymagający i dobrze znosi niekorzystne warunki uprawowe, dlatego bywa stosowany na luźne żywopłoty obronne. Ma też jednak kilka innych zastosowań.

Jak wykorzystać kwiaty i owoce dzikiej róży?

Płatki kwiatów dzikiej róży są małe, ale jadalne. Można je kandyzować w cukrze, a także wykorzystać do przygotowania konfitur różanych. Owoce to z kolei ogromne bogactwo witamin, kwasów organicznych i pektyn. Stosowane są w ziołolecznictwie jako środek wzmacniający i uodparniający, ale nadają się też na przetwory oraz herbaty owocowe (susz).

Róża jabłkowata – co to za krzew?

Znacznie mniej znaną, choć równie interesującą różą użytkową jest róża jabłkowata (Rosa pomifera) odmiany „Karpatia”, która posiada cechy obu wcześniejszych gatunków. Jest tak samo mało wymagająca i odporna zarówno na mróz, jak i suszę oraz choroby. Dorasta do ok. 2 m wys. i tworzy wzniesione, w górnej części przewieszające się, kolczaste pędy, pokryte dość dużymi, pierzastymi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Jej kwiaty są średniej wielkości, pojedyncze i ciemnoróżowe, a po przekwitnieniu przekształcają się w liczne, duże, czerwone owoce, przypominające kształtem małe jabłuszka. Skórka owoców jest błyszcząca i pokryta nielicznymi, szczeciniastymi wyrostkami. Zarówno owoce jak i płatki są jadalne i mają podobne zastosowanie jak u dwóch poprzednich gatunków.

Inne róże o jadalnych owocach

Do ciekawych róż użytkowych/owocowych należy też róża girlandowa (Rosa majalis) oraz róża rdzawa (Rosa rubiginosa), która ze względu na kształt i wielkość owoców, także jest nazywana różą jabłkowatą.

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom