Spirea japońska w Polsce znana jest jako tawuła. Roślina ta stanowi ozdobę ogrodu od wczesnej wiosny do jesieni. Można ją spotkać zarówno na zaprojektowanych trawnikach miejskich (jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, a przecież w miastach jest smog i inne szkodliwe substancje w powietrzu), jak i ogrodach, choćby jako żywopłot albo do obsadzenia skarp. Gdy tawuła kwitnie, z daleka jej krzew wygląda jak jeden wielki pąk kwiatowy.
Polecamy: Krzewy, które długo kwitną
Odmiany tawuły
Do najczęściej spotykanych odmian tawuły należy Gold Princess (po ang. złota księżniczka). – Ma żółte liście, a jej kwiaty są wrzosowate – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Roślina rośnie do około 80 centymetrów.
Podobny wzrost osiąga odmiana shirobana genpei. – Kwiatostany tej odmiany tawuły są dwubarwne: białe i wrzosowe, a liście zielone, jasne albo ciemne – informuje ogrodnik.
Goldflame to ciemnoróżowe albo fioletowe kwiaty. Jej liście, jako młode, są miedziane, później przechodzą w pomarańczowe, by na końcu stać się zielono-żółte.
Przeczytaj też: Bluszczyk kurdybanek, zwany leczniczą bombą i rośliną żołnierzy
Kolejna odmiana tawuły to nana. – Jest o połowę niższa niż standardowa tawuła – dodaje ogrodnik. – Czasem mierzy zaledwie 20 centymetrów. Ma też drobniejsze różowe kwiaty. Jej liście są zielone, ostro zakończone.
Do najwyższych odmian tawuły należy Aldiflora. Dorosła roślina może mierzyć nawet metr wysokości. Kwiaty są ciemnoróżowe, fioletowe, a liście – w połowie żółte i w połowie zielone.
Odmiana Crispa też ma ciemnoróżowe, bordowe kwiaty, a obrzeża jej liści są piłkowate, czyli ząbkowane.
Jakie warunki lubi tawuła
Tawuła lub słońce i ciepło. Półcień też jej nie przeszkadza. To roślina mrozoodporna, więc przetrwa z powodzeniem polską zimę. – Tawuła najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, lekkiej, czyli takiej, która przepuszcza wodę w głąb korzeni, a nie utrzymuje jej tylko na powierzchni – tłumaczy ogrodnik. – Spirea lubi też wilgoć, ale nadmiar wody, jak każdej innej roślinie, też szkodzi. Okresowe susze nie są natomiast dla niej ciężkie. To roślina, która nie wymaga specjalnego nawożenia.
Pielęgnacja spirei japońskiej
Przycinanie tawuły powinno się wykonać na przełomie lutego i marca. – Po przycinaniu warto zebrać obcięte pędy i zasadzić je w doniczce, wypełnione w połowie żwirem, a w połowie ziemią – zaznacza ekspert. – Nie trzeba nawet czekać, aż roślina się ukorzeni. Korzenie pojawią się, gdy roślina będzie już w doniczce. Trzmiele i inne owady chętnie oblatują tawułę i ją zapylają. Teraz kwiaty tawuły przekwitają. Jeżeli je usuniemy, jeszcze raz w wakacje spirea może zakwitnąć.
Warto wiedzieć: Jak uprawiać polskie kiwi
Szkodniki tawuły
Krzew tawuły jest odporny na choroby. Główne utrapienie spirei japońskiej stanowi jedynie mączniak, to choroba grzybowa. – Występuje najczęściej na odmianie crispa. Na roślinie pojawia się biały nalot – wyjaśnia Jarosław Mikietyński. – Choroby grzybowe najlepiej jest zwalczać środkami chemicznymi. Ja stosuję Miedzian w płynie albo Amistar i Topsin, które są zawiesinami.
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?