Szafa wnękowa zamiast garderoby. Poradnik

Joanna Turakiewicz, Monika Szczęsny, Projektant Wnętrz firmy Komandor
Szafa wnękowa ze zdjęciemNa drzwi szafy możemy nadrukować nasze ulubione zdjęcie.
Szafa wnękowa ze zdjęciemNa drzwi szafy możemy nadrukować nasze ulubione zdjęcie. Komandor
Co nas pociąga w garderobach? Nie tylko przestrzeń, ale przede wszystkim doskonałe jej zagospodarowanie, dzięki czemu każdy element garderoby, buty, biżuteria ma swoje miejsce.

Dostępne na rynku elementy wyposażenia szaf wnękowych pozwolą tak zagospodarować dostępną przestrzeń, że nie zatęsknimy więcej za dużą garderobą.

Duża, mniejsza i pod skosem

W każdym, najmniejszym nawet mieszkaniu znajdzie się miejsce, w które wkomponować można szafę wnękową. Sięgający do sufitu i ograniczony ścianami pomieszczenia mebel na ogół ma głębokość 60–65 cm, choć zdarzają się i płytsze. Do zabudowy nadaje się niemal każda wnęka, niezagospodarowana przestrzeń pod schodami oraz skosami. Dostępne na rynku systemy zabudów umożliwiają zagospodarowanie niewymiarowych wnęk i wykorzystanie ich co do centymetra. W małej sypialni dobrym pomysłem będzie montaż szafy narożnej typu L. Montuje się ją na dwóch prostopadłych ścianach, schodzących się w jednym rogu. Taka szafa nie zajmie całej ściany w pokoju, a pomieści równie dużo rzeczy, jak większa zabudowa.

Drzwi i fronty do zadań specjalnych

Standardowo stosowane są drzwi przesuwne. Bez problemu dostosujesz je do wielkości konkretnego otworu, nawet do trudnych w zabudowie wnęk ze skosami. Można zamontować też uchylne, ale w mniejszych pomieszczeniach to rozwiązanie się raczej nie sprawdzi. Zamiast nich warto rozważyć wybór drzwi przesuwno-składanych, które można złożyć jak harmonijkę i przesuwać na boki zabudowy, w pełni odsłaniając wnętrze.

Bogactwo frontów już dawno wykroczyło poza płyty meblowe. Drzwi naszej szafy – garderoby mogą być wykonane z bambusa lub rattanu, kolorowego szkła czy z nadrukowaną grafiką na szkle. Mogą też zostać obite skórą ekologiczną. Istnieje nawet możliwość nadruku własnej fotografii. Z kolei w małych pokojach sprawdzą się fronty lustrzane, które optycznie powiększą pomieszczenie.

Bogate wnętrze szafy wnękowej

Oprócz odzieży codziennej i wierzchniej, w szafach wnękowych znajdzie się miejsce również dla sezonowych ubrań, bielizny, pościeli, obuwia, torebek i walizek. Tu też można schować niektóre sprzęty domowe (np. żelazko, odkurzacz). W ich przechowywaniu pomoże odpowiednia aranżacja wnętrza szafy wnękowej.

Odzież tradycyjnie wieszamy na drążkach i układamy na półkach. Możemy znacznie zwiększyć ilość ubrań, jakie się w naszej szafie pomieszczą, jeśli zamontujemy dwa drążki – jeden nad drugim. Na górze możemy powiesić rzeczy krótsze, a niżej okrycia wierzchnie. Żeby się nie wyginał, drążek nie powinien być dłuższy niż metr. W ściąganiu i odkładaniu na miejsce wysoko powieszonych ubrań pomoże nam pantograf – drążek z chwytakiem. Natomiast w płytkiej szafie sprawdzi się zamontowany pod półką wieszak poprzeczny o pełnym wysuwie.

Poręczny będzie wieszak na spodnie, na którym z powodzeniem można też wieszać spódnice, czy szale. Ważne, by jego drążki zostały wyposażone w antypoślizgowe gumki. Zapobiegną one zsuwaniu się odzieży. Podobnie jak wieszak poprzeczny można go wysuwać w całości.

 

Dzisiaj spodnie królują w większości szaf – męskich i damskich, niezależnie od wieku i stylu właściciela. A oto jeden ze sposobów na ich przechowywanie
Dzisiaj spodnie królują w większości szaf – męskich i damskich, niezależnie od wieku i stylu właściciela. A oto jeden ze sposobów na ich przechowywanie w szafie - systemowy wysuwany wieszak na 6 par spodni. Fot. Elfa

Częstym źródłem bałaganu w szafie są dodatki i drobiazgi jak chustki, apaszki, krawaty czy paski. Uporać się z nimi pomoże specjalny, w pełni wysuwany wieszak na jednej z bocznych ścianek szafy. Innym rozwiązaniem jest pionowa szuflada z drążkiem do powieszenia krawatów i specjalną dwustronną przegrodą na paski.

Warto przeczytać poradnik: Jak samemu zrobić szafę w zabudowie

Projektując półki, warto rozważyć montaż specjalnych w pełni wysuwnych z prowadnicami przymocowanymi do krótszych boków i uchwytami w części przedniej. Wygodniejsze są półki szerokie ale płytsze. Wtedy po ubrania nie trzeba będzie sięgać w głąb szafy. Jeśli zaś chodzi o szuflady, to najbardziej praktyczne są te, które możemy w pełni wysuwać.

Pościel, ręczniki i koce, na które brakuje miejsca na półkach, można umieścić w drucianych koszach. Mają one różne szerokości i głębokości. Z kolei do przechowywania rzeczy do prania lub prasowaniaprzyda się kosz, w którym umieszczony jest worek z płótna.

Zajrzyjmy też na spód szafy, który często staje się swoistą „graciarnią". Znajdzie się tam miejsce na wysuwane ażurowe półki na obuwie. Dla butów możemy także zamontować zwykłe półki z płyt, jedną nad drugą, co pozwoli stworzyć strefę obuwia w wydzielonym segmencie szafy.

Bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest podział wnętrza szafy na strefę męską i damską. To zwiększy komfort i ułatwi utrzymywanie porządku. Oprócz nich możemy środek zabudowy przeznaczyć na wspólny moduł np. na okrycia wierzchnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom