Szacujemy koszt założenia rolet wewnętrznych

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Rolety wewnętrzneRolety wewnętrzne powinny pasować do wystroju pomieszczenia.
Rolety wewnętrzneRolety wewnętrzne powinny pasować do wystroju pomieszczenia. Leroy Merlin
Okno bez zasłon, firan lub rolet jest jak oko bez powieki. Rolety, zwłaszcza wewnętrzne, mogą spełniać rolę i firan, i zasłon. Podajemy przykładowe ceny tych rolet.

Wolnowiszące, w kasecie, plisowane, dzień-noc, rzymskie, transparentne, półzaciemniające, zaciemniające czy do okien dachowych, z materiałów tradycyjnych albo z bambusu – nie tylko takie są rodzaje rolet. Są także rolety oczyszczające powietrze i takie, które są sterowane elektrycznie.

Montaż rolet

Rolety można założyć samemu. Trzeba jednak najpierw dokonać prawidłowego pomiaru. Przykładowo w przypadku rolety wolnowiszącej szerokość rolety powinna być większa o 10–20 centymetrów od szerokości wnęki okiennej. Wysokość rolety powinna być większa przynajmniej o 10 centymetrów od wysokości tej wnęki.

Więcej na temat: Rolety materiałowe do mieszkania 

Równie dobrze można zlecić montaż rolet fachowcom. Firmy, z reguły zakupione w nich rolety, zakładają bez dodatkowych opłat, bo montaż wliczony jest w cenę zakupu. Za dojazd też sobie raczej ekstra nie policzą. Bywa jednak, że ten sam produkt w poszczególnych sklepach różni się ceną nawet o kilkadziesiąt procent.

Kupujemy konkretną roletę wewnętrzną

Przyjmijmy, że zamierzamy kupić roletę o wymiarach 60 na 180 centymetrów. Roleta wolnowisząca (do samodzielnego założenia) z poliestru będzie kosztowała 38 złotych. To wówczas, gdy chcemy kupić ją w jednym kolorze. Roleta bambusowa w tych wymiarach to wydatek 45 złotych. Pozostałe rolety będą zakładane już przez firmę. Roleta w kasecie pcv z prowadnicami z montażem na skrzydło to koszt 100 złotych. Taka cena obowiązuje, gdy wybraliśmy materiał tradycyjny, jednokolorowy, zaciemniający w 100 procentach, wykonany z włókien poliestrowych. Jeżeli decydujemy się na tę typu dzień-noc, zapłacimy już 215 złotych. Roleta plisowana to wydatek 85 złotych, a roleta rzymska – 240 zł.

Dowiedz się: Jak zapobiegać parowaniu szyb okiennych 

Rolety oczyszczające powietrze

Istnieją w sprzedaży rolety, o których jeszcze kilka lat temu nie było mowy. Są to m.in. rolety oczyszczające powietrze. Tkaniny, z jakich zostały wykonane, nie zawierają PVC, rozpuszczalników czy formaldehydu. Zawierają natomiast specjalne powłoki, neutralizujące brzydkie zapachy i substancje szkodliwe. Takie rolety sprawdzą się choćby w domu alergika. Roleta oczyszczająca powietrze, taka o wspomnianych wymiarach 60 na 180 centymetrów, kosztuje 110 złotych.

Rolety elektryczne

Są również elektryczne rolety wewnętrzne. Zamiast tradycyjnych linek czy sznurków, które mogą się poplątać, elektryczna wersja rolet posiada napęd. Wystarczy jedno kliknięcie i roleta się otwiera lub zamyka. System jest najczęściej zasilany akumulatorem. Produkty z wyższej półki to rolety, które automatycznie włączają się (zsuwają), gdy nastanie zmierzch, a podnoszą, gdy zrobi się widno. Cena takiego rozwiązania to jednak jednocześnie jego minus: raczej nie wystarczy tysiąc złotych na jedno okno.

Akcesoria dodatkowe do rolet

Do ceny rolety wewnętrznej czasem trzeba doliczyć niestandardowe akcesoria. Przykładowo za komplet wieszaków bezinwazyjnych na ramę okna trzeba doliczyć 17 złotych, a gdy jest przykręcany – już 34 złote. Za prowadzenie żyłkowe należy zapłacić 10 złotych. Uniwersalny uchwyt do witryny to wydatek rzędu 7 złotych. Hak do rolety (zapewniający bezpieczeństwo dziecka) kosztuje 6 złotych. Jeżeli chcemy, aby roleta posiadała drążek obsługi (to opcja dodatkowa) do uchwytu, należy doliczyć np. 10 złotych za drążek o długości 75 centymetrów, a za 125-centymetrowy – 15 złotych. Na system maskujący do rolet trzeba wydać 55 złotych. Napinacze łańcuszka rolety można dostać za 7 złotych. Są też specjalne czyściki do rolet – w cenie 13 złotych za sztukę. Do najdroższych rolet należą rzymskie. Podobnie akcesoria do tego rodzaju rolet mają jedne z najwyższych cen. Choćby szyna do rolety rzymskiej kosztuje 320 złotych. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom