Sukulenty w domu – jak często podlewać je latem, jak często zimą

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Podlewanie sukulentówKaktusom i innym sukulentom bardziej szkodzi nadmiar wody niż jej czasowy niedobór.
Podlewanie sukulentówKaktusom i innym sukulentom bardziej szkodzi nadmiar wody niż jej czasowy niedobór. Suju (Pixabay.com)
Sukulenty to rośliny specyficzne, ponieważ niestraszna im okresowa susza. Nie oznacza to jednak, że kaktusy i spółka bez wody mogą się obejść.

Rośliny mają bardzo zróżnicowane zapotrzebowanie na wodę. Wynika to z przystosowania do naturalnych warunków, w jakich rosną. Przykładowo rośliny występujące na terenach suchych potrafią gromadzić wodę. Do tej właśnie grupy zalicza się m.in. sukulenty.

Sukulenty, czyli co to za rośliny

Sukulenty kojarzą się z kaktusami. Tymczasem to także m.in. agawy, aloesy czy grubosze (tzw. drzewka szczęścia). Są to rośliny specyficzne. – Są przystosowane do tymczasowego niedoboru wody, gdyż wytworzyły charakterystyczny dla siebie system obronny. Umieją gromadzić wodę w specjalnie do tego celu przeznaczonych organach, czyli w liściach, łodygach albo korzeniach – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Sukulenty mają bowiem rozwinięte tkanki, które pełnią rolę swoistego magazynu wody. Potem te rośliny ekonomicznie gospodarują swoimi zapasami. Woda z tych tkanek, w przypadku dużych okazów, może wystarczać na przeżycie kilku, nawet kilkunastu miesięcy suszy.

Przeczytaj poradnik: Kaktusy doniczkowe potrzebują zimowego spoczynku 

Sukulenty, w zależności od części, która magazynuje wodę, dzielą się na sukulenty liściowe, łodygowe (pędowe) oraz korzeniowe.

Jak często podlewać sukulenty latem

W sezonie letnim, gdy za oknem naprawdę robi się gorąco, większość roślin należy podlewać średnio co drugi dzień, nawet codziennie. W przypadku sukulentów podlewanie jest rzadsze. – Wiosną można podlewać je raz na tydzień. Podczas upalnego lata natomiast wystarczy podlać je raz albo 2 razy w tygodniu – radzi Mikietyński. – Warto zwrócić uwagę na wilgotność ziemi doniczkowej, w jakiej rosną sukulenty. Jeśli podłoże będzie suche, to znak, że należy je podlać.

Obowiązuje zasada: raz a dobrze. Lepiej jest zatem podlać te rośliny raz obficie, tak, aby woda dostała się do korzeni, niż zwiększyć częstotliwość podlewania, a podlewać je powierzchownie i wtedy woda nie przeniknie do wszystkich podziemnych części rośliny. Co ważne, pomiędzy kolejnymi podlewaniami kaktusów czy innych sukulentów powinna nastąpić przerwa, tak żeby ziemia zdążyła przeschnąć. Taka krótkotrwała susza im pomoże, a na pewno nie zaszkodzi. Jeśli ziemia w doniczce będzie dosyć wilgotna, powinniśmy wstrzymać się jeszcze z podlewaniem. W przeciwnym razie kaktusy, aloesy czy grubosze zaczną gnić od nadmiaru wody.

Jak często podlewać sukulenty zimą

Po lecie należy sukcesywnie ograniczyć podlewanie roślin. Nadchodzący sezon zimowy oznacza bowiem spowolnienie. Dotyczy ono roślin, które przechodzą w stan spoczynku. Zwykle od października do marca rośliny zwalniają obroty. –Zimą nie powinno się podlewać ich z taką samą częstotliwością, jak latem – kontynuuje ogrodnik. – W przypadku sukulentów wystarczy je podlać raz na miesiąc.

Są i tacy, którzy zaprzestają podlewania kaktusów np. już we wrześniu lub w październiku i przez następnych 5 bądź 6 miesięcy w ogóle nie dostarczają im wody. Jednocześnie obniżają tym roślinom temperaturę do 12–15 stopni Celsjusza, przenosząc je do chłodniejszego pomieszczenia.

Sukulenty to bardzo wdzięczne rośliny. Lepiej znoszą niedbałą pielęgnację i rzadkie podlewanie, niż jakiekolwiek inne rośliny doniczkowe.
Sukulenty to bardzo wdzięczne rośliny. Lepiej znoszą niedbałą pielęgnację i rzadkie podlewanie, niż jakiekolwiek inne rośliny doniczkowe. Fot. katerina198 

(Pixabay.com)

O czym jeszcze pamiętać przy podlewaniu sukulentów

Kranówka generalnie nie powinna im zaszkodzić, lecz zaleca się podlewanie sukulentów kranówką, która trochę już postała w naczyniu, ale jeszcze lepiej jest podlewać je wcześniej przegotowaną i ostudzoną wodą, bądź – co się wiąże z pewnymi ograniczeniami – deszczówką.

Te rośliny nie lubią zraszania. To dlatego, że uszkodzeniu czy osłabieniu mogą ulec części, które mają bezpośredni kontakt z wodą. Przykładowo: mogą wtedy żółknąć i gnić. Wodę lejemy na podłoże.
Ziemia do sukulentów powinna być przepuszczalna. Ma zapewniać szybkie odprowadzanie nadmiaru wody, jednocześnie chroniąc korzenie rośliny przed gniciem. W sprzedaży dostępne są ponadto gotowe podłoża do sukulentów lub nawet samych kaktusów.

Więcej na temat: Kaktusy, zielistka, dracena czyli kwiaty dla zabieganych 

Mikietyński zaznacza: - Nie tylko podlewanie jest różne latem i zimą. Nawożenie też się zmienia. Sukulenty nawozi się tylko latem. Warto wówczas zasilić je 2 razy w miesiącu nawozem, choćby niewielką dawką azotu. Zimą w ogóle odradza się nawożenie sukulentów.

Ciekawostki o sukulentach

Nazwa „sukulent" pochodzi od łacińskiego słowa „succulentus", co oznacza „soczysty". Sukulenty zwane są żartobliwie roślinami dla zapominalskich. To dlatego, że nieregularne podlewanie i okresowa susza nie powinny negatywnie wpłynąć na kondycję tejże rośliny.

Sukulenty nazywane są roślinami dla zapominalskich. Dlatego są idealnym pomysłem na prezent dla osoby, która lubi kwiaty doniczkowe, ale nie pamięta
Sukulenty nazywane są roślinami dla zapominalskich. Dlatego są idealnym pomysłem na prezent dla osoby, która lubi kwiaty doniczkowe, ale nie pamięta o ich podlewaniu. Fot. DomAlberts 

(Pixabay.com)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom