Sukulenty po raz enty. O oryginalnych roślinach w aranżacji wnętrz

Nina Romanek
SukulentyZ sukulentów można tworzyć  piękne kompozycje.
SukulentyZ sukulentów można tworzyć piękne kompozycje. DomAlberts (Pixabay.com)
Lubisz rośliny, ale nie masz ręki do ich pielęgnacji? Zamiast rezygnować z zieleni w mieszkaniu, postaw na sukulenty. To dzięki nim twoje wnętrza ozdobią rośliny, które nie wymagają nadmiernej pielęgnacji, a i bez wody przez dłuższy czas sobie poradzą.

Sukulenty są roślinami dobrze znanymi, ale w ostatnim czasie stało się o nich dużo głośniej. Nic dziwnego, bo ich minimalistyczny wygląd doskonale koresponduje z wieloma stylami, wpisując się w obowiązujące trendy.

Polecamy10 sukulentów, o których podlewaniu można zapomnieć 

Dlaczego sukulenty są wyjątkowe?

Przede wszystkim, dlatego, że świetnie sobie radzą w warunkach ograniczonej dostępności wody, dzięki tkance wodnej, która gromadzi jej zapasy. I choć naturalnie sukulenty występują na terenach pustynnych, to dostępne są prawie na całym świecie w postaci domowych roślin ozdobnych.

 

Uśmiechnięta doniczka z "czuprynką" z sukulentów wywoła uśmiech za każdym razem, gdy na nią spojrzymy.
Uśmiechnięta doniczka z "czuprynką" z sukulentów wywoła uśmiech za każdym razem, gdy na nią spojrzymy. Fot. susuteh (Pixabay.com)

 

Sukulenty dzielimy na trzy grupy, w zależności od umiejscowienia ich tkanek gromadzących wodę. Wyróżniamy:

  • Sukulenty korzeniowe – jak nazwa wskazuje, woda gromadzona jest przez nie w korzeniach. Tak się dzieje np. u pelargonii i niektórych szczawików. Jednak tego typu sukulenty najczęściej spotkamy w balkonowych skrzynkach lub ogrodach, a nie pomieszczeniach;
  • Sukulenty liściowe – charakteryzują się grubymi, mięsistymi liśćmi, pokrytymi woskiem zabezpieczającym przed parowaniem i to właśnie w nich przetrzymywana jest woda na wypadek suszy. Najpopularniejsze z nich to choćby agawa albo aloes, ale to właśnie do tej grupy należy większość naszych domowych sukulentów, jak np. drzewka szczęścia, grubosze Hottentot, eszewerie, kalanchoe, eonium (czyli cała rodzina gruboszowatych);
  • Sukulenty pędowe – to wszelkiego rodzaju kaktusy, w tym także te o mniej typowym wyglądzie, takie jak patyczaki, popularne grudniki i kaktusy wielkanocne. Do sukulentów pędowych należą także wilczomlecze spotykane w naszych domach (np. wilczomlecz trójżebrowy i lśniący), czy egzotyczna nolina, zwana "nogą słonia" (roślina właśnie w tej zgrubiałej "nodze" gromadzi wodę). Do sukulentów pędowych zalicza się też dużą rodzinę roślin astrowatych, ale z nimi spotkamy się raczej w ogrodzie.

Polecamy też: Pomysły na dekoracje z sukulentów

Jakie warunki lubią sukulenty?

Sukulenty świetnie nadają się do naszych domów, bo dobrze radzą sobie z panującymi w nich warunkach w sezonie grzewczym. Dobra wiadomość dla niesystematycznych i zapominalskich – zimą wystarczy je podlewać raz na 3–4 tygodnie, a latem w zupełności wystarczy co tydzień. Jedyne o czym należy pamiętać, to, że ziemia nie powinna być ciągle mokra.

Rośliny te lubią naturalne światło, dlatego dobrze ustawiać je w okolicy okna wychodzącego na południowy-wschód.

Do najbardziej znanych i okazałych sukulentów należą: aloes, agawa, rozchodniki, eszeweria, stapelia wielokwiatowa oraz grubosz (bardziej znany jako drzewko szczęścia), ale ich liczba i różnorodność jest naprawdę imponująca. Sukulenty dobrze prezentują się pojedynczo ale także w większych grupach. Najlepiej eksponować je w kamiennych lub betonowych doniczkach, które podkreślą pustynny wygląd roślin. Piękne kompozycje można tworzyć też w naczyniach z przezroczystego szkła.

Przeczytaj poradnikGrubosz, czyli drzewko szczęścia w doniczce. Uprawa i pielęgnacja 

Aby stworzyć oryginalną aranżację z sukulentami, umieść je w nieoczywistych miejscach, np. na umywalce w łazience, ścianie w kuchni albo na ławie, układając na tacy pośród świec kilka ich rodzajów. 

Bukiet z sukulentów to niezwyczajna i bardzo ciekawa propozycja, gdy chcemy wręczyć cięte kwiaty w upalny dzień.
Bukiet z sukulentów to niezwyczajna i bardzo ciekawa propozycja, gdy chcemy wręczyć cięte kwiaty w upalny dzień. Fot. sajeevalangode (Pixabay.com)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom