Style ogrodów: jak je aranżować

Anita Koszałkowska, Lina Szejner
Dekoracje ogrodowe w wiejskim styluStyle ogrodów: jak je aranżować
Dekoracje ogrodowe w wiejskim styluStyle ogrodów: jak je aranżować Magdalena Kmita-Kulesza
Ludzie bardzo zajęci nie powinni marzyć o stylowym ogrodzie, bo wymaga on starannej pielęgnacji. Można jednak wprowadzić część charakterystycznych dla ulubionego stylu elementów, aby nadać mu wyrazisty klimat.

Ogród śródziemnomorski

Kto po powrocie z Włoch chciałby przenieść choć trochę śródziemnomorskiego klimatu do swego otoczenia, niech najpierw pomyśli o małej architekturze: żółtawe wielkie kamienne płyty na tarasie i obramowanie rabat z jasnego kamienia stworzą ramy dla nasadzeń charakterystycznych dla tamtych stron. U nas bez trudu przetrzyma się lawenda i jukka. Styl podkreślą jeszcze rośliny posadzone na tarasie w charakterystycznych, rdzawych glinianych donicach oraz kamienne poidełka dla ptaków. - Część roślin, które odtworzą klimat z Basenu Morza Śródziemnego,można posadzić w donicach - radzi Dorota Skorecka, architekt krajobrazu z Prószkowa. - Należą do nich m.in. agawy i palmy, które trzeba przetrzymać zimą w domu.

PolecamyLawenda, czyli śródziemnomorski klimat w domu i ogrodzie 

Ogród francuski

Nie jest łatwy w utrzymaniu i kosztowny, bo wymaga szczególnie starannego projektu, który zasadza się na symetrii i perfekcji nasadzeń. Rabaty położone po obu stronach ścieżki muszą mieć nie tylko identyczne wymiary, ale także identyczne nasadzenia, by tworzyły w stosunku do siebie lustrzane odbicie. Jeśli klomby będą obramowane pasami roślin, to muszą być one takie same. A jeśli zaplanujemy by okalały je żywopłoty z bukszpanu, to trzeba je przycinać w taki sam kształt. –  Można jednak wykorzystać precyzję francuskiego ogrodu tylko na fragmencie własnego kawałka ziemi   proponuje Dorota Skorecka. – I zaprojektować na przykład tylko identyczne rabaty po obu stronach ścieżki przy zejściu z tarasu.

Ogród japoński

 Ogród w stylu japońskim ma coraz więcej zwolenników. Musi być bardzo precyzyjnie zaprojektowany, bo pełnia jego urody zależy też w dużej mierze od tego, ile lat jest uprawiany. – Można jednak poprzestać na zastosowaniu siebie kilku charakterystycznych elementów tego stylu – przyznaje Dorota Skorecka. Ogród japoński jest pozbawiony kwiatów. Koloru dodają mu tylko (podczas kwitnienia) azalie oraz rośliny o charakterystycznym pokroju w odcieniach zieleni, purpury i brązu. W prawdziwym ogrodzie japońskim nie może zabraknąć wody. Jeśli ktoś ma możliwość przeprowadzenia przez ogród strugi, a jest on na tyle duży, że można po nim spacerować, to przez wodę koniecznie trzeba przerzucić mostek. W stylizowanym ogródku japońskim strugę może udawać ścieżka ze żwirku.

 

Przykład dekoracji w ogrodzie zaaranżowanym w stylu japońskim.
Przykład dekoracji w ogrodzie zaaranżowanym w stylu japońskim. Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

 

Ogród wiejski

 Na ogród w stylu wiejskim mawia się także: romantyczny, swojski, naturalny. – Kto odziedziczył na działce stare drzewko jarzębiny czy krzew bzu, niech go z pomocą ogrodnika, wkomponuje w nową aranżację otoczenia domu. Znawcy tematu uważają, że ogrody wiejskie mają przemawiać do naszych uczuć, łączyć się ze wspomnieniami z dzieciństwa.

Polecamy poradnik: Jak stworzyć ogród w stylu wiejskim

– Wspomnienia z dzieciństwa powinny przywoływać rośliny sadzone przez nasze babcie: malwy, ostróżki, pachnące floksy – mówi Jerzy Sobczak. Tymczasem coraz częściej wiejski ogród to trawnik, kilka iglaków, a na środku drabiniasty wózek i parę starych garnków. Ogród w stylu wiejskim ze względu na duże nagromadzenia roślin nie może być tworzony byle jak, bo całość będzie chaotyczna. Niezależnie od układu rabat, nasadzenia powinny być wykonane piętrowo. Na ostatnim planie będą wysokie krzewy, następnie wysokie kwiaty, potem niskie kwiaty i wreszcie byliny okalające rabatę. Wbrew pozorom wiejski ogród jest pracochłonny. Wrażenie, że rośliny rosną w nim dziko, uzyskamy, starannie przycinając poszczególne egzemplarze i pozbywając się przekwitniętych okazów.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu

  • styl śródziemnomorski: lawenda, dziewanna jedwabista, czystek wawrzynolistny, mikołajek olbrzymi, szałwia, macierzanka, grusza wierzbolistna, budleja Dawida, wajgele, bugenwille...
  • styl angielski: przywrotnik, kołotocznik wierzbolistny, tulipany, azalie, rozchodnik okazały, żurawka, nachyłek, trytoma, kosaćce, irysy syberyjskie, czosnek ozdobny
  • styl japoński: azalie japońskie, miłorzęby, klony palmowe i japońskie, sosny i jałowce formowane, mchy, porosty, paprocie, piwonie
  • styl wiejski: kalina, jarzębina, bez , malwy, ostróżki, krwawnik, georginie, dalie, astry, marcinki, rudbekie, nagietki, nasturcje, goździki, piwonie, lilie, orliki, ślazówka, tojeść, floksy.

Dowiedz sięJak sadzić i pielęgnować astry

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom