Ogród śródziemnomorski
Kto po powrocie z Włoch chciałby przenieść choć trochę śródziemnomorskiego klimatu do swego otoczenia, niech najpierw pomyśli o małej architekturze: żółtawe wielkie kamienne płyty na tarasie i obramowanie rabat z jasnego kamienia stworzą ramy dla nasadzeń charakterystycznych dla tamtych stron. U nas bez trudu przetrzyma się lawenda i jukka. Styl podkreślą jeszcze rośliny posadzone na tarasie w charakterystycznych, rdzawych glinianych donicach oraz kamienne poidełka dla ptaków. - Część roślin, które odtworzą klimat z Basenu Morza Śródziemnego,można posadzić w donicach - radzi Dorota Skorecka, architekt krajobrazu z Prószkowa. - Należą do nich m.in. agawy i palmy, które trzeba przetrzymać zimą w domu.
Polecamy: Lawenda, czyli śródziemnomorski klimat w domu i ogrodzie
Ogród francuski
Nie jest łatwy w utrzymaniu i kosztowny, bo wymaga szczególnie starannego projektu, który zasadza się na symetrii i perfekcji nasadzeń. Rabaty położone po obu stronach ścieżki muszą mieć nie tylko identyczne wymiary, ale także identyczne nasadzenia, by tworzyły w stosunku do siebie lustrzane odbicie. Jeśli klomby będą obramowane pasami roślin, to muszą być one takie same. A jeśli zaplanujemy by okalały je żywopłoty z bukszpanu, to trzeba je przycinać w taki sam kształt. – Można jednak wykorzystać precyzję francuskiego ogrodu tylko na fragmencie własnego kawałka ziemi – proponuje Dorota Skorecka. – I zaprojektować na przykład tylko identyczne rabaty po obu stronach ścieżki przy zejściu z tarasu.
Ogród japoński
Ogród w stylu japońskim ma coraz więcej zwolenników. Musi być bardzo precyzyjnie zaprojektowany, bo pełnia jego urody zależy też w dużej mierze od tego, ile lat jest uprawiany. – Można jednak poprzestać na zastosowaniu siebie kilku charakterystycznych elementów tego stylu – przyznaje Dorota Skorecka. Ogród japoński jest pozbawiony kwiatów. Koloru dodają mu tylko (podczas kwitnienia) azalie oraz rośliny o charakterystycznym pokroju w odcieniach zieleni, purpury i brązu. W prawdziwym ogrodzie japońskim nie może zabraknąć wody. Jeśli ktoś ma możliwość przeprowadzenia przez ogród strugi, a jest on na tyle duży, że można po nim spacerować, to przez wodę koniecznie trzeba przerzucić mostek. W stylizowanym ogródku japońskim strugę może udawać ścieżka ze żwirku.

Ogród wiejski
Na ogród w stylu wiejskim mawia się także: romantyczny, swojski, naturalny. – Kto odziedziczył na działce stare drzewko jarzębiny czy krzew bzu, niech go z pomocą ogrodnika, wkomponuje w nową aranżację otoczenia domu. Znawcy tematu uważają, że ogrody wiejskie mają przemawiać do naszych uczuć, łączyć się ze wspomnieniami z dzieciństwa.