Spis treści
Skąd wywodzi się styl loftowy?
Początki stylu loftowego sięgają lat 50. i 60. XX wieku, tj. czasów, w których zagospodarowywano opuszczone nowojorskie wnętrza starych fabryk. W dzielnicy Soho na Manhattanie powstawały w nich galerie i pracownie fotografów czy malarzy. W legendarnych loftach spotykały się ikony jazzu i inne ówczesne gwiazdy. W takim zaadaptowanym pomieszczeniu przemysłowych tworzył m.in. znany amerykański artysta Andy Warhol. Moda zapoczątkowana przez nowojorską bohemę z czasem przeniosła się również na inne miasta, aż dotarła m.in. do Europy.
Z czasem styl loftowy zaczął ewoluować i stał się dostępny nie tylko dla właścicieli przestronnych przestrzeni z historią.
Obecnie rozróżniamy dwa nurty:
- soft loft – wykorzystywany w nowoczesnych mieszkaniach inspirowanych loftowym stylem, w którym pojawia się większość charakterystycznych elementów;
- hard loft – stosowany w wysokich, mocno przeszklonych i przestronnych wnętrzach z historią, zaadaptowanych na mieszkania oraz lokale użytkowe.
Zajrzyj do naszej galerii inspiracji, w której przedstawiamy klimatyczne i najmodniejsze wnętrza w loftowym stylu:
Loftowe wnętrze: czego nie może w nim zabraknąć?
Styl loftowy w mieszkaniu czy domu musi nawiązywać do industrialnej architektury, czyli wnętrze powinno być przestronne, najlepiej z dużymi przeszkleniami. Elementem obowiązkowym jest beton. Warto więc wyeksponować oryginalną ścianę z betonu albo nakleić płyty go imitujące. Można też położyć na ścianie dekoracyjny tynk, tzw. beton architektoniczny. Na podłodze świetnie się sprawdzi wytrzymały gres z betonowym wzorem.