Styl industrialny we wnętrzu: nie tylko w loftach

redakcja.regiodom, Barbara Golian
Styl industrialnyDecydując się na styl industrialny w mieszkaniu można zastosować specjalny tynk, który imituje betonowe powierzchnie.
Styl industrialnyDecydując się na styl industrialny w mieszkaniu można zastosować specjalny tynk, który imituje betonowe powierzchnie. Cameleo
Bardzo modne i szalenie odważne w ostatnich latach stały się lofty, czyli proste, chłodne apartamenty w przestrzeniach poprzemysłowych. Loft z języka angielskiego to strych, poddasze.

Moda na lofty dotarła do naszego kraju pod koniec lat 90-tych, jednak jego historia sięga już lat 50-tych, kiedy to w Nowym Jorku w skutek recesji opustoszały magazyny i duże hale po szwalniach, domach towarowych, itp. Początkowe te pustostany przyciągały tylko artystów, jednak szybko stały się zjawiskiem bardzo modnym i przeniosły się z Nowego Jorku również do Europy. Obecnie lofty są symbolem wyszukanego gustu i artyzmu, kojarzą się z ekskluzywnością.

Czym się charakteryzuje styl industrialny?

Materiały, które można najczęściej spotkać we wnętrzach industrialnych to przede wszystkim beton, kamień, metal i szkło. Lofty charakteryzują się również chłodnymi barwami (szarość i biel). Chłód, prostota, duże powierzchnie, ogromne okna, wysoki sufit, plątanina kabli, rur, instalacji to główne elementy tego stylu.

Gdzie go stosować?

Styl industrialny można zastosować na poddaszu domu, gdzie jest duża przestrzeń, widoczne są drewniane belki, żerdzie a ściany są tylko z cegły lub betonu. Ciekawym miejscem jest również nieużyteczna stodoła na wsi. Ma te same zalety co strych domu – widoczne elementy charakterystyczne dla loftów.

Warto zobaczyć: Płytki gresowe wyglądające jak beton 

Styl ten można jednak wprowadzić też do wnętrza, które jest typowym mieszkaniem a nie stodołą, strychem czy dawną szwalnią lub fabryką. Ponieważ loft oznacza przestrzeń, to wnętrze musi sprawiać wrażenie przestronnego. Aby to uzyskać, konieczne jest skupienie się na wspomnianej wcześniej kolorystyce. Paleta bieli i szarości optycznie zwiększą pomieszczenie i wprowadzą industrialny chłód. Ciemne podłogi, jasne ściany i śnieżno-biały sufit sprawią, że mieszkanie wyda się wyższe. To samo da nam zastosowanie pionowych pasów, poziome natomiast optycznie poszerzą wnętrze.

Odważnym posunięciem, ale typowym dla loftów są gołe ściany z odsłoniętą cegłą lub betonem. Bez problemu można to uzyskać w nowym mieszkaniu, gdzie ściany są właśnie pokryte tylko betonem. Jeśli jednak nie jest to możliwe można zastosować techniki dekoracyjne, które bazują na farbach strukturalnych. Współczesna inżynieria materiałowa otwiera również nowe możliwości wykorzystania właściwości betonu architektonicznego jako materiału konstrukcyjnego oraz kształtowania z niego formy budowli.

Duża liczba świateł to jeden ze znaków rozpoznawczych stylu industrialnego, a także sposób na wprowadzenie do wnętrza mieszkania jego odpowiedniego natężenia.

Wybierając dodatki należy skupić uwagę na wyrazistych elementach, np. geometrycznych wazonach i czarno-białych fotografiach na ścianach bądź półkach. Kupując meble trzymajmy się zasady: im mniej, tym lepiej. Zmniejszenie ich ilości spowoduje, że w pomieszczeniu będzie więcej przestrzeni, a ustawienie ich i większych sprzętów na jednym poziomie sprawi wrażenie ładu i porządku.

Zobacz również: Aranżacja wnętrza w stylu minimalistycznym: czym się kierować 

Iluzję głębi da zastosowanie luster, najlepiej prostych, szklanych tafli, bez ram.
Wszystko to spowoduje, że zwykłe mieszkanie stanie się modnym i ekskluzywnym loftem. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom