Moda na lofty dotarła do naszego kraju pod koniec lat 90-tych, jednak jego historia sięga już lat 50-tych, kiedy to w Nowym Jorku w skutek recesji opustoszały magazyny i duże hale po szwalniach, domach towarowych, itp. Początkowe te pustostany przyciągały tylko artystów, jednak szybko stały się zjawiskiem bardzo modnym i przeniosły się z Nowego Jorku również do Europy. Obecnie lofty są symbolem wyszukanego gustu i artyzmu, kojarzą się z ekskluzywnością.
Czym się charakteryzuje styl industrialny?
Materiały, które można najczęściej spotkać we wnętrzach industrialnych to przede wszystkim beton, kamień, metal i szkło. Lofty charakteryzują się również chłodnymi barwami (szarość i biel). Chłód, prostota, duże powierzchnie, ogromne okna, wysoki sufit, plątanina kabli, rur, instalacji to główne elementy tego stylu.
Gdzie go stosować?
Styl industrialny można zastosować na poddaszu domu, gdzie jest duża przestrzeń, widoczne są drewniane belki, żerdzie a ściany są tylko z cegły lub betonu. Ciekawym miejscem jest również nieużyteczna stodoła na wsi. Ma te same zalety co strych domu – widoczne elementy charakterystyczne dla loftów.