Aranżacja wnętrza w stylu minimalistycznym: czym się kierować

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pokój w stylu minimalistycznymPokój w stylu minimalistycznym charakteryzuje się oszczędnością kolorów i formy. Na ścianie możemy umieścić nowoczesną grafikę - kompozycja składa się z kilku ramek.
Pokój w stylu minimalistycznymPokój w stylu minimalistycznym charakteryzuje się oszczędnością kolorów i formy. Na ścianie możemy umieścić nowoczesną grafikę - kompozycja składa się z kilku ramek. Tikkurila
Styl minimalistyczny stanowią przestronne wnętrza, które są pozbawione tego wszystkiego, bez czego da się mieszkać.

Minimalizm to kierunek w architekturze, który powstał pół wieku temu w Japonii. Czerpie inspiracje z filozofii zen, w której najważniejsze są porządek i spokój. Pomieszczenia urządzone w stylu minimalistycznym mają służyć głównie naszemu wypoczynkowi. Charakteryzuje go zasada: im mniej, tym lepiej. Chodzi o ograniczenie środków, form i kolorów.

Zobacz również: Styl fluo we wnętrzu. Baw się kolorem 

Przez przeciwników minimalizm nazywany jest stylem laboratoryjnym, wręcz szpitalnym. Zwolennicy twierdzą, że minimalizm to dla nich ład, prostota i elegancja. To dlatego, że nie ma w nim bibelotów, ozdób, koronek, falbanek, figurek. Wnętrze w stylu minimalistycznym pozbawione jest również łuków, wypukłości, wklęsłości, innych łagodnych załamań kątów.

Kolory ścian w stylu minimalistycznym

Przede wszystkim są to jasne, jednolite kolory lub pastelowe, seledyn, róż, beż, odcienie szarości, brązu. Można wybrać bardziej zdecydowany wygląd ściany w salonie, jadalni lub pokoju dziennym: czerwień, żółty. Wersja dla odważnych, przełamująca konwencje, to dwukolorowe ściany, np. biało-czarna szachownica albo pasy dwubarwne.

Sufit jest tradycyjnie biały, a podłoga w ciemnych matowych lub lekko połyskliwych kaflach jednego koloru, bez wzorów, szlaczków, ozdób. Na podłodze mogą też być panele. Ciepła sterylnie wyglądającemu wnętrzu dodadzą tradycyjne deski podłogowe. Na podłodze nie ma dywanu, co najwyżej chodnik.

Meble modułowe do minimalistycznego wnętrza

Meble (zazwyczaj drewniane lub z tworzywa sztucznego) i inne sprzęty w pomieszczeniu mają gładkie, jednolite powierzchnie tego samego koloru. Dominują chłodne, zdecydowane barwy: biel, czerń, granat, głęboka zieleń, odcienie szarości. Szafy czy komody połączone z metalem mają często lakierowane fronty. Najczęściej spotykane są tutaj kąty proste.

Popularne są niskie meble modułowe. Umożliwiają zmontowanie ciągów mebli o dowolnych długościach, by wykreować niepowtarzalny i własny styl. Możemy zmieniać ustawienie poszczególnych segmentów (modułów) mebli. To sprawia, że pomieszczenie małym nakładem wygląda inaczej.

Zobacz również: Styl skandynawski w aranżacji wnętrz

Nie tylko meblościanki, regały i półki mogą być modułowe. Kanapy też, ponieważ składają się z kilku części, które można dowolnie zestawiać, łączyć i rozłączać. Można np. zestawić narożnik, na który składają się cztery elementy gwarantujące dużą powierzchnię do siedzenia (dla czterech osób) lub spania, a innym razem można je rozłączyć i wówczas otrzymujemy choćby dwuosobową kanapę oraz dwie pufy.

Zachowaj kontrast między kolorem mebli i ścian

Meble w minimalistycznym wnętrzu nie powinny zlewać się z tłem, czyli kolorem ścian. Jeżeli więc np. te są śnieżnobiałe, kanapa może być z czarnej ekologicznej skóry. Gdy zdecydujemy się na ostrzejsze barwy ścian, lepiej wybrać meble w bardziej stonowanych odcieniach. Chodzi o zachowanie kontrastu. Efektem, a zarazem jedyną ozdobą wnętrza, może być wtedy mebel sam w sobie.

Styl minimalistyczny nie lubi ozdób

Na stole nie ma wazoników, tacy, figurek, czy kosza na owoce. Może nie być na nim nawet serwety czy obrusa. Jeśli jednak chcemy, aby na stole leżał obrus, wybierzmy jednokolorowy, bez fantazyjnych wycięć, o prostych brzegach i rogach. Na kuchennym blacie też nie ma miejsca na sprzęty codziennego użytku. Powinniśmy je schować. Inaczej mogą sprawić, że w pomieszczeniu jest bałagan.

Przeczytaj też: Meble pokojowe w stylu rustykalnym

Gdy chcemy powiesić na ścianie obraz, niech nie będzie to pejzaż. Kupmy taki przedstawiający abstrakcje albo kompozycję figur geometrycznych. Modne są też tryptyki (jeden obraz w trzech osobnych ramach stanowiących całość kompozycji).

Oświetlenie wnętrza w stylu minimalistycznym

Lepiej kupić lampę z jednokolorowym kloszem niż żyrandol. Gdy jednak chcemy mieć żyrandol, wybierzmy model w jak najprostszej formie. Mogą być klosze w geometrycznych kształtach: prostokąty, trójkąty, kule. Inna opcja: rezygnacja z lampy sufitowej i zastąpienie jej lampą stojącą o chromowanej podstawie. Efektowne są szklane lampy o industrialnym wyglądzie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom