Styl eklektyczny – czym się charakteryzuje (ZDJĘCIA)

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Styl eklektycznyPomieszczenia eklektyczne zazwyczaj są utrzymane w jasnych kolorach.
Styl eklektycznyPomieszczenia eklektyczne zazwyczaj są utrzymane w jasnych kolorach. Styl eklektyczny
Jasne wnętrza, a w nich – mieszanka stylów, epok, połączenie tradycji i nowoczesności. Taki w skrócie jest styl eklektyczny. Piszemy, jak się go aranżuje.

Bogato rzeźbione, masywne meble po dziadkach na tle ścian wytapetowanych w graficzne wzory – w stylu eklektycznym podobne rozwiązania nie należą do rzadkości. Inne: nowoczesny, szklany stolik kawowy na metalowej nodze, a przy tym stoliku stoją dwie pufy tapicerowane, z aksamitu, stylizowane na barokowe. Na antycznych meblach widać nowoczesny sprzęt rtv.

Zobacz modny trend: Wazony dekoracyjne w aranżacji wnętrz (ZDJĘCIA)

Ciężkie i grube, często spotykane w latach 80-tych zasłony są zestawione z lekkimi, tiulowymi firanami. W kuchni może być też ściana z jasnych kafli stylizowanych na stare (takie, jak były modne w latach 80-tych), a na ich tle nowoczesne meble w zabudowie, z wieloma podświetleniami i błyszczącymi frontami. Łazienka to obudowana kafelkami żeliwna, nieco nawet pożółkła wanna jak z lat 70-tych i rattanowe, nowoczesne meble.

Styl eklektyczny to stylowa mieszanka

Styl eklektyczny to połączenie innych stylów. Kłania się więc styl skandynawski (bo popularne są pozbawione nadmiaru ozdób białe lub pastelowe meble oraz dodatki), rustykalny (wykończenia z drewna, jak w domku na wsi lub dworku sprzed 100 lat) czy francuski (rzeźbione, masywne meble przypominające te z XVIII wieku). Można też zobaczyć styl industrialny (czerwona cegła na ścianie, metalowe konstrukcje jako ozdoby), glamour (błyszczące ozdoby, śliskie, satynowe materiały) oraz vintage (drewno, meble i dekoracje stylizowane na postarzane).

Popatrz też na: Wnętrze w stylu francuskim 

Podłoga niczym piąta ściana

– Faktury nadają wnętrzom eklektycznym charakterystycznej głębi – mówi Jarosław Kril, reprezentujący firmę Quickstep. – Szczególnie ważne jest to w przypadku podłogi, która tak naprawdę jest „piątą ścianą". Idealna będzie podłoga z naturalnego materiału. Zatem jeśli stawiamy na drewno, wybierzmy takie, które wygląda na poddane renowacji lub pochodzące z odzysku. Ślady używania, drobne niedoskonałości i pęknięcia oraz mieszanka różnych odcieni pomagają stworzyć wrażenie unikatowości. W stylu eklektycznym naturalne materiały mogą być łączone z nowoczesnymi. Połączenie postarzanego lub szczotkowanego drewna z polerowanym betonem nie powinno nikogo dziwić. Także meble można dobierać na zasadzie przeciwieństw. Korek w połączeniu z pleksi, porcelana zestawiona z metalem lub skóra skontrastowana z jutą to tylko niektóre z możliwych połączeń.

Biel plus pastele

W stylu eklektycznym dominuje biel oraz pastele. Szarości i brązy także są spotykane. W tych aranżacjach style się mieszają, ale jednocześnie nie sprawiają wrażenia przypadkowości. Najlepiej wybrać styl przewodni, a potem dobierać dodatki w różnorodnych aranżacjach. Przykład: białe meble, jak w stylu skandynawskim, idą tutaj w parze ze świecącymi lub kryształowymi ozdobami, jakby sprzed 30 lat. Przestrzeń jednak jest w tym przypadku istotna, nie może zostać przytłoczona przez nadmiar dekoracji. Co ważne, w stylu eklektycznym liczą się różne style i formy, ale kolory utrzymane są w podobnej tonacji. To oznacza, że nie ma ekspresji barw. Styl ma przyciągać kształtami, a nie kolorami. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom