Stokrotki – dla jednych ozdoba ogrodu, dla innych chwast

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Stokrotki na trawnikuDla jednych stokrotki to najładniejsze kwiaty w bukiecie ślubnym, dla innych zwykły chwast.
Stokrotki na trawnikuDla jednych stokrotki to najładniejsze kwiaty w bukiecie ślubnym, dla innych zwykły chwast. Magdalena Kmita-Kulesza
Niektórzy, odrywając kolejne płatki stokrotki, szepczą „szczęście” - „nieszczęście”. Gdy ostatni płatek okaże się „szczęściem”, coś miłego nas spotka w najbliższych dniach. Co jednak warto wiedzieć o tym kwiecie, rosnącym na działce?

Stokrotka to symbol dzielenia się czymś z kimś i symbol szczęścia. Niektórzy ogrodnicy uważają ją za piękny kwiat. Inni twierdzą, że to chwast. I w jednej opinii, i w drugiej, tkwi prawda.

Kwiat na okrągło

– Stokrotka rośnie przez większość roku – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Zaczyna kwitnąć w marcu i kwitnie do późnej jesieni, mniej więcej do listopada. Nawet zimą, gdy ta jest łagodna, stokrotka kwitnie. Tak było choćby zimą 2014 roku.

ZobaczNawłoć – złota dziewica i chwast w jednym 

Rodzaje stokrotek

Najpopularniejsza jest stokrotka trwała (zwana pospolitą albo po prostu – popularną). Rośnie dziko w ogródkach, przeważnie na trawnikach. To od niej pochodzi większość odmian stokrotek.

Super enoma to stokrotki o dosyć dużych, pełnych kwiatach. To roślina dwuletnia (tak, jak większość stokrotek, ta odmiana najładniej kwitnie w drugim roku po zasadzeniu). Speedstar Red ma delikatniejsze i mniejsze kwiatki, tzw.półpełne. To jedna z nowszych odmian. Następna to Bellissima, której kwiaty są wyjątkowo duże i pełne. Podobne kwiaty ma odmiana stokrotki Pomponette. Habanera natomiast ma dekoracyjne kwiaty języczkowate.

Grunt dla stokrotki

Stokrotka jest jednym z najmniej wymagających kwiatów. Lubi słońce i półcień, ale w ciemnych miejscach też się pokazuje. – Rośnie nie tylko w żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej glebie – dodaje Mikietyński. – Równie dobrze radzi sobie w lekko zakwaszonej ziemi, choćby pod świerkami.

Poczytaj też: Storczyki, czyli kwiaty miłości 

Pielęgnacja stokrotki jest łatwa. Wystarczy obciąć stare kwiatostany i dbać o to, żeby ziemia nie była sucha.

Stokrotki najwięcej jest na trawnikach i łąkach. W doniczkach na parapecie czy na balkonie też je można uprawiać. O ile w przypadku łąki nadmiar stokrotek nikomu raczej nie przeszkadza, o tyle ogrodnicy mogą mieć z tym kwiatem utrapienie. Nazywają go już nie kwiatem, a chwastem.

Jak stokrotki szkodzą innym roślinom

Chodzi przede wszystkim o trawę. – Stokrotki to przeważnie samosiejki – zaznacza ekspert. – Gdy kwiatów wyrosło zbyt wiele, szkodzą źdźbłom trawy. Stokrotki „podbierają" trawie wodę, słońce, a z ziemi również składniki mineralne. Efekt jest taki, że trawa przestaje rosnąć, usycha. Podobnie może być z innymi roślinami, wokół których pojawiły się niemalże hurtem stokrotki.

Jak ograniczyć nadmiar stokrotek

Stokrotki można zwalczyć. Pielenie, tradycyjny sposób usuwania chwastów, bywa nieskuteczne. Warto potraktować stokrotki preparatami chemicznymi. – Polecam opryski na chwasty wieloliścienne – kontynuuje ogrodnik. – Są to herbicydy działające wybiórczo. To znaczy: preparat nie niszczy trawy, ale likwiduje stokrotki. Sprawdzone środki to m.in. Mniszek, Starane, Chwastox. Pomagają zwalczyć nie tylko stokrotki, ale także, jak sama nazwa pierwszego wskazuje, mlecz, czyli mniszka lekarskiego, koniczynę albo rdesty.

Polecamy poradnik:Kwiaty na balkon, które długo kwitną 

Na skutek trzeba poczekać około tydzień. – Preparat działa od korzeni, więc zanim dotrze do ziemi, musi minąć mniej więcej tyle czasu – wyjaśnia Mikietyński.

Ekolodzy za stokrotkami

Organizacje ekologiczne i te działające na rzecz ochrony środowiska, są przeciwne traktowaniu stokrotek jako chwasty. Dlaczego? – Dlatego, że stokrotki to kwiaty nektarodajne i pyłkodajne, a więc przyjazne dla owadów – odpowiada nasz rozmówca.

Sałatka ze stokrotkami, czyli chwastami

A to ciekawe! Ten kwiat jest jadalny. W smaku jest delikatnie miętowy. Niektórzy kucharze w znanych restauracjach serwują taką kwiatową sałatkę: pół sałaty lodowej, masłowej i rukoli wymieszać z garścią liści stokrotek i dwiema łyżkami stołowymi nasion słonecznika. Trzeba dodać garść nerkowców lub innych orzechów i łyżkę oliwy z oliwek. Dla smaku można dodać łyżkę soku z wyciśniętej cytryny i dosypać ziół, według uznania.

Zielarze chwalą stokrotkę

Chwast, a jednak pomocny w medycynie, przynajmniej tej ludowej. Stokrotka była przez nasze babcie wykorzystywana jako składnik opatrunków na skaleczenia i innego typu rany na skórze. Napar ze stokrotki pomagał oddychać chorym na zapalenie płuc. Przy krwawieniach z płuc i do odkrztuszania zielarze też zalecali pić wyciąg z tego kwiatu. Kto ma problemy z pęcherzem moczowym, też powinien taki stosować. Trzeba jednak uważać: środki ze stokrotką w składzie mają działanie przeczyszczające. I to mocno! 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom