– Inteligentny dom, to dom sterowany jednym przyciskiem, wykonujący wszystkie, wcześniej zaplanowane czynności w sposób w pełni automatyczny, niewymagający ingerencji domowników – tłumaczy Mariusz Jasiński, ekspert poznańskiej firmy Elswar. – Klucz stanowi jednostka centralna sterująca wszystkimi poddanymi pod nią urządzeniami. Nowoczesne instalacje umożliwiają sterowanie elektryką w domu czy biurze z jednego miejsca: stałego - jak na przykład panel umieszczony na ścianie – lub mobilnego – za pośrednictwem pilota, telefonu komórkowego czy komputera podłączonego do sieci.
Dom sam zasunie rolety i nie tylko
Inteligentny dom automatycznie wyłączy oświetlenie w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa oraz uruchomi w pokoju, do którego ktoś właśnie wszedł. Może również przyciemnić światło w pomieszczeniach. Instalacja zastosowana w dom sama steruje urządzeniami elektrycznymi, a my oszczędzamy na zużyciu energii.
Nowoczesna instalacja może od razu po zamknięciu drzwi wejściowych zasuwać rolety w oknach. To dobry sposób na zabezpieczenie się przed złodziejami. Podobnie jak system antywłamaniowy, który włączy światło, gdy w budynku lub w jego okolicy pojawi się intruz.
Instalacja sterująca oświetleniem jest – zdaniem fachowców – jedną z najpopularniejszych, montowanych w inteligentnych domach.
Uruchamia czujnik zmierzchowy lub czujnik ruchu
Systemy sterujące oświetlenie w inteligentnym domu są kosztowne. Jednak już teraz możemy pozwolić sobie na zastosowanie w należących do nas budynkach podobnych rozwiązań, choć mających zastosowanie na mniejszą skalę. Przykładowo: przy wejściu do domu lub w ogrodzie możemy zamontować oświetlenie, które będzie uruchamiane czujnikiem zmierzchowym lub czujnikiem ruchu.
– W pierwszym przypadku istotny jest minimalny pobór energii przez cały czas działania. W drugim ważny jest początkowy pobór prądu oraz odporność na częste włączanie i wyłączanie – podkreśla Mariusz Gawroński, specjalista ds. oświetlenia w firmie LARS.
Diody LED świecą nawet 50 000 godzin
Jeśli zamiast zwykłych żarówek, wykorzystamy w oświetleniu energooszczędne świetlówki lub diodowe żarówki LED, sporo przy tym zaoszczędzimy. Jak podają eksperci z LARS, przy tej samej jasności źródła światła, koszt użytkowania elementów LED jest dwa razy niższy od świetlówek energooszczędnych oraz dziesięć razy mniejszy niż tradycyjnych żarówek.
Poza tym diody są trwałe. Mogą świecić nawet 50 000 godzin. I to bez przerwy. Nie zaszkodzi im również częste włączanie i wyłączanie. – Ponadto elementy świetlne oparte na technologii LED dostępne są w różnych kolorach. Dzięki temu przestrzeń w domu oraz wokół niego można kreować w bardzo oryginalny sposób – zachęca Mariusz Gawroński.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Reserved - Sukienka maxi z koronką - Czarny
Sukienka maxi z koronką
kup teraz

Reserved - Sukienka midi z wiskozy - Różowy
Sukienka midi z wiskozy
kup teraz

Reserved - Sukienka na jedno ramię - Niebieski
Sukienka na jedno ramię
kup teraz

Reserved - Sukienka z autorskim printem - Wielobarwny
Sukienka z autorskim printem
kup teraz

Reserved - Sukienka ze strukturalnej dzianiny - Turkusowy
Sukienka ze strukturalnej dzianiny
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz