Sterowanie oświetleniem w naszym domu

Jerzy Szych
Jerzy Szych
Oświetlenie domuTyp i rodzaj oświetlenia stanowi o atmosferze każdego wnętrza.
Oświetlenie domuTyp i rodzaj oświetlenia stanowi o atmosferze każdego wnętrza. sxc.hu
Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć jak ważną funkcje sprawuje oświetlenie w każdym domu. Staje się ono elementem wystroju wnętrza, nie mniej ważnym jak meble, obrazy czy dywany.

To, w jaki sposób oświetlimy poszczególne pomieszczenia, decyduje o naszym samopoczuciu, bezpieczeństwie a nawet zdrowiu. Jak wykazuje praktyka, rodzina która wspólnie wybiera się na zakupy domowego wyposażenia, najwięcej czasu poświęca w stoisku z oświetleniem. Wyborowi kinkietu czy żyrandola towarzyszy zwykle najwięcej emocji, dyskusji i sporów. Okazuje się, że czasami łatwiej wybrać duży komplet mebli niż małą lampkę nocną.

Rodzaje sterowania oświetleniem

Samo kupno lampy, kinkietu czy żyrandola to nie wszystko. Do tego mogą dochodzić na przykład dekoracyjne kurtyny świetlne, węże LED, podświeltenia półek, dyskretne światło punktowe. Aby wszystkie te elementy świetlne spełniły swoje zadanie, we współczesnym domu niezbędny jest inteligentny system sterownia, który potrafi zaspokoić potrzeby wszystkich członków rodziny.

Rozwój elektroniki sprawił, że niewielkich rozmiarów sterowniki (przewodowo lub bezprzewodowo) potrafią:

  • sterować oświetleniem (jego mocą), w zależności od pory dnia i natężenia światła za oknami;
  • tworzyć aranżacje świetlne w poszczególnych pomieszczeniach a nawet w ogrodzie;
  • zapalać i gasić światła w pokojach czy w klatce schodowej, momencie gdy ktoś wchodzi lub opuszcza pomieszczenie;
  • stwarzać wrażenie, że w domy przebywają mieszkańcy (chociaż są nieobecni);

Bardziej wyrafinowane systemy umożliwiają zdalne sterowanie oświetleniem mieszkania czy domu za pomocą komputera i internetu.

Czy to się opłaca?

Takie sterowanie oświetleniem domu to nie tylko efekt i wygoda. To również realne oszczędności. Dzięki niewielkim sterownikom da się zaoszczędzić nawet 30 procent energii zużywanej na oświetlenie. W przeliczeniu na pieniądze, może to dać nawet kilkadziesiąt złotych każdego miesiąca. Trudno jednoznacznie wyliczyć, po jakim czasie może zwrócić się nasza inwestycja, zważywszy że proste

systemy sterowania oświetleniem

kosztują kilkadziesiąt a te bardziej wyrafinowane kilkaset złotych.

Te najdroższe nie zawsze są efektywne. Jeszczcze przed instalacją systemu, trzeba dokładnie wiedzieć, czego oczekujemy i szczegółowo przeanalizować dostępne rozwiązania, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty w różnych pomieszczeniach. Jako, że systemy te bazują na elektronice i automatyce, warto skorzystać z rad specjalistów. I nie dotyczy to tylko samej instalacji systemu oświetlenia naszego domu.

Trzeba bowiem wiedzieć, że w miejscach, w których najczęściej przyjmujemy gości (na przykład w salonie lub w ogrodzie, gdzie organizujemy przyjęcia) nie powinno się instalować czujników ruchu. Ale taki sposób doskonale się sprawdza na korytarzach i na ogrodowych ścieżkach. W salonach i ogrodach sprawdza się sterowanie umożliwiające tworzenie kilku wariantów aranżacji świetlnych. Możemy w ten sposób przystosować pomieszczenie (lub ogrodowa altanę) do różnych sytuacji, np.: intymne spotkanie we dwoje, zabawa w większym gronie, samotny odpoczynek z książką. Każda z tych sytacji wymaga innego nastroju tworzonego światłem. 

Czytaj także: Sterowanie światłem: tym sposobem można zaoszczędzić 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom