Oświetlenie kuchni: praktyczne rozwiązania

J. Kornecka
Kuchnia Shine, AlnoPunktowe oświetlenie halogenowe można połączyć z ekranami świetlnymi ukrytymi pod pleksi. Takie ekrany można zamontować pod górnymi szafkami, ale też dla wzmocnionego efektu również pod dolnymi.
Kuchnia Shine, AlnoPunktowe oświetlenie halogenowe można połączyć z ekranami świetlnymi ukrytymi pod pleksi. Takie ekrany można zamontować pod górnymi szafkami, ale też dla wzmocnionego efektu również pod dolnymi. Alno
Kuchnia to serce domu. Tu spotykamy się przy wspólnym gotowaniu i wspólnych posiłkach.

Dlatego powinniśmy zadbać o właściwe oświetlenie nie tylko przestrzeni roboczej (by była bezpieczna i wygodna), ale całego wnętrza, żeby stworzyć odpowiedni klimat w kuchni. 

Oświetlenie centralne (zwane ogólnym)

Rozjaśni pomieszczenie kuchenne i pomoże stworzyć przyjazny klimat. Warto pamiętać, żeby dobrać je w zależności od wystroju wnętrza. Do kuchni w stylu rustykalnym będzie pasowała dekoracyjna wisząca lampa, do kuchni nowoczesnej – neutralny plafon lub lampki halogenowe, które mają duże możliwości aranżacyjne.

Oświetlenie blatu

W strefie roboczej ważne jest, żeby światło nie oślepiało nas podczas przygotowywania posiłków, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach.

  • Lampki pod górnymi szafkami kuchennymi należy zamontować w połowie szerokości blatu, aby równomiernie go oświetliły. Do wyboru mamy panele podszafkowe, albo pojedyncze oprawy meblowe wyposażone w żarówki halogenowe lub systemy LED. Halogeny dają światło punktowe, które oświetla wybraną część blatu.
  • Jeśli kuchnia połączona jest z salonem lub jadalnią, warto przesłonić jaskrawe oświetlenie np. podszafkową listwą maskującą. Dzięki temu żarówki nie będą oślepiać osób siedzących przy stole.
  • Należy pamiętać, że w kuchni jest sporo wilgoci. Blisko kranu oraz kuchenki, zamontujmy więc oprawy z oznaczeniem IP 55 (IP – stopień odporności urządzenia elektrycznego na czynniki zewnętrzne, w tym przypadku wodę).
  • Jeżeli nie mamy szafek nad blatem w kuchni, ciąg kuchenny można oświetlić za pomocą halogenów umieszczonych w podwieszanym suficie, albo zamontować na ścianie panel świetlny – system świetlówek liniowych lub oświetlenia ledowego ukryty pod taflą matowego szkła lub pleksi. Należy pamiętać, że do tego typu instalacji nie nadają się klasyczne żarówki i halogeny, ponieważ zbyt mocno się nagrzewają.

Oświetlenie strefy gotowania

W kuchni ważne jest również oświetlenie płyty kuchennej. Zapewni nam to bezpieczeństwo oraz wygodę. Zazwyczaj w zupełności wystarcza zainstalowany okap kuchenny, który posiada własne źródło światła. Przy jego zakupie warto jednak upewnić się, czy liczba i moc żarówek jest wystarczająca.

Oświetlenie stołu

Stół jest elementem integrującym domowników. Nad okrągłym lub kwadratowym stołem wystarczy jedna lampa, nad prostokątnym dobrze zawieścić ich więcej, aby blat oświetlić równomiernie na całej jego długości. Lampy powinny wisieć na wysokości 60–70 cm od blatu, tak aby nie świeciły w oczy. Można je zawiesić oddzielnie lub na listwie. W jadalni najlepiej sprawdzają się źródła światła o mocy 60–100 W o ciepłym, białym świetle. Potrawy będą wyglądały wtedy ładniej i apetyczniej.

Zobacz również: Oświetlenie pokoju dziecięcego: jak je zaplanować 

Oświetlenie wnętrz szafek kuchennych

Szafki-spiżarnie typu cargo, wyposażone w ruchome mechanizmy półek, będą jeszcze bardziej funkcjonalne, jeśli wyposażymy je w automatycznie uruchamiane podczas otwierania oświetlenie. Warto też pomyśleć o dekoracyjnym oświetleniu szafek-witryn. Najlepiej w tym celu użyć lamp halogenowych, które rozszczepią światło, dając efekt pryzmatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom